Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Moc atrakcji dla całych rodzin podczas Familijnego Parku Rozrywki w Żarowie oraz pikników rodzinnych w regionie, wydarzenia przygotowane przez Muzeum Dawnego Kupiectwa z okazji 412. rocznicy urodzin świdnickiej astronom Marii Kunic, a może gry, zabawy oraz tańce z epoki podczas Pikniku dla Bolka? Podpowiadamy co można robić w ten weekend.

Piknik rodzinny w Strzelcach (piątek)

Szkoła Podstawowa im. K. K. Baczyńskiego w Strzelcach zaprasza na piknik rodzinny, który odbędzie się w piątek, 27 maja w godzinach 16.30-19.00. W programie m.in. występy artystyczne, dmuchane zamki, gry, zabawy, konkursy, pokaz talentów, zabawa fantowa i pyszne jedzenie.

Oddychaj zdrową piersią. Wykład i warsztaty dla pań (piątek)

Fundacja Erakobiet zaprasza na spotkanie, podczas którego rozwiane zostaną kobiece dylematy związane z dbaniem o zdrowie piersi. – Będziecie mogły skorzystać z warsztatów samobadania piersi na specjalnym fantomie, wysłuchać wykładu chirurga onkologa, który zajmuje się m.in. rekonstrukcją piersi po zabiegu mastektomii a także porozmawiać z Amazonkami, które pokonały nowotwór. A to wszystko przy kawie, herbacie i domowych wypiekach! Czekamy na Was z upominkami! – zachęcają organizatorzy.

Czekamy na Ciebie, Twoje koleżanki i bliskie Ci kobiety w piątek, 27 maja o godz. 17.30 w Centrum Wspierania Inicjatyw w Rynku w Świdnicy. Nasz fantom pomoże Ci nauczyć się badać piersi, dowiesz się także jak „wyczuć” guza w samobadaniu. Gościć będziemy cenionego specjalistę zajmującego się chirurgią piersi łączącą elementy chirurgii onkologicznej i plastycznej, dra Pawła Pykę. Spotkacie u nas również zaprzyjaźnioną Fundację EndoMama, która będzie miała swoje stoisko i udzieli Wam informacji i wsparcia w zakresie endometriozy oraz suplementacji dla par starających się o potomstwo. Wszystko to organizujemy dla WAS, teraz WY zróbcie coś dla SIEBIE i skorzystajcie z naszego zaproszenia. Czekamy z wiedzą, warsztatami, upominkami i poczęstunkiem.

Spotkanie z polskimi weteranami misji w Afganistanie i Iraku (piątek)

Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach zaprasza na spotkanie z Polskimi weteranami misji w Afganistanie i Iraku. Podczas spotkania będzie możliwość porozmawiania z weteranami oraz Przemysławem Wójtowiczem działającym w Fundacji Stratpoints wspierającej weteranów Wojska Polskiego. 22 maja 2022 godzina 18.15 ulica Świdnicka 15, Świebodzice.

Spotkanie z Andrzejem Błażewiczem (piątek)

Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na spotkanie, które poświęcone będzie debiutowi poetyckiemu Andrzeja Błażewicza — Ostatnim zimom. To jednocześnie pierwsza w Polsce książka poetycka wydana równolegle w języku polskim i w Polskim Języku Migowym. Spotkanie, które odbędzie się w piątek, 27 maja o godz. 18.00 w Galerii Fotografii (Rynek 44), poprowadzi Robert Kaśków. Będzie ono tłumaczone na Polski Język Migowy przez Mieczysławę Krupę. Wstęp wolny.

Andrzej Błażewicz (ur. 1996) — reżyser teatralny, dramaturg, poeta. Urodził się w 1996 roku we Wrocławiu, wychowywał się w Świdnicy. Absolwent krakowskiej AST na Wydziale Reżyserii Dramatu. Od 2021 roku związany z Teatrem Polskim w Poznaniu gdzie pracuje jako pedagog teatru i dramaturg. Jego twórczość została doceniona w najważniejszych konkursach dramatopisarskich w Polsce. Jest laureatem Konkursu na sztukę teatralną dla dzieci i młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Finalistą Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Finalistą IX i X Metafor Rzeczywistości. Laureatem konkursu Śląski Shakespeare im. Anny i Piotra Dobrowolskich. Laureatem Nagrody za debiut Instytutu Teatralnego.

