Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Kuchnie z całego świata goszczące na świdnickim Rynku, twórczość mieszkańców prezentowana podczas targów odbywających się na dziedzińcu pod wieżą ratuszową, spotkanie z najstarszym parowozem znajdującym się w kolekcji jaworzyńskiego muzeum, a może wspólne bicie rekordów podczas wydarzenia w Galerii Świdnickiej? Podpowiadamy co można robić w ten weekend.

Spotkanie autorskie z Tomaszem Terlikowskim (piątek)

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza na spotkanie autorskie z Tomaszem Terlikowskim. Spotkanie odbędzie się 20 maja, o godzinie 18.00 w siedzibie głównej biblioteki.

II Targi Talentów, Twórczości i Rękodzieła (piątek-sobota)

Zapraszamy na drugie Świdnickie Targi Talentów, Twórczości i Rękodzieła! Dadzą nam one możliwość poznania twórczości zdolnych mieszkańców naszego miasta i regionu, którzy do tej pory rzadko, albo wcale, nie chwalili się swoimi talentami i wyrobami. Można będzie zobaczyć i popodziwiać piękne przedmioty, porozmawiać z twórcami, a może i kupić coś dla siebie lub na wyjątkowy prezent! – zachęcają organizatorzy.

Wydarzenie odbędzie się na dziedzińcu pod wieżą ratuszową w piątek, 20 maja w godzinach 15.00-19.00 i w sobotę 21 maja w godzinach 10.00-14.00.

Jaworzyna Śląska: turniej Super Ligi Akrobatyki Sportowej (sobota)

Około 450 zawodników z klubów sportowych z całej Polski będzie rywalizowało o laur zwycięstwa w turnieju Super Ligi Akrobatyki Sportowej, który odbędzie się na hali edukacyjno-sportowej w Jaworzynie Śląskiej.

W zawodach może wziąć udział każdy od 3. do 18. roku życia na różnym poziomie przygotowania sportowego. Zawody zostaną rozegrane we wszystkich klasach: Pierwszy Krok, Plus, Młodzik, Trzecia i Open. Ta ostatnia kierowana jest do dzieci i młodzieży, która z różnych przyczyn nie może startować w kategoriach określonych przez PZG, ale chce nadal rozwijać się i startować na zawodach akrobatycznych. Ma to pokazać, że akrobatyka jest sportem dla każdego, który przygotowuje się wszechstronnie ruchowo, niezależnie od wieku. Ważne są chęci, pasja i zaangażowanie w dążeniu do celu oraz wola przełamywania swoich słabości, chęć zmierzenia się z czymś nowym.

Turniej odbędzie się 21 maja w hali edukacyjno-sportowej w Jaworzynie Śląskiej. Początek zaplanowano o godz. 9.00, zakończenie, ze względu na dużą ilość zawodników w różnych kategoriach wiekowych, w późnych godzinach popołudniowych.

Świebodzice: Turniej Tańca Nowoczesnego (sobota)

Już 21 maja o godz. 9.00 startuje Finał Turnieju Tańca Nowoczesnego na Hali OSiR Świebodzice. – Przed nami wielkie show taneczne w kategoriach: hip hop, modern jazz, show dance i bitwy taneczne open. Zaprezentują się duety, tancerze solo i formacje. A wszystko pod okiem profesjonalnego jury w składzie: Max Mazurek, Iwona Styczeń, Iga Franczak, Martyna Andrzejczak. Podczas turnieju zagrają: DJ Markowy & DJ Lazy Slice. Na pewno nie zabraknie wrażeń. Zapraszamy publiczność – wstęp: 5zł, dla dzieci wstęp bezpłatny. Do zobaczenia już w najbliższą sobotę – zapraszają organizatorzy.

Weekend z najstarszym parowozem na Dolnym Śląsku (sobota-niedziela)

W 180. rocznicę uruchomienia pierwszej na Dolnym Śląsku, a jednej z pierwszych europejskich linii kolejowych Wrocław-Oława, Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej zaprasza 21 i 22 maja na spotkanie z najstarszym parowozem z naszej kolekcji Tkh2-12 z 1890 roku.

Budowa pierwszej linii kolejowej na Śląsku to wydarzenie ważne nie tylko dla historii kolejnictwa. To przede wszystkim początek nowej ery w rozwoju Śląska i jego stolicy – Wrocławia. Połączenie koleją głównych miast z innymi regionami, rozpoczęło szybki rozwój gospodarczy i społeczny.

