Strona główna 0_Slider Rozpoczynają się obchody roku księcia Bolka II Małego. W programie wydarzenia edukacyjne i...

Rozpoczynają się obchody roku księcia Bolka II Małego. W programie wydarzenia edukacyjne i kulturalne

0

Piknik z udziałem bractwa rycerskiego, historyczny spacer śladami dawnego władcy, wystawy plenerowe, gra miejska oraz słuchowisko – to część z planowanych na ten rok wydarzeń, które zorganizowane zostaną w ramach świdnickich obchodów Roku Bolka II Małego.

Projekt pomnika księcia Bolka II stworzony przez Aleksandra Mazija. Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiego planuje, że monument poświęcony świdnickiemu władcy mógłby stanąć na skwerze Lecha Kaczyńskiego już jesienią tego roku

Z inicjatywą ustanowienia roku 2022 rokiem Bolka II Małego wystąpiło Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej, a uchwałę w tej sprawie w listopadzie ubiegłego roku podjęli miejscy radni. – Towarzystwo w swoim wniosku podnosi istotną kwestię dotyczącą propagowania wiedzy na temat, zaliczanego do grona najwybitniejszych Piastów Śląskich, księcia Bolka II. Uznano więc za zasadne, aby upamiętnić wybitnego władcę Świdnicy, słynnego wnuka Władysława I Łokietka, który do dziś stanowić może wzór do naśladowania w kontekście administracji czy wojskowości. Uznawany jest przez historyków za ostatniego niezależnego śląskiego księcia piastowskiego, wielkiego arbitra monarchów i genialnego dyplomatę – mówi Szymon Chojnowski, wiceprezydent Świdnicy.

Wydarzenia edukacyjne i kulturalne, mające na celu uczczenie tej wybitnej postaci odbywać się będą m.in. w świdnickich szkołach podstawowych. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 wezmą udział w wycieczkach po Świdnicy śladami Piastów świdnickich, przygotują także prezentacje multimedialne na temat Bolka II Małego. Quiz w schratchu (kodowanie) dotyczący znajomości postaci Bolka II, projekt banknotu lub monety promującej Księstwo Świdnicko-Jaworskie, konkurs na logo koszulki „Bolko II Mały – 710 rocznica urodzin”, konkurs na projekt muralu „Mały, Wielki Książę”, projekt magnesu na lodówkę promujący Świdnicę i postać Bolka II, wykonanie plakatów poświęconych postaci Bolka II – to działania, które podjęte zostaną przez społeczność Szkoły Podstawowej nr 6. Z kolei uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 zorganizują konkurs wewnątrzszkolny „Rap dla Bolka”, wezmą udział w wycieczkach szlakiem Bolka II i zaprojektują mural. W Niepublicznej Katolickiej Szkole Podstawowej Caritas Diecezji Świdnickiej na korytarzach szkolnych zawisną gazetki ścienne poświęcone Bolkowi II Małemu. Zorganizowany zostanie również międzyszkolny konkurs plastyczny „Bolko II Mały w wyobraźni dziecka” i wycieczki po Świdnicy.

Popularyzowaniem wiedzy na temat księcia Bolka II zajmą się również samorządowe instytucje kultury. Świdnicki Ośrodek Kultury w kwietniu udostępni kolorowankę edukacyjną dla dzieci „W świdnickim grodzie”, a miesiąc później zorganizuje małą formę malarską w przestrzeni miejskiej z wizerunkiem Bolka Świdnickiego. Na przełomie czerwca i lipca zaplanowano wystawę plenerową na Rynku – „Księstwo Świdnicko-Jaworskie”, we wrześniu – grę miejską „Na tropie świdnickich Piastów”. W listopadzie wysłuchać będzie można słuchowiska w wykonaniu pracowników ŚOK, poświęconego postaci Bolka Świdnickiego, na podstawie powieści „Jaworowi ludzie” Joanny Żak-Bucholc.

W czerwcu Muzeum Dawnego Kupiectwa zaprosi na spacer historyczny po Świdnicy z przewodnikiem – śladami Bolka II, a w październiku na konferencję naukową poświęconą księstwu świdnicko-jaworskiemu, która zorganizowana zostanie wspólnie z Muzeum Regionalnym w Jaworze.

Miejska Biblioteka Publiczna rozpoczęła już akcję społeczną „Rękopis dla Bolka”. Jej zwieńczeniem będzie stworzenie unikatowego egzemplarza Rapsodii Świdnickiej autorstwa Władysława Jana Grabskiego, w formie rękopisu. W maju natomiast odbędzie się spotkanie autorskie i wystawa plenerowa ilustracji Magdaleny Kozieł-Nowak z książki „Bolko II Mały”, a także piknik dla Bolka, czyli animacje, zabawy i warsztaty z epoki, zorganizowane przez zaproszone bractwo rycerskie oraz bibliotekarzy.

Jeszcze w tym roku Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej chciałoby odsłonić pomnik księcia Bolka II, który miałby stanąć na skwerze Lecha Kaczyńskiego. Projekt monumentu został stworzony przez Aleksandra Mazija. – Autor przekazał nam swoją wizję pomnika Bolka II. Jest to pomnik stojącego księcia świdnicko-jaworskiego w otoczeniu lwa i psa. W postaci tych zwierząt ukazane są dwie cechy księcia Bolka II. Lew ukazuje siłę oraz odwagę księcia, natomiast pies jest jest oznaką jego uczciwości, przywiązania oraz wierności do króla Polski. Pomnik o wysokości 3,5 metra będzie odlany ze spiżu, czyli brązu. Jest to ładna postać pokazująca rycerza w stroju paradnym, z peleryną na ramionach, w zbroi i z mieczem, z włosami do ramion. Zostanie ustawiony na granitowym postumencie – opisywała wcześniej Urszula Pawłowska, prezes Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej. Szacunkowy koszt pomnika to około 500 tys. złotych.

Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej zachęca do dokonywania wpłat datków, które zostaną przeznaczone na budowę pomnika Bolka II:

Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej
58-100 Świdnica, ul. Długa 33
Nr konta BNP Paribas 43 1600 1462 1023 6969 3000 0002
Kod SWIFT – BNPAPLP

/UM Świdnica, mn/

Poprzedni artykułCo podarować na ślub? Wyjątkowe prezenty z personalizacją
Następny artykułNajnowsze dane resortu zdrowia o zakażeniach w kraju, województwie i powiecie świdnickim