Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Święto bańki mydlanej w Żarowie, pierogowa uczta w Łażanach, polowanie na najróżniejsze skarby podczas giełd staroci w Świdnicy oraz Świebodzicach, wyprawa po naturalne produkty od lokalnych producentów goszczących w Kraskowie, a może inauguracja święta muzyki organowej w Kościele Pokoju? Podpowiadamy, co można robić w ten weekend!

Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga (piątek)

W piątek, 1 lipca rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga! Fundacja Dobrej Muzyki oraz Kościół Pokoju w Świdnicy po raz siódmy zapraszają na cykl letnich koncertów organowych, prezentujących organy dawnej świdnickiej firmy Schlag & Söhne. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny!

W ramach tegorocznego organowego święta odbędą się trzy koncerty w Kościele Pokoju w Świdnicy w kolejne piątki: 1, 8 i 15 lipca. Podczas Festiwalu wystąpią uznani polscy muzycy: organiści — Zuzanna i Maciej Batorowie ze Świdnicy, Paweł Głowiński z Torunia i Zbigniew Gach ze Słupska, a także oboistka Magdalena Maniewska i klarnecista Tomasz Klepczyński z Gdańska. W ich wykonaniu będzie można usłyszeć muzykę kameralną i organową, w tym kompozycje klasyczne, romantyczne oraz improwizacje jazzowe.

1.07.2022, godz. 18:30-19:30
Koncert Pawła Głowińskiego (Toruń) — organy, Tomasza Klepczyńskiego (Gdańsk) — klarnety
W programie:

César Franck – III chorał h-moll – wyk. Pawł Głowiński (symfoniczne organy solo)
Improwizacja gregoriańska na temat sekwencji „Veni Sancte Spiritus”
Improwizacja gregoriańska na temat sekwecji „Dies Irae”
Tabulatura Jana z Lublina: „Dances et Estampies” – wyk. Pawł Głowiński (organy ołtarzowe solo)
Improwizacja gregoriańska na temat sekwencji „Lauda Sion Salvatorem”
Improwizacja gregoriańska na temat sekwencji „Victimae Paschali Laudes”

U zegarmistrza. Wystawa zegarów z kolekcji Janusza Skrzypczaka (piątek)

Od 1 lipca do 28 sierpnia br. w Muzeum Dawnego Kupiectwa będzie można podziwiać kolekcjonerską wystawę zegarów ze zbiorów antykwariusza Janusza Skrzypczaka z Leszna. Na ekspozycji, przygotowanej przez dr. Radosława Skowrona, znajdą się zegary słoneczne, ogniowe i piaskowe oraz zegary mechaniczne w podziale na stołowe, ścienne, kieszonkowe oraz kuriozalne.

Udostępniony zestaw, choć pochodzi z Wielkopolski, byłby ozdobą każdego europejskiego muzeum. Zainteresowania bowiem Janusza Skrzypczaka są bardzo szerokie i obejmują wiele dziedzin kolekcjonerskich, także historycznych oraz związanych z regionalistyką. Ale zegary, pierwsza, jeszcze dziecięca, kolekcjonerska fascynacja, to w zbiorach najważniejsze trofea. Do tego stopnia, że dzięki kontaktom z zegarmistrzami, sam został godziniarzem, jak po staropolsku lubi się nazywać. Stąd na naszej ekspozycji spełniliśmy marzenie kolekcjonera i pokazujemy, w formie minimalistycznej aranżacji, zegarmistrzowski warsztat.

Podczas wernisażu 1 lipca o godz. 18.00 oraz w dniach 3 lipca i 7 sierpnia (niedziele, godz. 13.00) kolekcjoner osobiście oprowadzi po wystawie i opowie, o tym, jak powstaje czas.

Koncert „Gruzińskie opowieści” w Świdnicy (piątek)

W piątek, 1 lipca o godz. 20.00 na hali lodowiska Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędzie się koncert organizowany w ramach Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury pt. „Gruzińskie opowieści”. Wystąpi Narodowy Chór Adżarii „Batumi” oraz Adżarski Państwowy Zespół Baletowy „Khorumi”. Bilety wstępu w cenie 20 zł są do nabycia w Informacji Turystycznej w Świdnicy (Rynek 39-40).

