Strona główna Artykuł sponsorowany PIT-37 – kto powinien rozliczyć?

PIT-37 – kto powinien rozliczyć?

0

Praktycznie każdy młody człowiek, które dopiero wkracza w życie zawodowe, nie do końca wie, czym jest PIT-37. Warto jednak zapoznać się ze wszystkimi informacjami, które dotyczą tego zeznania podatkowego, gdyż w zdecydowanej większości to właśnie ten rodzaj PIT będzie nas dotyczył. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na podstawowe pytanie, a mianowicie, kto dokładnie jest zobowiązany rozliczać się z PIT-37. Poza tym poruszymy również równie istotne kwestie, jak: do, kiedy można składać zeznanie PIT-37 oraz jak ową deklarację poprawnie wypełnić.

Dla kogo przeznaczony jest PIT-37?
PIT-37 to zeznanie podatkowe, które przeznaczone jest do rozliczenia dla podatników, którzy uzyskali wynagrodzenie netto, a swoje wynagrodzenie uregulowują zgodnie z zasadami ogólnymi oraz skalą podatkową. Należy jednak pamiętać, że dotyczy to jedynie tych podatników, którzy owe dochody osiągnęli za sprawą płatnika, posiadającego firmę na terenie Polski.

Warto też wiedzieć, że PIT-37 można rozliczać wspólnie z małżonkiem. Warunkiem jest to, aby druga strona również rozliczała się za pomocą owego rodzaju zeznania. Poza tym deklarację PIT-37 może złożyć także osoba samotnie wychowująca dziecko. Istotną kwestią jest też fakt, że nie wszystkie osoby, które uzyskują przychody opodatkowane według skali podatkowej, muszą składać zeznanie PIT-37. Dotyczy to osób, które nie ukończyły 26 roku życia, a więc zgodnie z prawem przysługuje im ulga dla młodych. To jednak niejedyny warunek, który trzeba spełnić, gdyż drugim jest kwota przychodu, która nie może przekraczać w roku podatkowym kwoty 35 646,67 zł. Takie osoby są zwolnione z obowiązku odprowadzania podatku i nie muszą rozliczać PIT-37, jeśli płatnik nie odprowadził do urzędu skarbowego żadnych zaliczek. Podobnie, jak inne rodzaje zeznań podatkowych, PIT-37 można rozliczać online, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę proste hasło jak: „PIT 37 Online”.

Terminy składania zeznania PIT-37
Terminy składania zeznania PIT-37 zostały określone w ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991 Nr 80 poz. 350). Wedle tej ustawy podatnik ma obowiązek dostarczenia swojej deklaracji PIT-37 do urzędu skarbowego do 30 kwietnia roku, następującego po roku podatkowym. Trzeba jednak pamiętać o tym, że 30 kwietnia może wypaść w dzień wolny np.: sobotę lub niedzielę. W przypadku wystąpienia takiej sytuacji ostateczny dzień złożenia zeznania zostaje automatycznie przesunięty na kolejny dzień roboczy. Deklarację PIT-37 można natomiast już składać od 15 lutego.

Jak wypełnić PIT-37?
Zeznanie podatkowe PIT-37 należy wypełnić informacjami zawartymi w PIT-11 i PIT-R. Do deklaracji można także wprowadzić różne ulgi podatkowe, które mogą być odliczone od podatku i dochodu. Do takich ulg można zaliczyć m.in.:

  • ulgę prorodzinną,
  • ulgę rehabilitacyjną,
  • ulgę abolicyjną,
  • ulgę termomodernizacyjną,

Dobrym sposobem jest przygotowanie deklaracji w specjalnym programie jak: „Twój e-pit”, w którym zeznanie może być automatycznie przygotowane, a podatnikowi zostaje jedynie jego sprawdzenie. Jeśli deklaracja została wypełniona pomyślnie, to gotowe zeznanie należy dostarczyć do urzędu skarbowego. Można to zrobić własnoręcznie, ale szybszym i bardziej komfortowym rozwiązaniem jest wysłanie go elektronicznie bądź ewentualnie pocztą.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPrzedstawiono proponowane warianty przebiegu trasy S5. Wkrótce spotkania informacyjne dla mieszkańców
Następny artykułPo wprowadzeniu opłat parking opustoszał. Biletów chcieli klienci i najemcy?