Strona główna 0_Slider Zespół Krąg odznaczony za upowszechnienie kultury. Patriotyczną galą uczczono Święto Niepodległości

Zespół Krąg odznaczony za upowszechnienie kultury. Patriotyczną galą uczczono Święto Niepodległości [FOTO]

0

Barwne patriotyczne widowisko zwieńczyło świdnickie obchody Narodowego Święta Niepodległości. Podczas koncertu w teatrze miejskim nastąpiło również wręczenie medali „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, którymi uhonorowano Zespół Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg” oraz jego dyrektor artystyczną Marię Skiślewicz.

Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadawane są osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wyróżnieniem tym postanowił uhonorować Marię Skiślewicz oraz świdnicki zespół „Krąg”.

Zespół Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg” to instytucja, która na przestrzeni lat wykształciła dziesiątki absolwentów, nauczyła tańczyć nawet tych, którzy nie śmieli przypuszczać, że kiedykolwiek zatańczą publicznie. Ale „Krąg” to przede wszystkim rodzina, w przenośni i dosłownie, gdyż w składzie zespołu wyswatanych zostało co najmniej kilka małżeństw. A wszystko to rozpoczęło się w 1975 roku z inicjatywy Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej i Świdnickiego Ośrodka Kultury, a przede wszystkim – Marii Skiślewicz, która od początku istnienia zespołu jest jego dyrektorem artystycznym. W pracy tej wspiera ją syn, Wojciech Skiślewicz.

Od początku istnienia zespół nie tylko uświetnia ważne uroczystości w Świdnicy i regionie, ale też zachwyca publiczność niemal na całym świecie. W ciągu blisko pięćdziesięciu lat działalności artystycznej grupa 52 razy reprezentowała Polskę poza jej granicami, występując w Czechach, Niemczech, Rosji, Austrii, Francji, Turcji, Wenezueli, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Grecji, Bułgarii, Meksyku, Chinach, Indiach, na Ukrainie, Węgrzech i we Włoszech. Zespół ma na swoim koncie liczne nagrody. W roku 2015 grupa została uhonorowana odznaczeniem „Zasłużony dla kultury polskiej”, a w 2020 roku Nagrodą Kulturalną Dolnego Śląska „Silesia”, przyznaną za wkład w promocję folkloru na Dolnym Śląsku, w kraju i na świecie.

W imieniu wicepremiera i ministra kultury wręczania medali dokonał Maciej Badora, doradca marszałek Sejmu. – Drogi zespole Krąg, droga pani Mario. Serdecznie gratulujemy tego wyjątkowego wyróżnienia. Jest nam niezmiernie miło i jesteśmy bardzo dumni, że to właśnie zespół Krąg, działający przy Świdnickim Ośrodku Kultury, jest w ten sposób dekorowany – mówiła dyrektor ŚOK, Anna Rudnicka. Gratulacje nagrodzonym złożyła również prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.

Wręczenia medali dokonano podczas patriotycznej gali w wykonaniu Zespołu Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg”, grupy tanecznej SponTan, Ludowo-Estradowego Zespołu „Mokrzeszów” oraz dzieci z Małej Świdnicy. Barwne widowisko z okazji Narodowego Święta Niepodległości, które odbyło się w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury, zakończyło miejskie uroczystości jedenastolistopadowe.

/mn/

Poprzedni artykułOszustwo na „pocztę głosową”. Policja ostrzega
Następny artykułMasz wielkie serce i chcesz pomóc osobom w potrzebie? Zostań darczyńcą Szlachetnej Paczki!