Zespół Batumi jest najlepszym w Gruzji wykonawcą tradycyjnych gruzińskich pieśni ludowych (i nie tylko). Artystyczna praca zespołu została doceniona przez takich wielkich mistrzów jak A. Erkomaishvili i R. Gogiashvili. Zespół otrzymał pierwszą nagrodę oraz Grand-Prix na V Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie J. Kakhidze „Tbilisi Jesienią”, jednocześnie odnosząc sukcesy za granicą, występując na licznych festiwalach w Szwecji, Grecji, Portugalii, Hiszpanii, Iranie, Turcji, Rosji, Francji, Finlandii, Szwajcarii. Repertuar zespołu obejmuje ponad 100 pieśni ze wszystkich regionów Gruzji. Wykonywane są one na perfekcyjnym poziomie, jaki prezentują zarówno poszczególni soliści oraz cały zespół. Pieśni te zawsze dzieliły radości i smutki Gruzinów. Unikalna polifonia gruzińskich śpiewów w 2001 roku została uznana przez UNESCO za arcydzieło niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Adżarski Państwowy Zespół Baletowy “Khorumi” powstał w 2002 roku na bazie adżarskiego państwowego ludowego zespołu śpiewu i tańca imienia M. Kukhianidze. Pod opieką doświadczonych instruktorów umiejętności taneczne rozwija około 300 osób w różnym wieku – dzieci, młodzież i dorośli. Od samego początku zespół zachwyca światową publiczność profesjonalizmem, umiejętnościami scenicznymi oraz oryginalną choreografią. Zespół otrzymał wiele nagród na gruzińskich i międzynarodowych festiwalach, a także na Światowym Konkursie Tańców Ludowych. W 2010 roku rząd regionu Adżarii nadał zespołowi status „państwowy”. Zespół regularnie bierze udział w występach organizowanych przez rząd Adżarii dla zagranicznych gości.

Zlot Motocyklowy MC TRUST Dobromierz 2022 (piątek-niedziela)

Zlot Motocyklowy MC TRUST Dobromierz 2022 to impreza nakręcana przez MC Trust Nomads. Baza znajduje się w Dobromierzu na ul. Tadeusza Kościuszki 1B. Wpadajcie już od 1 lipca 2022 r. Wjazd na imprezę jest free.

W programie koncerty zespołów muzycznych, ognisko integracyjne, konkursy zlotowe., a w niedzielę darmowe śniadanie dla wszystkich zlotowiczów na pożegnanie zlotu. W sobotę o godzinie 13.00 przewidziano paradę. W trakcie trwania zlotu na miejscu znajdziecie grill i dobrze zaopatrzony barek, stoiska handlowe z gadżetami i odzieżą motocyklową, kuchnię polowa, dmuchańce dla dzieci, gry i zabawy dla najmłodszych. Na terenie zlotu znajduje się parking, pole namiotowe oraz prysznice.

Wyścig kolarski „Szukamy następców olimpijczyka Tadeusza Mytnika” (sobota-niedziela)

Dwa dni na malowniczych trasach gminy Jaworzyna Śląska, reprezentanci klubów kolarskich z całej Polski i plejada najbardziej utytułowanych polskich kolarzy z medalistą olimpijskim z Nowic Tadeuszem Mytnikiem na czele – już w najbliższy weekend odbędzie się VIII edycja wyścigu „Szukamy następców Tadeusza Mytnika”. Będzie moc, sportowe emocje i mnóstwo dobrej zabawy. Kierowców czekają też utrudnienia na drogach.

Po raz pierwszy wydarzenie zorganizowane zostanie w formule dwudniowej. W sobotę, 2 lipca zawodnicy pojadą w doskonale znanej z poprzednich edycji jeździe indywidualnej na czas. Start i meta zlokalizowane zostaną w Nowicach, a trasa przebiegać będzie przez Piotrowice Świdnickie, Nowice, Bolesławice, Jaworzynę Śląską. Do pokonania będzie maks. 13 km. W niedzielę, 3 lipca zawodnicy wystartują wspólnie i będą musieli kilkukrotnie pokonać 10-kilometrowy odcinek na trasie Jaworzyna Śląska – Czechy – Pastuchów – Piotrowice Świdnickie – Jaworzyna Śląska. Start i meta zlokalizowane będą w Jaworzynie Śląskiej.