Żarów na sportowo (sobota)

Liga MTB XC Aglomeracji Wałbrzyskiej – wyścig w Świebodzicach (sobota)

Piknik dla Bolka (sobota)

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza na Piknik dla Bolka, który odbędzie się w sobotę, 28 maja w godzinach 12.00-14.00, na skwerze z dzikami przy ulicy Franciszkańskiej.

W programie:

  • wystawa ilustracji Magdaleny Kozieł-Nowak, pochodzących z książki BOLKO MAŁY,
  • spotkanie oraz warsztaty z ilustratorką książek Magdaleną Kozieł-Nowak,
  • gry, zabawy oraz tańce z epoki – kręgle, krzyżaki, korbacze i inne,
  • poczęstunek,
  • skarb Bolka.

Festyn rodzinny w Szkole Podstawowej w Pszennie (sobota)

Rada Rodziców Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pszennie zaprasza na Festyn Rodzinny, który odbędzie się w sobotę, 28 maja. Początek o godz. 14.00. W programie m.in. prezentacje uczniów Talent Show, program edukacyjny Chefik opracowany przez inżynierów z Politechniki Wrocławskiej.

Festyn Rodzinny w Bolesławicach (sobota)

W sobotę, 28 maja rozpocznie się Rodzinny Festyn z okazji Dnia Dziecka w Bolesławicach. – W programie: mini olimpiada, animacje, malowanie twarzy, tatuaże, bańki mydlane, zamki dmuchane i to wszystko za FREE. W bufecie: ciasto, kawka, gofry, naleśniki, hot-dogi, grill, popcorn. Głównym bohaterem dnia będzie ŻUREK Z WKŁADKĄ przygotowany przez Naszych Panów Gospodarzy przy asyście Pań z KGW. Zabierzcie ze sobą dobre humory i chęci do zabawy – zachęcają organizatorzy. W programie zaplanowane są konkurencje nie tylko dla najmłodszych. Przewidziano też nagrody, a główną nagrodą w olimpiadzie jest wycieczka do Energylandii dla 2 osób.

Więcej informacji o wydarzeniu na Facebooku.

412. urodziny Marii Kunic. Wydarzenia w Muzeum Dawnego Kupiectwa (od soboty)

29 maja 2022 roku przypada 412. rocznica urodzin Marii Kunic. Z tej okazji Muzeum Dawnego Kupiectwa zaprasza na prezentację audiobooka zilustrowanego pokazem multimedialnym, wystawę plenerową, wykład oraz warsztaty.

Astronomicos. Życie i twórczość Marii Kunic
Prezentacja audiobooka zilustrowanego pokazem multimedialnym przygotowanym przez Dariusza Miziarskiego.
Miejsce:  Muzeum Dawnego Kupiectwa
28.05.2022 r. godz. 17.00

Wystawa plenerowa o Marii Kunic
Miejsce: przy ławeczce z Marią Kunic, obok wejścia głównego do Muzeum Dawnego Kupiectwa
29.05.2022 – 5.06.2022

Udostępnienie tablic Marii Kunic – „Uranii propitii”
Miejsce: Muzeum Dawnego Kupiectwa.
29.05.2022 – 5.06.2022

Jak Maria Kunic obliczała położenie planet?”
Wykład prof. Jarosława Włodarczyka (Instytut Historii Nauki PAN), Promocja publikacji prof. Noela M. Swerdlowa (Uniwersity of Chicago, CaltechUSA) Urania propitia Tabulae Rudolphinae facilies redditae a Maria Cunitia. Łaskawa Urania, czyli Maria Cunitia i adaptacja Tablic rudolfińskich w tłumaczeniu prof. Jarosława Włodarczyka
Miejsce:  Muzeum Dawnego Kupiectwa
31.05.2022 r. godz. 10.00

Gdzie jest dziś Jowisz, Mars i inne planety?”
Warsztaty obliczania pozycji planet metodą Kunic z wykorzystaniem tabel Uranii propitii
Miejsce: Muzeum Dawnego Kupiectwa.
31.05.2022 r., godz. 11:00

Nu metal, emo, hardcore i punk – koncerty w Klubie Bolko (sobota)

Świdnicki Ośrodek Kultury i Ratel Records zapraszają 28 maja do Klubu Bolko. Będzie to jedna z dwóch okazji, żeby zobaczyć w Polsce kanadyjski Flash Back. Wstęp od godziny 19:00 a bilety w cenie 30 zł dostępne będą na bramce.