Parowóz TKh2-12 prezentowany będzie na wachlarzu parowozowni w godzinach od 10.00 do 18.00 a na obrotnicy o 13.00 i 15.00. Informacje dotyczące zwiedzania dostępne są na stronie muzeum.

Świdnicki Smaczny Weekend (sobota-niedziela)

21 i 22 maja świdnicki Rynek zamieni się w najsmaczniejsze miejsce w regionie. – Przygotowaliśmy dla Was Smaczny Weekend. Przez dwa dni będziecie mogli skosztować smakowitych efektów kunsztu szefów kuchni z całej Polski. Wśród specjałów znajdziecie m.in. tajski pad-thai, hiszpańskie Churros, amerykańskie burgery czy frytki rodem z Belgii. Zaserwujemy Wam również wyśmienite piwa rzemieślnicze i koncernowe. A to wszystko w towarzystwie przyjemnej dla ucha muzyki – zapraszają organizatorzy firma Food & Event.

Na świdnickim rynku zaparkuje kilkanaście popularnych food trucków. Przewidziano także dodatkowe atrakcje – dmuchańce dla dzieci, namioty z wyrobami rzemieślniczymi jak chociażby z naturalnymi kosmetykami czy ozdobnymi świecami oraz strefę chillout.

Familijne warsztaty plastyczne: Ulepmy coś razem (sobota)

W imieniu Świdnickiego Ośrodka Kultury prowadząca zajęcia Marta Ciućka zaprasza na kolejne familijne warsztaty plastyczne dla dzieci. Spotkanie będzie poświęcone pracy z masą solną.

Warsztaty odbędą się 21 maja 2022 roku o godz. 12:30 w Galerii Fotografii. Bilety do nabycia również na stronie internetowej ŚOK.

Dobromierz: Puchar Polski w kolarstwie szosowym (sobota-niedziela)

W dniach 21 i 22 maja w Dobromierzu odbędzie się Puchar Polski i Eliminacje Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w kolarstwie szosowym – Mistrzostwa Makroregionu Młodzików. W niedzielę, 22 maja o godz. 11.00 nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej przy ulicy Kościuszki 10, gdzie urodził się i mieszkał Stanisław Szozda, polski kolarz szosowy, dwukrotny wicemistrz olimpijski, pięciokrotny medalista mistrzostw świata oraz zwycięzca Wyścigu Pokoju i Tour de Pologne. Program zawodów prezentuje się następująco:

sobota, 21 maja, jazda indywidualna na czas

  • godz. 9:30 start pierwszego zawodnika

niedziela, 22 maja, start wspólny

  • godz. 9:15 start kat. młodzik i młodziczka
  • godz. 11:00 uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej przy ulicy Kościuszki 10, gdzie urodził się i mieszkał Stanisław Szozda
  • godz. 11:30 start kat. junior młodszy i juniorka młodsza
  • godz. 14:30 start kat. junior
  • godz. 14:35 start kategorii elita i juniorki kobiet open

Aktywni 24h po raz piąty (sobota-niedziela)

Po raz piąty świdniczanie podejmą próbę pobicia rekordów w jeździe 24-godzinnej na rowerze stacjonarnym, biegu na bieżni mechanicznej oraz ergometrze wioślarskim. Celem akcji jest promowanie i popularyzacja wśród mieszkańców Świdnicy jazdy na rowerze, biegania, zdrowego trybu życia i rodzinnego spędzania czasu. Wydarzenie nosi hasło „Wracamy”, gdyż jest wznawiane po okresie pandemii.

Każdy może mieć w tym swój udział. Wydarzenie w Galerii Świdnickiej rozpocznie się o godzinie 9.00 w sobotę, 21 maja, a zakończy dokładnie 24 godziny później – o godzinie 9.00 w niedzielę, 22 maja. – W ustanawianiu rekordów udział wezmą zaproszeni goście, kolarze, biegacze oraz wszystkie chętne osoby, które serdecznie zachęcam do wspólnej zabawy. W 2019 roku rowerzyści wykręcili 896,7 km spalając 20.744 kcal. Biegacze wybiegali 315,33 km, a na ergometrze pokonano dystans 311,243 km – informuje Radosław Werner, kierownik biura sportu i rekreacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Warunkiem wzięcia udziału jest wysłanie zgłoszenia poprzez specjalny formularz rejestracyjny dostępny na stronie sport.swidnica.pl.

/opr. mn/

Poprzedni artykuł45 tys. złotych wsparcia dla szkoły w Mrowinach
Następny artykułZwycięstwo w turnieju było o włos… [FOTO]