Strona główna 0_Slider Po wprowadzeniu opłat parking opustoszał. Biletów chcieli klienci i najemcy?

Po wprowadzeniu opłat parking opustoszał. Biletów chcieli klienci i najemcy?

0

Od blisko miesiąca parking u zbiegu ulic Wróblewskiego i Riedla na Osiedlu Młodych w Świdnicy nocą całkowicie pustoszeje, a auta na cierpiącym na brak miejsc postojowych osiedlu „upychane” są na chodnikach, terenach zielonych i pod balkonami. Właściciel terenu po kilku tygodniach odniósł się do próśb, by przynajmniej w nocy zrezygnować z opłat.

Jak już informowaliśmy, w listopadzie 2021 roku właściciel terenu przy ulicy Wróblewskiego (przy sklepie Biedronka oraz hali targowej Pod Platanem) wprowadził opłaty za postój na dotychczas darmowym parkingu. Postój jest tam płatny przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.

Jak wiadomo miejsca parkingowe na Osiedlu Młodych są coraz większym problemem. Parking przy sklepach odciążał pobliskie parkingi na ul. Wróblewskiego, Marcinkowskiego oraz Riedla. Teraz, po wprowadzeniu nowych zasad, zaparkowanie – szczególnie wieczorem – na ulicy Wróblewskiego oraz sąsiadujących ulicach graniczy z cudem – wskazał jeden ze świdniczan. – Wszyscy mieszkańcy Riedla z wieżowców, którzy parkowali właśnie na tym parkingu, przenieśli się na Wróblewskiego, a ci z Wróblewskiego jeżdżą po osiedlu szukając miejsca. Często jest to miejsce nieprzeznaczone do tego – tunel, trawnik, a niektórzy nawet wjeżdżają od strony balkonów. W środę straż miejska przyjeżdżała trzy razy, bo życzliwych sąsiadów nie brakuje, mimo że te auta stały tak, aby nikomu nie przeszkadzać – dodała kolejna mieszkanka Osiedla Młodych. Pytania o powód wprowadzenia opłat i prośbę mieszkańców, by zrezygnować z nich choćby w nocy, skierowaliśmy do Elpro Development, spółki będącej właścicielem terenu.

– System parkometrów został wprowadzony w wyniku licznych próśb zarówno Najemców w części galeryjnej, jak i Najemców w części Hali Targowej Pod Platanem. Oprócz Najemców także Klienci sklepów wysyłali liczne skargi / prośby związane z brakiem miejsca do zaparkowania samochodu w celu zrobienia zakupów. Co do możliwości bezpłatnego parkowania w godzinach nocnych informujemy, że zatowarowanie Hali Targowej Pod Platanem odbywa się już od wczesnych godzin porannych, tj. nawet od 5.00 rano.  Nie ma możliwości bezpłatnego parkowania w godzinach nocnych ze względu na odbywanie się dostaw – po ponad miesiącu odpisała w imieniu spółki Dominika Lach, dodając: W naszej ocenie skargi Mieszkańców oraz uwagi dotyczące braku miejsc postojowych powinny zostać skierowane do odpowiednich instytucji samorządowych oraz Spółdzielni Mieszkaniowej.

Samorządowcy i spółdzielnia dobrze znają sytuację na osiedlu. Spółdzielnia już w 2021 roku informowała, że nie ma wolnych terenów pod budowę miejsc postojowych – Jedną z największych bolączek mieszkańców Osiedla Młodych jest brak miejsc parkingowych. Cywilizacja idzie do przodu, każdy chce jeździć samochodem i chciałby mieć gdzie go zaparkować – wskazywał między innymi radny Krzysztof Grudziński, który interweniował w sprawie konieczności budowy parkingu w rejonie ulicy Prądzyńskiego. O tej sprawie szeroko pisaliśmy w lipcu 2021.

W tym roku planowana jest budowa 41 miejsc postojowych, w tym czterech dla osób niepełnosprawnych, przy ul. Kozara-Słobódzkiego przy nowym budynku TBS-u. Złożone do przetargu oferty przekraczają milion złotych.

W budżecie miasta na parkingi w 2022 zaplanowano zaledwie 100 tysięcy złotych, a mają wystarczyć na: „W ramach realizacji zadania w 2022 roku planuje się kontynuację budowy parkingów przy ul. Ignacego Paderewskiego i ul. Juliusza Słowackiego oraz budowę parkingu przy ul. Karola Marcinkowskiego. Środki zostaną wydatkowane również na pokrycie kosztów odszkodowań za utracone prawa do nieruchomości w związku z przejmowaniem gruntów przez Gminę Miasto Świdnica niezbędnym do budowy parkingów i zatok parkingowych.”

Na poprawę mieszkańcy Osiedla Młodych w tym roku raczej liczyć nie mogą.

/red./

Poprzedni artykułPIT-37 – kto powinien rozliczyć?
Następny artykułŚmiertelne potrącenie na Wodnej. Policja odnalazła samochód, dwie osoby zatrzymane