Strona główna Artykuł sponsorowany Co na chrapanie? Najlepsze, sprawdzone metody

Co na chrapanie? Najlepsze, sprawdzone metody

0

Chrapanie jest dość powszechną dolegliwością, która utrudnia sen nie tylko osobie chrapiącej, ale także jej otoczeniu. Głośny odgłos chrapania zakłóca sen, przez co pogarsza się jakość wypoczynku. Co więcej, chrapanie może być także przyczyną wielu schorzeń, dlatego zalecane jest nielekceważenie chrapania i ustalenie, co jest jego przyczyną.

Czym jest chrapanie?

Chrapanie to głośna dolegliwość, która powstaje w wyniku zapadania się tkanek miękkich tylnej części gardła i zbyt niskiego przepływu powietrza podczas oddychania, co prowadzi do drgania języka i gardzieli. Drgania te mogą osiągnąć głośność nawet do 90 decybeli.

Osobami głównie narażonymi na chrapanie są mężczyźni, kobiety po menopauzie i osoby otyłe.

Przyczyny chrapania

Aby dowiedzieć się, jak pozbyć się chrapania, najpierw należy przekonać się, jakie mogą być jego przyczyny. Bezpośrednia przyczyna chrapania to drganie miękkiego podniebienia podczas wdechu, jednak może to być spowodowane wieloma czynnikami.

Wśród najczęstszych przyczyn pośrednich chrapania można wymienić:

  • wiek – im jesteśmy starsi, tym nasze gardło jest węższe, co znacznie utrudnia przepływ powietrza,
  • wady anatomiczne, takie jak przerośnięte migdałki, wydłużone podniebienie miękkie i języczek lub krzywa przegroda nosowa, wiotkość nagłośni,
  • obecność polipów w nosie,
  • problemy z sercem,
  • choroby nosa i gardła, które mogą powodować niedrożność górnych dróg oddechowych,
  • pozycja, w której śpimy,
  • palenie papierosów i spożywanie alkoholu.

Co powoduje zwiotczenie mięśni gardła – używki

Wiotczenie mięśni gardła może być skutkiem stosowania różnych używek, np. może to być alkohol spożyty na 2 godziny przed snem, środki nasenne i uspokajające.

Również nikotyna zawarta w papierosach prowadzi do zalegania śliny w tchawicy i krtani, a także do podrażnień gardła i obrzęk śluzówki, co bezpośrednio jest przyczyną chrapania. Co więcej, dym tytoniowy wywołuje suchość w ustach i prowadzi do powstawania stanów zapalnych nasilających problemy z chrapaniem.

chrapanie

Domowe sposoby na udrożnienie dróg oddechowych

Chrapanie jest dokuczliwe nie tylko dla osoby chrapiącej, ale także dla jej partnera. Prezentujemy sposoby na chrapanie, które, mimo że wydają się proste i banalne, przynoszą oczekiwane rezultaty.

Wyleczenie infekcji

Zdarza się, że chrapanie pojawia się sezonowo – w okresie podatności organizmu na przeziębienia. Jako przyczynę chrapania można wtedy upatrywać katar, zapalenie zatok albo powiększone migdałki. W tej sytuacji wystarczy właściwe wyleczenie infekcji, aby przestać chrapać.

W przypadku, gdy mamy do czynienia z katarem alergicznym, należy pamiętać o częstej zmianie pościeli – wynika to z faktu, że kurz podrażnia błony śluzowe, przez co śpiący oddycha przez otwarte usta, przez które to też wydobywa się chrapanie. Natomiast jeśli doskwiera nam katar wirusowy, trzeba pamiętać o regularnym oczyszczaniu nosa poprzez stosowanie kropli do nosa i inhalacji.

Zadbaj o prawidłowe podparcie głowy i odpowiednią pozycję podczas snu

Aby zminimalizować ryzyko chrapania, należy zadbać o odpowiednie podparcie głowy, szyi i kręgosłupa. Idealnym rozwiązaniem będzie dopasowująca się do kształtu głowy poduszka anatomiczna, która zapewni prawidłowe ułożenie głowy podczas snu. Odpowiednia pozycja sprawi, że język nie przesuwa się do tyłu i drogi oddechowe są drożne.

Przyczyną chrapania może też być nieodpowiednia pozycja w czasie snu. Spanie na plecach sprawia, że język opada w głąb gardła, co skutkuje otwarciem ust i zwężeniem kanału nosogardzieli. Dla osób chrapiących zalecane jest spanie na boku.

Również wybór materaca jest niezwykle ważny. Materac wysokiej jakości bezpośrednio wpłynie na zdrowy i regenerujący sen.

Ćwiczenia przeciw chrapaniu

Osoby cierpiące na nadwagę częściej chrapią – zbierający się w okolicach szyi tłuszcz powoduje ucisk na drogi oddechowe i znacznie utrudnia prawidłowy przepływ powietrza. Zdrowa dieta i regularny ruch może zmniejszyć częstotliwość chrapania.

