Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Teatralne spektakle na świdnickim Rynku, rekonstrukcja bitwy pod Burkatowem, średniowieczny jarmark w Wierzbnej, a może charytatywna impreza w Jaworzynie Śląskiej? Podpowiadamy, co można robić w ten weekend.

24. Festiwal Teatru Otwartego w Świdnicy (piątek-niedziela)

Świdnicki Rynek ponownie stanie się teatralną sceną. To za sprawą mającego już 24-letnią tradycję w Świdnicy – Festiwalu Teatru Otwartego. Przed nami mnóstwo wspaniałych spektakli niemal w każdym gatunku dramatycznym. Nie zabraknie też cyrkowej akrobatyki, tańca i żartu. Przedstawienia zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W programie także wiele innych atrakcji przygotowanych z myślą o uczestnikach życia kulturalnego w każdym wieku – w tym wystawy, warsztaty i animacje. Świdnickie święto teatru zaplanowano w dniach od 8 do 10 lipca.

Pod gwiazdami teatr smakuje inaczej. Papierowe maski w smugach świateł latarni zamieniają się w twarze bajkowych stworów. Szczudła odrealniają drobne figury aktorów, które stają się podniebnymi tancerzami albo potworami. Dzieci czasem piszczą, czasem śmieją się w głos. Dorośli dociekają sensu pochodu przedziwnych postaci, wybuchów ognia i opowiadanych historii. Cokolwiek by nie dostrzegli, są w środku magii. Raz do roku, zawsze w lipcu, zawsze na świdnickim Rynku – zapowiada tegoroczną odsłonę festiwalu Świdnicki Ośrodek Kultury.

Ze szczegółowym programem można się zapoznać na stronie internetowej Świdnickiego Ośrodka Kultury.

„Tajny obiekt Abwehry w Strzegomiu” – spotkanie z Krzysztofem Kaszubem (piątek)

Strzegomskie Centrum Kultury zaprasza na spotkanie z Krzysztofem Kaszubem, pasjonatem historii który na najbliższym wykładzie poruszy temat tajnego obiektu Abwery, znajdującego się na terenie gminy Strzegom.

Wszystkie zainteresowane osoby zapraszamy już 8 lipca 2022 r. o godz. 18:00 do Strzegomskiego Centrum Kultury (Sala widowiskowa). Wstęp na spotkanie jest całkowicie darmowy – informują organizatorzy.

VII Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga: koncert w Kościele Pokoju (piątek)

Zbliża się drugi koncert w ramach 7. Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga w Świdnicy, który odbędzie się w piątek, 8 lipca o godzinie 18.30 w świdnickim Kościele Pokoju. Wystąpią: Magdalena Maniewska oraz Zbigniew Gach. Wstęp wolny.

W programie:

Georg Friedrich Händel – „Lascia chio pianga” – wyk. duo
Mikołaj z Krakowa – „Preambulum in F”
Johann Sebastian Bach – „Wachet auf, ruft uns die Stimme BWV 645” – wyk. duo
Georg Friedrich Handel – „I know that my Redeemer liveth” (z Oratorium „Mesjasz”) – wyk. duo
Johann Sebastian Bach – „Adagio” BWV 249 – wyk. duo
Johann Sebastian Bach – Toccata i fuga d-moll „Dorycka” BWV 538
Alessandro Marcello – Koncert obojowy d-moll (cz. I Allegro, cz. II Adagio cz. III Presto) – wyk. duo
Siegfrid Karg-Elert – „La Nuit” z cyklu „Trois Impressions” op. 72

Letnie Kino Plenerowe w Szczepanowie (piątek)

Centrum Kulturalno-Biblioteczne oraz Urząd Gminy Marcinowice zapraszają na seanse Letniego Kina Plenerowego. Pierwsze wydarzenie odbędzie się już w piątek, 8 lipca na boisku „Orlik” w Szczepanowie. – Startujemy od sprawdzonych lokalizacji, wkrótce na naszej trasie kolejne miejscowości. Mamy coś dla dzieci i dorosłych. Mamy dla Was leżaki i najlepszą atmosferę pod gwiazdami. Zabierzcie koce, poduszki i przekąski – zachęcają organizatorzy.

8 lipca (piątek) – Szczepanów, Orlik
20:30 – Film o pszczołach
22.00 – Transformers

Piknik „Bitwa Regionów” Kół Gospodyń Wiejskich w Strzegomiu (sobota)

W najbliższą sobotę, 9 lipca w Strzegomiu odbędzie się „Bitwa Regionów”, w której wezmą udział Koła Gospodyń Wiejskich z terenu powiatów świdnickiego oraz wałbrzyskiego. Podczas pikniku przewidziano atrakcje dla najmłodszych.

Start w Parku Miejskim przy ul. Krótkiej o godz. 11:00. W razie niesprzyjającej pogody wydarzenie przeniesione zostanie do Strzegomskiego Centrum Kultury 2 przy ul. I.J. Paderewskiego 1B w Strzegomiu.