W wyścigu mogą wziąć udział zawodnicy w każdym wieku – zrzeszeni, którzy posiadają aktualną licencję kolarską i ważne badania lekarskie oraz niezrzeszeni po wypełnieniu oświadczenia (w dniu zawodów). Dzieci startują za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów, w ich obecności.

Tradycyjnie w wyścigu weźmie udział plejada najbardziej utytułowanych polskich kolarzy: Tadeusz Mytnik – srebrny medalista igrzysk olimpijskich w Montrealu, Józef Beker – olimpijczyk z 1964 r. z Tokio, Mieczysław Żelaznowski – trener Dolmelu Wrocław i takich zawodników jak sp. Ryszard Szurkowski, Jan Brzeźny – dwukrotny zwycięzca Tour de Pologne, Jan Fałtyn – srebrny medalista mistrzostw świata w San Cristobal w 1977 r., Rajmund Zieliński – triumfator Tour de Pologne w 1964 r., Józef Gawliczek – zwycięzca Tour de Pologne w 1966 r.

Na mecie na najlepszych czekać będą atrakcyjne nagrody, a po sportowych emocjach na trasie wyścigu organizatorzy zapraszają na piknik, który odbędzie się 2 lipca na terenie „Koziarni” w Nowicach i 3 lipca na stadionie miejskim w Jaworzynie Śląskiej. – Z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Przygotowujemy szereg atrakcji tak, aby każdy, kto zdecyduje się spędzić z nami weekend 2-3 lipca, dobrze się bawił. Na najmłodszych będzie czekać strefa dmuchańców – mówi Rafał Kwiatkowski, prezes Miejskiego Klubu Sportowego „Karolina”. Strefę kulinarną zapewnią koła gospodyń wiejskich z gminy Jaworzyna Śląska. 2 lipca – z Nowic, 3 lipca – z Bolesławic i Pastuchowa.

Giełda Staroci i Różności w Świebodzicach (sobota)

Festyn z okazji Dnia Psa i Kota (sobota)

FMP Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Świdnicy zaprasza na Festyn z okazji Dnia Psa i Kota. Wydarzenie obędzie się na Pogodnej 3 w dniu 2 lipca w godzinach od 12.00 do 17.00. W programie wiele atrakcji z zyskiem dla zwierzaków! Wśród nich:

 • stoisko z gadżetami FMP Charity Shop, gdzie będzie można zakupić nasze cegiełki,
 • stoisko z pysznościami; ciasta, babeczki itp.,
 • stoisko pod nazwą „Kup kota w worku”, gdzie dostaniecie najróżniejsze cudowności,
 • będą także wszyscy pracownicy Pogodnej 3, z którymi będziecie mogli porozmawiać, zapytać o to, jak działamy oraz porozmawiać o naszych podopiecznych,
 • będziecie mogli poznać 5 lat naszej pracy! Przygotowaliśmy dla Was prezentacje, którą przedstawi Kierownik Schroniska Adrianna Kaszuba,
 • stoisko, na którym będą transmitowane filmiki z wyjazdów na Ukrainę, będziecie mogli także obejrzeć zdjęcia, zadać pytania uczestnikom i wesprzeć kolejny wyjazd!

Uwaga! Bilet wstępu: Kup i przynieś sierściuchom żwirek lub bezzbożową karmę

I Święto Pieroga w Łażanach (sobota)

Z mięsem, z kapustą, z grzybami, z kaszą gryczaną, z serem i ziemniakami – można tak wymieniać w nieskończoność. Pierogi, bo o nich mowa będą miały swoje święto. W pierwszą sobotę lipca w Łażanach będzie można skosztować i wybrać te najlepsze.

