Strona główna 0_Slider Anna świdnicka, królowa Czech, cesarzowa Rzymu z „wizytą” na świdnickim Rynku. Rekonstruktorzy...

Anna świdnicka, królowa Czech, cesarzowa Rzymu z „wizytą” na świdnickim Rynku. Rekonstruktorzy zapraszają

0

Po astronomce Marii Kunic, poliglocie Emilu Krebsie i legioniście Mieczysławie Kozarze-Słobódzkim kolejna historyczna postać pojawi się najpierw na balkonie Muzeum Dawnego Kupiectwa, a potem pospaceruje po Rynku. Za sprawą Świdnickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „SRH Świdnica” miasto „odwiedzi” księżniczka Anna świdnicka.

Na zdjęciu rekonstrukcja postaci astronomki Marii Kunic

To już czwarte spotkanie w ramach projektu „IX wieków historii Świdnicy. Jej wybitni przedstawiciele”. Założone i prowadzone przez Krzysztofa Dworenko-Dworkina stowarzyszenie w ubiegłym roku prezentowało postaci astronomki Marii Kunic oraz legionisty Mieczysława Kozara-Słobódzkiego, a w czerwcu tego roku Emila Krebsa, poligloty, władającego setką języków. Prezentacje przygotowywane są na dzień, w którym Rynek wypełniają goście świdnickiej Giełdy Staroci, Numizmatów i Osobliwości, by jak najwięcej osób mogło uczestniczyć w podróży w czasie. Stowarzyszenie ogromną wagę przykłada do wiarygodności historycznej, a liczy się każdy detal – od butów, po fryzurę i dodatki. Widzowie mogą nie tylko oglądać, ale także poznać historię prezentowanych postaci oraz zapytać o każdy szczegół stroju i rekwizytów.

Świdniccy pasjonaci tak daleko w przeszłość jeszcze nie sięgali. Bohaterką zaplanowanego na 3 lipca na godzinę 12.00 spotkania będzie księżniczka Anna świdnicka, córka księcia Henryka, która żyła w latach 1339 – 1362. Była wnuczką Władysława Łokietka i żoną Karola IV Luksemburskiego, króla czeskiego i cesarza rzymskiego, matką Wacława Luksemburskiego, króla niemieckiego i czeskiego. Książę Bolko II dzieci Anny uczynił spadkobiercami księstwa świdnicko-jaworskiego.

Anna wychowała się na dworze królowej Węgier Elżbiety Łokietkówny. Już jako cesarzowa poznała wielu artystów, a z jednym z najznakomitszych poetów Franciszkiem Petrarką wymieniała listy.

Suknię dla Edyty Płomińskiej, która wcieli się w postać księżniczki Anny, zaprojektowała i uszyła Elżbieta Dunin-Wąsowicz, specjalistka w dziedzinie ubiorów historycznych, która przed rokiem swoje prace prezentowała na wystawie w Świdnicy. Księżniczce towarzyszyć będą dama dworu (Monika Banach-Kokoszka) oraz lektorzy Helena Pietrzak i Krzysztof Dworenko-Dworkin.

/red./

Poprzedni artykułCo badamy aparatem do rezonansu magnetycznego?
Następny artykułSpodnie robocze damskie – sprawdź, jak wybrać dobry model