FLASH BACK / nu metal / Kanada
https://flashbacknu.bandcamp.com/
Zespół z kraju, gdzie ponoć ludziom żyje się najlepiej na świecie. Nie będą więc narzekać tylko dadzą czadu w rytmach rodem z roku 2000, gdy nu metal wjechał na muzyczne salony. Fani Limp Bizkit i Linkin Park będą zadowoleni.

SYNDROM PARYSKI / emo / Poznań
https://syndromparyski.bandcamp.com/
Ich kawałki mogliście słyszeć w radio a wkrótce wezmą też udział w Męskim Graniu. Dobra okazja, żeby zobaczyć ich z bliska zanim staną się wielcy. Nazwa nawiązująca do jednostki chorobowej jest dość nieadekwatna, bo na koncercie chłopaków jesteś raczej zadowolony, że na niego trafiłeś.

HEAVY RUNNER / hardcore / Polska
https://heavyrunner.bandcamp.com/
Trochę punk, trochę rap czyli hardkorowa fabryka beatów ze stajni Ratel. Chłopcy mają już swoje lata, na pewno te najlepsze dawno za sobą, ale wciąż można liczyć na dozę humoru, choć już tylko z delikatną szczyptą czadu.

RAW PLASTIC / punk/emo/shoegaze / Poznań
https://rawplastic.bandcamp.com/
Można ich otagować jako: lo-fi, fotografia analogowa, za duże ciuchy, smutki, ale najlepiej posłuchać.

Familijny Park Rozrywki w Żarowie (niedziela)

Już 29 maja w żarowskim parku miejskim moc atrakcji dla całych rodzin. Gminne Centrum Kultury i Sportu oraz Urząd Miejski w Żarowie zapraszają do Familijnego Parku Rozrywki. Każdy z mieszkańców znajdzie w tym dniu coś dla siebie. W programie: koncert Żarowskiej Orkiestry Dętej, Senyor Rici, Arthur Samuel (POP) i Krzysztofa Stera jako Elvisa Presleya, pokaz sekcji taneczno-sportowych oraz koncerty dla całych rodzin, malowanki XXL, maksi gry, występy artystyczne, gry i zabawy.

Podczas Familijnego Parku Rozrywki zaprezentuje się Żarowskie Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne „Aureus” oraz zaprzyjaźniona Grupa Pozytywnych Detektorystów. Dla publiczności przygotowana zostanie plenerowa ekspozycja, na której obejrzeć będzie można m.in. broń palną czarnoprochową (przed 1850 r.) wraz z pokazem jej użycia, broń białą i jej repliki, militaria, przedmioty odnalezione podczas eksploracji oraz sprzęt służący do poszukiwań. Ponadto w dniu wydarzenia pojawi się w parku miejskim stanowisko „małego detektorysty”. Każde dziecko będzie mogło spróbować za pomocą specjalistycznego sprzętu odnaleźć skarb. Prowadzona również będzie sprzedaż książek o tematyce historycznej.

Niespodziankę dla mieszkańców i wszystkich przyjezdnych gości przygotowują również pracownicy Urzędu Miejskiego w Żarowie. Na stoisku promocyjnym będzie można nie tylko spróbować łakoci i słodyczy, ale również zrobić sobie niezapomniane fotki w Photobusie, odrestaurowanym VW T2 z 1979r. Wsiadając do busa będzie można przenieś się w czasie o kilka dekad i cyknąć parę zabawnych fotek. „Ogórek”, który przyjedzie do Żarowa to nie tylko fotobudka, ale również świetna atrakcja dla pasjonatów motoryzacji. Każdy odwiedzający stoisko UM Żarów otrzyma również „Niezłe ziółka”.

Familijny Park Rozrywki – 29 maja 2022, godzina 15:00-20:00, Park Miejski w Żarowie.

/opr. mn/

Poprzedni artykułDoradztwo dla firm – sprawdź, czym jest i jak może Ci pomóc!
Następny artykułŚwidnica zadba o brzegi Bystrzycy. Na realizację prac trafi 150 tys. złotych