Na sobotę, 2 lipca w Łażanach zaplanowane zostało I Święto Pieroga. Od godziny 15:00 w parku na gości będzie czekało sporo atrakcji. Wystąpią Krukowianie, Senyor-Rici i Zespół Ludowy Mojęcice. Nie zabraknie też atrakcji dla rodzin. Jednak w tym dniu konkurs na najsmaczniejsze pierogi będzie najważniejszy. Do udziału w konkursie organizatorzy zapraszają Koła Gospodyń Wiejskich, stowarzyszenia, organizacje, a także osoby indywidualne. Każde zaserwowane w tym dniu pierogi będą oceniane pod kilkoma względami. Jury pod uwagę weźmie smak, oryginalność, sposób podania i wrażenie ogólne. Autorzy najsmaczniejszych pierogów otrzymają nagrody rzeczowe.

„Świdnickie piwo wczoraj i dziś” – wykład i koncert w Muzeum Dawnego Kupiectwa (sobota)

Na spotkanie z historią i tradycją piwowarstwa mieszkańców Świdnicy i okolic oraz turystów zapraszają Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy oraz Instytut Piastów Śląskich. Wydarzenie rozpocznie wykład „Piwowarskie tradycje Świdnicy. Świdnickie piwo wczoraj i dziś” dr. Dobiesława Karsta, dyrektora świdnickiej muzealnej instytucji. W programie także koncert sudeckiego barda Marcela Kambra „Piosenki przy piwie”. Całość zaplanowano w sobotę, 2 lipca o godz. 15.00. Wstęp wolny.

Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu pt. „Fabulae ex Silesia”, czyli Opowieści ze Śląska, realizowanego przez Instytut Piastów Śląskich. Jego celem jest propagowanie historii i tradycji regionu Dolnego Śląska nie tylko przez profesjonalistów – znawców historii, ale również samych mieszkańców regionu. Ideą inicjatywy jest upowszechnianie wiedzy o wszelkim dziedzictwie naszego regionu (historycznym, artystycznym, kulinarnym, piwowarskim, etc.) w lokalnych społecznościach, dostrzeżenie jego bogactwa i potencjału, a także dalsze rozwijanie w dziedzinie sztuki, kultury i turystyki.

Turniej Wsi „Piechotą do lata” w Olszanach (sobota)

Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości w Świdnicy (niedziela)

Od prawie pięćdziesięciu lat świdnicka Giełda Staroci Numizmatów i Osobliwości gromadzi w każdą pierwszą niedzielę miesiąca tłumy świdniczan oraz przyjeżdżających z całego Dolnego Śląska kolekcjonerów, łowców okazji i miłośników rzeczy, których w sklepach już dostać nie można.

Najbliższa giełda odbędzie się w niedzielę, 3 lipca. Targ odbywa się na Rynku oraz okolicznych ulicach i zazwyczaj trwa od godziny 8.00 do 13.00.

Lipcowy Targ Ziemi w Kraskowie (niedziela)

W przypałacowym gospodarstwie w Kraskowie ponownie zagości cieszący się ogromną popularnością Targ Ziemi124, podczas którego można będzie zaopatrzyć się w zdrowe produkty lokalnych producentów i kupić piękne rękodzieło. Targ odbędzie się 3 lipca w godz. 11.00-15.00. Na odwiedzających ekologiczne gospodarstwo przypałacowe w Kraskowie czekać będą:

 • Pyszna Zofia – chałki, bułeczki na podmłodzie, chleb żytnio-orkiszowy,
 • Octy owocowe – Justyna Stefańska – znana jako ciotka Ferment- humusu, gąszcze, octy i inne fermenty, oksymel, musztardy,, serek kiszony, smalec z fasoli,
 • Sara Jira Ceramics & Art – piękne ceramiczne przedmioty użytkowe,
 • Pasieka Gołaszyce – miód od Łukasza, zdrowa słodycz,
 • Pracownia TINY BEAR Karolina Dąbrowska- rękodzieło wykonywane na drutach i szydełku Robótki Karolka
 • Z Natury Lepsze- Mydlarnia – kosmetyki z natury, mydło kozie!
 • Monika Kołataj – wełna w wykonaniu ultra; od kołowrotka do swetra,
 • Sernica Dolnośląska – gouda owcza I KOZIA dłuuuugo dojrzewająca,
 • Sery Stróżańskie – nabiał owczy wszelaki,
 • Gospodarstwo Rolne Szczypiorki – wędliny przetwory mięsne, jaja, nabiał wyłącznie z własnego gospodarstwa
 • Gospodarstwo Pasieczne Elżbieta Malinowska miody odmianowe, miody smakowe i z dodatkami ziołowymi (z malinami, a cytryną, z rokitnikiem, z aronią, z pokrzywą, z kakao, z kakao i miętą, z propolisem) syropy: z kwiatów czarnego bzu, z tymianku, z mniszka, z mięty, z kurdybanka, z melisy, octy: z płatków róży, z mniszka, z jaśminowca, krem z kasztanów jadalnych, oraz pierniki
 • KUCHNIA domowa – Skarby Lasu- Zofia Kowalczyk -soki, koncentraty, dżemy z owoców leśnych, unikalne rzemiosło ręczne z owoców wg starych receptur
 • Dyniowy zakątek – dynia od A do Z
 • Wańczykówka nabiał krowi i owczy,
 • Kozłonoga Gospodarstwo Kozie – chleb PRZEżytni, pradawny z pieca chlebowego opalanego drewnem na mąkach biodynamicznych, sery, jogurty, kefiry kozie z mleka kóz własnych, pierogi kozie, świeże kozie mleko,
 • Projekt slow food Bzowa Ostoja ekologiczne gospodarstwo przypałacowe w Kraskowie: kawa , ciasto gospodarskie, kocioł sezonowy, pajdy serowo-ziołowe, zdrowe desery, BIOdanie na gorąco,
 • Fryborska Manufaktura Miodownicza Justyna Jaczewska – pierniki tradycyjne według starych śląskich receptur,
 • Jagodowe Pole- cuda z borówki amerykańskiej z naturalnej uprawy,
 • Gospodarstwo Rolne Karolina Ożga -mąka z Ostki Grodkowickiej Gruboziarnistej różne typy, otręby, mąka żytnia, ziemniaki ekologiczne, soja ekologiczna i jej przetwory: mleko,tofu, wegańskie pasty,
 • AllCanna Tomasz Rodziewicz -serki z nasion konopi
 • Bartosz Ostrowski „BABETTE”- oryginalne, vege smakołyki w ekologicznych opakowaniach powstałe z dbałością o lokalność i środowisko,
 • naturalnie.eco – Len, len, LEN – odmieniany przez wszystkie przypadki,
 • Browar Rebelia- rzemieślnicze piwo bezalkoholowe Ślepak
 • Pasieka pod Ślężą- Krzysztof Staryszak.
 • Palce lizać – masło sklarowane.

Cesarzowa Anna. Rekonstrukcja historyczna na świdnickim Rynku (niedziela)

Mydlany Park Festiwal w Żarowie (niedziela)

Fundacja Inicjatywa B zaprasza na jeden z największych festiwali baniek mydlanych na Dolnym Śląsku, który odbędzie się 3 lipca 2022 roku w przestrzeni zabytkowego Parku Miejskiego w Żarowie.

Za pomocą linek, sznurków, siatek i wytwornic – dendrologiczny park zamieni się ponownie w magiczną krainę, przepełnioną mnóstwem ulotnych tworów mydlanych. Ideą festiwalu jest integracja międzypokoleniowa oraz promocja aktywnego wypoczynku.W poprzedniej edycji festiwalu uczestniczyło kilkaset osób.

Mydlany Park Festiwal 5 składać się będzie z dwóch połączonych ze sobą modułów tj.: „rodzinny happening” i „piana party”, które odbędą się w godzinach: 16.00-20.00. Poza bańkami mydlanymi, w ramach festiwalu obecna będzie strefa gastronomiczna. W tym obszarze będzie można zjeść, odpocząć i posłuchać muzyki płynącej ze sceny.

/opr. mn/

Poprzedni artykułSzef lokalnych struktur Nowej Lewicy nowym wiceprezydentem
Następny artykułNawałnica nad gminą Strzegom. Zalane posesje, powalone drzewa, awarie energetyczne. III stopień alertu pogodowego na Dolnym Śląsku