Ciekawym, domowym sposobem jest także trening mięśni szyi, szczęki i języka. Polecane jest częste śpiewanie i żucie gumy. Wzmocnienie tych partii sprawi, że nie będą one wiotczeć, co może sprawić, że ta dolegliwość przestanie dokuczać.

Zadbaj o zdrowy sen

Osoby, które przesypiają 8 godzin dziennie, rzadziej mają do czynienia z chrapaniem. Spokojny i regularny oddech także zmniejsza ryzyko chrapania. Zalecane jest, aby przed snem wyciszyć organizm i umysł – może to być kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych, medytacja, słuchanie relaksacyjnej muzyki, spacer lub książka. Warto także wywietrzyć sypialnię, zadbać o odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza.

Dodatkowo regularnie należy zmieniać pościel na poduszkach i kołdrze, gdyż pył i kurz osiadający na pościeli może prowadzić do powstawania alergii i zwężana się dróg oddechowych, natomiast same zestawy najlepiej wymieniać co pół roku.

Lekka kolacja

Aby zapewnić sobie spokojny sen, warto postawić na lekką kolację. Unikajmy ostrych i tłustych posiłków przed pójściem spać, gdyż mogą one wywołać chrapanie. Podobne działanie mają przetwory mleczarskie, które wpływają na zwiększenie ilości śluzu w nosie i gardle.

Preparaty na chrapanie

Na rynku dostępne są spraye do nosa i gardła przeciw chrapaniu, listki doustne, ziołowe tabletki, spraye i maści do nosa. Nie są to leki na chrapanie, ale preparaty redukujące problem chrapania. Ich działanie opiera się na nawilżaniu suchej błony śluzowej gardła i podniebienia, przez co chrapanie jest zminimalizowane. Co więcej, umożliwiają utrzymanie prawidłowego napięcia tkanek gardła, co rozszerza drogi oddechowe i zmniejsza drgania tworzące uporczywe dźwięki.

Spraye ułatwiające walkę przeciw chrapaniu zawierają mieszankę naturalnych składników ziołowych – znajdziemy w nich olejki eteryczne i ekstrakty z ziół, np. olejki z eukaliptusa, szałwii, mięty i lawendy lub wyciąg z prawoślazu.

Ciekawym rozwiązaniem są opaski przeciw chrapaniu, które mają za zadanie pomóc utrzymać odpowiednią pozycję szczęk, która ograniczy ryzyko zwężenia dróg oddechowych.

Wybierając odpowiedni preparat, warto zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty, tak aby zakupić środek, który będzie bezpieczny i niepowodujący skutków ubocznych.

kobieta lecząca się aparatem CPAP

Wizyta u specjalisty

Jeśli powyższe sposoby na chrapanie nie przyniosły oczekiwanego rezultatu, należy udać się w pierwszej kolejności do laryngologa, gdyż w przypadku wad anatomicznych konieczny może być zabieg chirurgiczny. Można wtedy wyprostować krzywą przegrodę nosową, pozbyć się polipów czy wyciąć przerośnięte migdałki. Lekarz specjalista może także zlecić dodatkowe badania, jeśli oprócz chrapania pojawiają się także inne dolegliwości

Czym jest bezdech senny i jak go leczyć?

Obturacyjny bezdech senny objawia się częstym zatrzymaniem lub znacznym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Przerwy w oddychaniu trwają od kilkunastu sekund do nawet dwóch minut i mogą powtarzać się nawet kilkaset razy w ciągu jednej nocy.

Bezdech senny może prowadzić do pocenia i sinienia podczas snu, a rano pojawiają się bóle głowy i zmęczenie. Co więcej, schorzenie to utrzymujące się przez dłuższy czas może doprowadzić do rozwoju nadciśnienia tętniczego i udaru lub zawału serca. Można także zaobserwować obniżenie sprawności intelektualnej, zmiany w psychice, rozdrażnienie i u mężczyzn problemy z potencją.

Leczenie bezdechu sennego zazwyczaj polega na zabiegach zmniejszenia masy podniebienia i języka, które przeprowadzane są za pomocą specjalnych elektrod niszczących tkankę. Tkanka, która opada po zabiegu, napinana jest poprzez specjalnie ukształtowaną bliznę.

Kolejnym sposobem na bezdech senny są aparaty CPAP składające się ze specjalnej maski i z pompy doprowadzającej powietrze do dróg oddechowych. Dzięki temu tkanki się nie zapadają i powietrze może swobodnie przepływać. Więcej informacji o aparatach CPAP znajdziesz na stronie Zdrowy Sen.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułOstatni dzwonek, by dołączyć do gry…
Następny artykuł180 lat linii Wrocław-Jaworzyna, czeski express… Bogaty 2023 rok w Muzeum Kolejnictwa