Strona główna Wydarzenia Świdnica O historii więźniów z Gross-Rosen w areszcie

O historii więźniów z Gross-Rosen w areszcie

0

W ramach zajęć kulturalno-oświatowych w Areszcie Śledczym w Świdnicy odbyła się niecodzienna lekcja historii. O losach więźniów z obozu koncentracyjnego „Gross Rosen” i ich oprawców opowiadała skazanym Agnieszka Dobkiewicz.

Agnieszka Dobkiewicz jest związana z Dolnym Śląskiem zarówno zawodowo, ale także i sentymentalnie. Od wielu lat promuje historie regionu oraz opiekuje się Fundacją Idea, odpowiedzialną za funkcjonowanie m.in. Świdnickiego Portalu Historycznego. Dziennikarka zadebiutowała powieścią „Mała Norymberga. Historie katów z Gross Rosen”, w której odkrywa ona tajemnice powojennej Świdnicy i kwestie związane z procesami oprawców obozowych. Głównym zamysłem pisarki była chęć ujawnienia zapomnianych faktów i historii ludzi, którzy w okresie II wojny światowej zostali umieszczeni w największym w regionie obozie koncentracyjnym – przywołuje mjr Bartłomiej Perlak, rzecznik świdnickiego aresztu.

Podczas wizyty w areszcie Agnieszka Dobkiewicz zaprezentowała osadzonym swoje dwie publikacje: „Mała Norymberga. Historie katów z Gross Rosen” i „Dziewczyny z Gross-Rosen. Zapomniane historie z obozowego piekła”. Skazani z dużym zainteresowaniem wysłuchali wykładu przedstawiającego przerażającą historię ludzi zesłanych do obozu Gross-Rosen, a następnie zadawali wiele pytań, co z pewnością świadczyło o dużym zainteresowaniu tematem. Zaproszona na spotkanie przez funkcjonariuszy Aresztu Śledczego w Świdnicy, autorka książek specjalizująca się w badaniu historii regionu, w tym więźniów wspomnianego obozu koncentracyjnego, w sposób niezwykle interesujący opowiadała przejmujące historie procesów katów, a także byłych więźniarek obozowych. Po spotkaniu osadzeni od razu dopytywali, kiedy będą mogli sięgnąć po zaprezentowane publikacje – relacjonuje Perlak.

Jak dodaje, dzięki takim zajęciom osadzeni mogą poznać trudną, a jednocześnie przerażającą historię II wojny światowej. – Wysłuchanie relacji Agnieszki Dobkiewicz, która w sposób niezwykle interesujący przedstawiła historię więźniarek i procesów katów obozowych z pewnością pozytywnie wpłyną nie tylko na stan wiedzy osadzonych, ale przede wszystkim ich świadomość – zaznacza rzecznik.

/Areszt Śledczy w Świdnicy, opr. mn/

Poprzedni artykułNajnowsze dane o zakażeniach w kraju, województwie i powiecie świdnickim
Następny artykułUdana zabawa i spory odzew krwiodawców podczas świdnickiego Motoserca. RCKiK podsumowało akcję [FOTO]