Strona główna 0_Slider Sołtyska przed sądem stanie dopiero w lutym. Ciągany za samochodem Brego wciąż...

Sołtyska przed sądem stanie dopiero w lutym. Ciągany za samochodem Brego wciąż pozostaje w schronisku

0

Drastyczna historia z gminy Marcinowice oburzyła opinię publiczną w kwietniu tego roku. Mimo że sołtyska wsi Wirki już w czerwcu została oskarżona o znęcanie się nad swoim psem, dopiero w połowie lutego 2022 roku stanie przed sądem. Brego pozostaje w świdnickim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt i nie może trafić do adopcji. Właścicielka nie zainteresowała się jego losem ani nie uczestniczy w utrzymaniu psa.

29 czerwca prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko sołtys wsi Wirki. – Zarzucamy jej, że 6 kwietnia 2021 roku na trasie między Wirami a Wirkami znęcała się ze szczególnym okrucieństwem nad psem w typie owczarka niemieckiego, w wieku 6-8 lat, w ten sposób, że przywiązała go łańcuchem o długości około 19 metrów do haka holowniczego samochodu osobowego, czym zmusiła go do konieczności poruszania się za pojazdem, który jechał z prędkością co najmniej 40-50 km/h, na dystansie co najmniej kilkuset metrów. Pies biegł po asfalcie oraz poboczem, a w następstwie utraty sił przewrócił się i był ciągnięty w sposób bezwładny za samochodem. Doznał starcia kości i pazurów, rozdarcia mięśni i skóry, a także zwęglenia tkanek, które powstało wskutek tarcia ciała o chropowatą powierzchnię. Biegły weterynarz określił, że są to obrażenia, które stwarzały realne zagrożenie dla życia i zdrowia psa. Kwalifikujemy to zdarzenie jako znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem, jako działanie świadomie okrutne – informował prokurator rejonowy w Świdnicy Marek Rusin. Teresa M. mimo zarzutów nie została odwołana przez lokalną społeczność z funkcji sołtysa.

Odległe terminy w Sądzie Rejonowym w Świdnicy są pokłosiem problemów kadrowych z 2020 i pierwszej połowy 2021 roku. – Z powodu pandemii wielu pracowników i sędziów chorowało, nieobsadzone były także dwa etaty sędziowskie. Obecnie nie ma już wakatów, z długotrwałych zwolnień wróciło dwoje sędziów – wylicza sędzia Marzena Rusin-Gielniewska, szefująca Sądowi Rejonowemu. Jak dodaje, trwa rozładowywanie kolejki oczekujących spraw.

Od kwietnia pies jest w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt, prowadzonym w Świdnicy przez Fundację Mam Pomysł. Nikt nie płaci ani za jego leczenie, ani za jego utrzymanie. Cały ciężar spoczywa na fundacji.  – Niestety, zwierzęta, które są „zabezpieczeniem” w postępowaniu karnym nie mogą trafić do adopcji, dopóki sprawy trwają. Nikt za ich pobyt nie płaci. Oczywiście, będziemy się domagać podczas procesu sądowego zwrotu poniesionych kosztów, ale sprawy sądowe trwają coraz dużej i nie możemy przewidywać, kiedy jakieś środki otrzymamy. Nie możemy też szukać nowego domu dla „zabezpieczonego” psa – mówi Adrianna Kaszuba, prezeska Fundacji Mam Pomysł.

– Właścicielka psa nigdy się z nami nie skontaktowała, nie pytała o psa ani nie zaproponowała np. karmy. Był jeden telefon kogoś z rodziny, kto stwierdził, że i tak odzyskają psa. Gdy sprawa była głośna, dużą zbiórkę zorganizowała część mieszkańców Wirek, ale teraz jest cisza. Myślę, że nikomu do głowy nie przyszło, że Brego tak długo u nas zostanie – dodaje Adrianna Kaszuba.

Po ranach nie ma już śladu dzięki leczeniu, które zapewniła fundacja. Pies jest zdrowy. – I ma się dobrze. Dobrze sobie radzi, jest bezkonfliktowy. Chętnie wychodzi z wolontariuszami na spacery, choć zawsze musi go prowadzić silna osoba, bo to duży i mocny pies, a czasem zdarza mu się ruszyć w pogoń za innymi psami – mówi z uśmiechem prezeska fundacji.

Psy i koty, które nie są do schroniska przekazywane na mocy porozumień z gminami, pozostają na wyłącznym utrzymaniu fundacji. Druga połowa 2021 roku jest bardzo trudna ze względu na liczbę zwierząt. Schronisko organizuje wiele akcji i każdy może na różne sposoby wesprzeć działania pracowników i wolontariuszy. Wszystkie są opisane na stronie schroniska i fanpage’u. Na pomoc czeka także Brego.

/red./

Poprzedni artykułPotrącił pieszego na oznakowanym przejściu
Następny artykułSukcesy imponujące, plany na kolejny rok bardzo ambitne…