Strona główna 0_Slider Nawałnica nad gminą Strzegom. Zalane posesje, powalone drzewa, awarie energetyczne. III stopień...

Nawałnica nad gminą Strzegom. Zalane posesje, powalone drzewa, awarie energetyczne. III stopień alertu pogodowego na Dolnym Śląsku

0

Już dwadzieścia razy strażacy musieli interweniować w związku z nawałnicą, jaka w piątkowe popołudnie przeszła nad częścią powiatu świdnickiego. Najwięcej zdarzeń odnotowano na terenie gminy Strzegom. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podwyższył stopień obowiązującego w regionie ostrzeżenia meteorologicznego, przestrzegając przed możliwymi burzami z gradem.

Strzegom, ul. św. Tomasza (fot. Marek Żubryd)

W ciągu ostatniej godziny podjęliśmy 20 interwencji, większość z nich na terenie gminy Strzegom, a pojedyncze w gminach Jaworzyna Śląska oraz Dobromierz. W większości wypadków interwencje dotyczyły zalanych podwórek i posesji, odnotowaliśmy również kilka wiatrołomów – informuje mł. bryg. Łukasz Grzelak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy.

W kilku miejscowościach powiatu świdnickiego doszło do przerwy w dostawie energii elektrycznej. Według informacji przekazywanych przez energetyków ze spółki Tauron Dystrybucja, od godziny 13:32 bez prądu pozostają miejscowości: Borów, Czernica, Dzierzków, Gniewków, Godzieszówek, Roztoka (ulica 3 Maja) oraz Tomkowice, a od godziny 9:09 Mokrzeszów. Usunięcie części awarii zapowiadane jest na godzinę 13:32. Mieszkańcy Godzieszówka, Tomkowic oraz Borowa mogą poczekać na przywrócenie zasilania nawet do godziny 21.00.

Do godziny 22.00 w piątek obowiązuje ostrzeżenie meteorologiczne III stopnia przed burzami z gradem, które wydane zostało przez synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Poziom pogodowego alertu podniesiono krótko po godzinie 15.00. – Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu lokalnie do 70 mm oraz porywy wiatru do 95 km/h, lokalnie do 110 km/h. Miejscami grad – przekazano w komunikacie IMGW.

/mn/

Poprzedni artykułCo? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń
Następny artykułJubilat tańczył na słonecznej Sardynii [FOTO]