Strona główna 112 Oszustwo na „pocztę głosową”. Policja ostrzega

Oszustwo na „pocztę głosową”. Policja ostrzega

0

Oszuści nie odpuszczają i wymyślając kolejne metody, dzięki którym mogą wzbogacić się cudzym kosztem. Podszywają się oni m.in. pod operatora telekomunikacyjnego, rozsyłając wiadomości z informacją o nieodsłuchanej poczcie głosowej oraz odnośnikiem do spreparowanej strony internetowej.

Kolejnym pomysłem oszustów internetowych jest podszywanie się pod operatora telekomunikacyjnego. Oszust wysyła wiadomość z linkiem, która sugeruje o nieodsłuchanej poczcie głosowej, oraz podaje link prowadzący na stronę internetową z fałszywym komunikatem o „nowej poczcie głosowej”. Po kliknięciu na link ściągniemy na swój telefon złośliwe oprogramowanie, co może doprowadzić do kradzieży pieniędzy z naszego rachunku bankowego. Wiadomości rozsyłane są z różnych numerów ale najczęściej pojawiają się takie z prefiksami z Niemiec (+49) – opisują funkcjonariusze Komendy Głównej Policji.

Co zrobić gdy kliknąłeś w link i zainstalowałeś podejrzane oprogramowanie? Wyłącz telefon i przełóż kartę SIM do innego telefonu, skontaktuj się ze swoim bankiem, zmień hasła. Bliźniacze oszustwa mogą dotyczyć również SMS-ów związanych z aplikacją dyskontów spożywczych, serwisów aukcyjnych, instalacji sterowników LTE, RODO. Nie klikajmy w linki z SMS-ów, nie dokonujmy płatności poprzez linki w SMS-ach, nie ściągajmy aplikacji proponowanych w SMS-ach – radzą policjanci.

/KGP, opr. mn/

Poprzedni artykułNie płacisz za śmieci? Mieszkańcy, którzy się przyznają mogą liczyć na abolicję
Następny artykułZespół Krąg odznaczony za upowszechnienie kultury. Patriotyczną galą uczczono Święto Niepodległości [FOTO]