Festyn rodzinny i Turniej „Gramy dla Jagódki” (sobota)

Turniej piłki nożnej, dmuchańce dla najmłodszych, koncerty i mnóstwo dobrej zabawy czeka nas w sobotę, 9 lipca podczas Festynu Rodzinnego, jaki odbędzie się na stadionie miejskim w Jaworzynie Śląskiej. Dochód z imprezy zostanie przeznaczony na leczenie 6-letniej Jagody Góreckiej z Pasiecznej.

Festyn rozpocznie się o godzinie 12:00 Charytatywnym Turniejem Piłki Nożnej „Gramy dla Jagódki”. W sportowych zmaganiach wezmą udział drużyny samorządowców, klubów sportowych, służb mundurowych z naszego regionu. Pojawi się także ekipa oldbojów, najlepszych zawodników grających w przeszłości w klubach piłkarskich gminy Jaworzyna Śląska.

Od godziny 16:00 rozpocznie się program estradowy oraz atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Na początek na scenie rozgrzeje nas w rytmach muzyki disco-polo „Wolter”. Około godz. 17:30 dla miłośników muzyki rap wystąpi warszawska formacja „Lordofon”. Na godzinę 19:00, w ramach Tapas Music Festival, planowany jest koncert Damiana Ukeje, zwycięzcy I edycji konkursu „The Voice of Poland”.

Przez cały czas trwania imprezy będzie można skorzystać z doskonałego cateringu, w tym przepysznych hiszpańskich przekąsek tapas. Odbędzie się także kiermasz ciast i słodkości, przygotowany przez mieszkańców Pasiecznej i wolontariuszy. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci i młodzieży. Będą dmuchane zamki i animacje dla najmłodszych. Festyn zakończy się zabawą taneczną przy muzyce „na żywo”, która potrwa do 23:30.

Jarmark Średniowieczny w Wierzbnej (sobota)

Jarmark średniowieczny odbędzie się w najbliższą sobotę, 9 lipca pod pałacem  w Wierzbnej. Program wydarzenia:

  • 12:00 Turniej Wsi Gminy Żarów
  • 14:00 Otwarcie Jarmarku
  • 15:00 Jak to dawniej bywało…
  • 16:00 Turniej wojów i rycerzy
  • 17:00 Wycieczka z przewodnikiem
  • 18:00 Koncert świdnickiego zespołu Berkanan, wykonującego muzykę z pogranicza folk i etno.

Ponadto: warsztaty rzemieślnicze, gry, zabawy i wiele innych atrakcji.

Rekonstrukcja bitwy pod Burkatowem (sobota)

9 lipca o godz. 17.00, w 260. rocznicę bitwy pod Burkatowem odbędzie się rekonstrukcja historyczna z udziałem grup z Czech, Niemiec i z Polski. Na to wyjątkowe wydarzenie zaprasza wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek wraz z organizatorami.

Po rekonstrukcji zaplanowanej na płycie boiska sportowego, w budynku świetlicy będzie można zobaczyć makietę Sowiogórskiego Towarzystwa Historyczno-Krajoznawczego.

W sobotę, 9 lipca do Burkatowa zapraszamy już od godziny 15.00 na piknik rodzinny z wieloma atrakcjami dla dzieci, a o godz. 20.00 rozpocznie się zabawa taneczna.

Premiera przewodnika oraz otwarcie ścieżki dźwiękowej w Parku Miejskim w Żarowie (sobota)

W sobotę, 9 lipca zaprezentowane zostaną kolejne efekty działań animacyjno-edukacyjne wokół Parku Miejskiego w Żarowie. Na plenerowym wydarzeniu, które rozpocznie się o godz. 16.00, Fundacja Inicjatywa B zaprezentuje pierwszy efekt długiej pracy projektowej, której celem jest pobudzenie szeroko rozumianego ruchu turystycznego, budowanie tożsamości regionalnej oraz promocja jednego z najważniejszych zabytków w gminie Żarów – Parku Miejskiego.

W ramach projektu „PARK51. Kontynuacje” powstał „Intuicyjny przewodnik po Parku Miejskim w Żarowie”, który wydany został w formie składanej mapy zawierającej aktualną na 2022 rok topografię parku uwzględniającą kolekcję drzew oraz inne merytoryczne wiadomości, pozwalające zainteresowanym osobom pójść na spacer do żarowskiego parku i zostać w nim nieco dłużej niż zwykle. Uczestnicy wydarzenia będą też mogli zapoznać się z efektem pracy nad ścieżką dźwiękową uwzględniającą 12 wybranych drzew. Podczas moderowanego przejście po ścieżkach (i nie tylko) wyemitowane zostaną edukacyjne nagrania.

Święto lipy i miodu w Jugowej (sobota)

/opr. mn/

Poprzedni artykułPo raz dziewiętnasty pielgrzymi wyruszą na Jasną Górę
Następny artykułWakacje pod znakiem zwiedzania. Bezpłatne wycieczki z przewodnikiem