Strona główna 0_Slider Udana zabawa i spory odzew krwiodawców podczas świdnickiego Motoserca. RCKiK podsumowało akcję...

Udana zabawa i spory odzew krwiodawców podczas świdnickiego Motoserca. RCKiK podsumowało akcję [FOTO]

0

Dwadzieścia pięć osób stanęło w kolejce do krwiobusa, który zawitał do Świdnicy podczas sobotniej akcji Motoserce. Imprezie przyświecał szczytny cel, a dodatkową zachętą do udziału w wydarzeniu były liczne atrakcje przygotowane przez organizatorów. Przedstawiciele Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu chwalą inicjatywę, apelując zarazem do krwiodawców o dalsze oddawanie krwi z uwagi na jej niskie zapasy.

Motoserce to ogólnopolska akcja krwiodawstwa organizowana przez kluby zrzeszone w Kongresie Polskich Klubów Motocyklowych. – Motoserce jest ideą wynikającą z potrzeby serca i z chęci działania. Naszą akcją chcemy zwrócić uwagę na brak tego cennego daru, jakim jest krew w polskich szpitalach oraz pragniemy propagować idee krwiodawstwa – tłumaczą organizatorzy. Dzięki akcjom od 2009 roku udało się pozyskać aż 35 082 litrów krwi. W 2022 Motoserce ma swoją czternastą edycję.

W sobotę, 14 maja akcja zawitała do Świdnicy. Na świdnickim Rynku czekał mobilny punkt poboru Regionalnego Centrum Krwi i Krwiodawstwa z Wałbrzycha. Dla krwiodawców i wszystkich, którzy zechcieli wesprzeć akcję, przygotowano również liczne atrakcje w tym m.in. pokazy ekstremalnej jazdy na quadzie, pokazy sztuk walki oraz ratownictwa, wystawę pojazdów PRL-u, występ mażoretek, prezentację samochodów Mercedes, zajęcia fitness, a także występy na żywo zespołów Ślad i HAFT.

Jak podsumowuje wałbrzyskie RCKiK, w sumie podczas akcji chęć oddania krwi wyraziło 25 osób, z czego ostatecznie 19 podzieliło się najcenniejszym lekiem. W sumie udało się zebrać ponad 8,5 litra krwi. To rezultat nico gorszy niż podczas ubiegłorocznego, świdnickiego Motoserca. – Myśleliśmy, że wynik będzie trochę lepszy, ale Motoserc odbywa się w regionie dość dużo. Niedawno byliśmy w Kudowie-Zdroju, teraz w Świdnicy, a za tydzień będziemy w Galerii Victoria w Wałbrzychu. Pewnie ci motocykliści, którzy już wcześniej oddali krew podczas podobnych akcji albo w naszych centrach, nie mogli już oddawać krwi podczas tej akcji. Zdarzają się również dyskwalifikacje z różnych przyczyn. Niektórzy pod wpływem impulsu i z dobrymi intencjami po raz pierwszy przychodzą oddać krew, jednak zostają zdyskwalifikowani m.in. z uwagi na choroby – wskazują pracownicy krwiocentrum. Chwalą przy tym pomysł organizowania Motoserc. – Takie przedsięwzięcia mają bardzo duży wymiar promocyjny i propagują ideę krwiodawstwa. Podobne akcje na pewno są bardzo potrzebne.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu apeluje zarazem o oddawanie krwi. Według danych z 16 maja 2022 roku, niskie są obecnie zapasy krwi grup A Rh+, A Rh-, B Rh-, 0 Rh+ oraz 0 Rh-. Wysokie są zapasy krwi grupy B Rh+, AB Rh+ oraz AB Rh-. – Po majówce stany magazynowe zmniejszyły się. Apelujemy, aby krwiodawcy zgłaszali się i oddawali krew, która potrzebna jest codziennie. Osoby chore na białaczkę potrzebują krwi cały czas. Ofiary wypadków również potrzebują krwi na ratunek życia i zdrowia. Wszystkie osoby mające pytania dotyczące oddawania krwi prosimy o kontakt – odpowiemy na wszystkie pytania i wątpliwości, a także powiemy, jak się przygotować do oddania krwi – zachęcają przedstawiciele RCKiK.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułO historii więźniów z Gross-Rosen w areszcie
Następny artykułWypadek na placu budowy. Pracownik został przysypany ziemią