Strona główna Artykuł sponsorowany Co badamy aparatem do rezonansu magnetycznego?

Co badamy aparatem do rezonansu magnetycznego?

0

Rezonans magnetyczny, określany często jako RM, MRI lub MR jest nieinwazyjną metodą obrazowania stosowanego w diagnostyce medycznej. Przeprowadzenie badania umożliwiają nowoczesne skanery MR, które do uzyskania obrazu wykorzystują magnetyczny rezonans jądrowy. Co dokładnie można zbadać za pomocą aparatu do rezonansu magnetycznego i czym różni się takie badanie od tradycyjnej tomografii komputerowej?

Rezonans magnetyczny a tomografia komputerowa

Zarówno rezonans magnetyczny, jak i tomografia komputerowa to najpopularniejsze i najdokładniejsze metody obrazowania medycznego. W przeciwieństwie do tomografii bazującej na potencjalnie groźnym promieniowaniu rentgenowskim rezonans magnetyczny jest jednak bezpieczniejszy. Z tego też powodu badanie RM można powtarzać dowolną ilość razy i poddane mogą być mu nawet małe dzieci. Ponadto nie jest potrzebne na nie skierowanie lekarskie. Z drugiej strony badanie TK trwa krócej.

Co najważniejsze, aparat do rezonansu magnetycznego dostarcza dokładnego obrazu anatomicznego – w tym tkanki miękkie, kości, a także przestrzenie znajdujące się pomiędzy tkankami. Uzyskany obraz nie tylko pokazuje aktualny stan tkanek, ale pozwala również wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu poszczególnych narządów czy układów organizmu. Warto jednak wspomnieć o tym, że chociaż badanie RM jest bezpieczniejsze od badań rentgenowskich, to istnieją do niego przeciwwskazania. Nie mogą mu się poddawać osoby posiadające:

  • wszczepiony rozrusznik serca,
  • pompę insulinową
  • implant ślimakowy
  • metalowe protezy
  • inne metalowe elementy czy implanty w ciele.

Badanie RM podobnie jak badanie TK można wykonać z kontrastem lub bez kontrastu. Kiedy zatem i gdzie znajduje zastosowanie rezonans magnetyczny?

Aparat do rezonansu magnetycznego – zastosowanie

Rezonans magnetyczny to medyczna diagnostyka obrazowa o bardzo szerokim spektrum zastosowania. Aparat do rezonansu magnetycznego pozwala na dokładne przyjrzenie się strukturom znajdującym się za kośćmi, rozróżniając poszczególne rodzaje tkanek, co pozwala na uzyskanie bardzo precyzyjnych wyników. Dzięki temu można nie tylko identyfikować zmiany chorobowe czy stany zapalne, ale również śledzić efekty terapii medycznych.

Rezonans magnetyczny znajduje zastosowanie między innymi w:

  • ortopedii
  • neurologii
  • okulistyce
  • kardiologii
  • onkologii

Za pomocą badania aparatem do rezonansu magnetycznego można bowiem monitorować układ nerwowy, kostny, krwionośny i mięśniowy oraz wszystkie pozostałe tkanki i narządy. Tym samym jest to jedno z najbardziej precyzyjnych badań obrazowych, jakie są dostępne. W czasie jednego badania można dokonać analizy jednego wybranego fragmentu organizmu lub przeprowadzić kompleksowe badanie whole-body.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykuł„Wszystko jest rozpoczęte, nic nie jest skończone”. Mieszkańcy skarżą się na uciążliwą i dłużącą się przebudowę al. Niepodległości
Następny artykułAnna świdnicka, królowa Czech, cesarzowa Rzymu z „wizytą” na świdnickim Rynku. Rekonstruktorzy zapraszają