Strona główna 0_Slider Światowy Dzień Ziemi. Sprzątają Zaułek Garncarzy i zapomniane boisko w Świdnicy, szykują...

Światowy Dzień Ziemi. Sprzątają Zaułek Garncarzy i zapomniane boisko w Świdnicy, szykują się kolejne akcje

0

Zaniedbaną od lat uliczkę, która niedawno odzyskała nazwę i dawne boisko chcą przywrócić świdniczanom seniorzy – studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dawno planowana akcja zbiegła się ze Światowym Dniem Ziemi. A sprzątać będą także inni społecznicy m.in. nad rzeką Bystrzycą oraz w Górach Sowich.

Wielkie wiosenne porządki i promowanie dbałości o środowisko naturalne zainicjowali społecznicy ze Stanów Zjednoczonych na początku lat 70. XX wieku. Od 1971r. na mocy proklamacji sekretarza generalnego ONZ w USA 22 kwietnia, czyli dzień równonocy wiosennej obchodzony jest jako Dzień Ziemi. Ale idea nie ogranicza się dziś do jednego państwa. Działania na rzecz Ziemi podejmowane są na całym świecie, także w Polsce.

 Dzisiaj o 11.00 z inicjatywy seniorów-studentów Świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zostało zorganizowane sprzątanie Zaułka Garncarzy, niewielkiej uliczki niedaleko Kościoła Pokoju. Historyczna nazwę temu miejscu przywróciła Rada Miejska w Świdnicy na wniosek Fundacji Idea. Jak informuje prezes Zarządu ŚUTW Wiesłąw Łabęcki, uniwersytet objął zaułek swoim patronatem. – Na pewno w jeden dzień nie da się tego miejsca uporządkować, ale to dopiero początek – mówią seniorzy. W planach mają oczyszczenie boiska na tyłach Zaułka Garncarskiego. – Chcemy w niedalekiej przyszłości organizować tu akcje o charakterze rekreacyjnym, mamy nadzieję znaleźć sojuszników w innych organizacjach – mówi Krystyna Lasek. Na finał dzisiejszych prac uczestnicy spotkają się przy kawie i herbacie w siedzibie Stowarzyszenia „Serce”, która znajduje się tuż przy uliczce.

A już w sobotę, 23 kwietnia Gminne Koło PTTK „Teraz Sudety” zaprasza udziału w II Akcji Turystyczno – Ekologicznej „Sprzątamy Góry Sowie”. Start o godzinie 10:00. Partnerami wydarzenia są Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy, Gmina Świdnica, Nadleśnictwo Świdnica, Lasy Państwowe i sołectwo Lutomia Górna. Zbiórka na parkingu przy świetlicy wiejskiej w Lutomi Górnej 1. Akcję zakończy się ogniskiem około godziny 12:00-13:00 na Polanie Harcerskiej (współrzędne: 50.735104, 16.507441) Dla ambitnych przewidziana jest wędrówka do Kroackiej Studzienki. Zapisy na pakiety startowe (rękawiczki, worki i kiełbasa) pod numerem telefonu 608 303 04.

Z kolei z inicjatywy Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Śmiałowice w sobotę, 23 kwietnia o 11.00 rozpocznie się sprzątanie brzegów rzeki Bystrzycy. Początek akcji przy przystani kajakowej w Śmiałowicach. Uczestnicy otrzymają rękawice ochronne i worki.

/red./

Poprzedni artykułAwantura w sprawie pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. Wiceminister o zamachu, „sprzymierzeńcach Putina lub pożytecznych idiotach”
Następny artykułKierowca „na prochach” i z zapasem narkotyków