Strona główna 0_Slider Tydzień mediacji w Świdnicy. Bezpłatne konsultacje z mediatorami sądowymi

Tydzień mediacji w Świdnicy. Bezpłatne konsultacje z mediatorami sądowymi

1

Do piątku 22.10.2021r. oba świdnickie sądy – Sąd Rejonowy przy ul. Okulickiego 2-4 oraz Sąd Okręgowy przy placu Grunwaldzkim 14 – dają szansę tym wszystkim, którzy chcą szybko załatwić swoją sprawę i lub przyspieszyć ciągnący się latami spór. Oba sądy zorganizowały możliwość bezpłatnych konsultacji z mediatorem sądowym.

Dla przypomnienia – mediacja stron konfliktu zakończona ugodą zatwierdzoną przez sąd to najszybszy sposób zakończenia w sądzie wielu spraw, które toczą się czasem wiele miesięcy a nawet po kilka lat i zabierają zdrowie i nerwy każdej ze stron postępowania. Mediacja to także niższe koszty postępowania i możliwość wspólnego znalezienia najlepszego rozwiązania, jakie widzą strony postępowania. Strony decydując się na złożenie pozwu do sądu nie zawsze biorą pod uwagę, że sąd generalnie opiera się na różnych dowodach w sprawie oraz wiedzy specjalnej a te jak pokazuje życie nie zawsze w efekcie końcowym dają satysfakcjonujący strony wyrok lub postanowienie wydawane przez sąd.

Wiedza specjalna czyli np. opinia biegłego, to także kolejne dodatkowe koszty. Często jest tak, że strony po wyjściu z sali sądowej mówią, że nie tak to sobie wyobrażały. Nie raz bywa i tak, że żadna ze stron, i ta która składała pozew do sądu i ta która była pozwana, nie jest zadowolona z rozstrzygnięcia ich sprawy przez sąd. Dodatkowym czynnikiem w procesie sądowym wszechobecny stres i mała ilość czasu, aby każda ze stron mogła powiedzieć, co tak na prawdę „leży jej na sercu i co jest tzw. drugim dnem powstałego konfliktu” czyli inaczej mówiąc – co spowodowało, że sprawa trafiła do sądu.

Mediator jest właśnie tą osobą, przed którą, każda ze stron ma tyle czasu ile potrzebuje na to, aby powiedzieć stronie przeciwnej, dlaczego i z jakiego powodu ma do niej żal. Mediator sądowy jest taką osobą, która tak prowadzi rozmowę ze stronami, aby to one same w trakcie czynności mediacyjnych wskazały najlepsze według nich rozwiązanie i aby to rozwiązanie było wspólne dla obu zwaśnionych stron a nie tylko dla tej jednej.

Obecnie we wszystkich sprawach, w których jest dopuszczalna mediacja sąd w pierwszej kolejności pyta, czy strony konfliktu skorzystały z mediacji. Jest to istotna informacja dla sądu, ponieważ świadczy o tym, czy którakolwiek ze stron danego konfliktu chciała się wcześniej porozumieć i zawrzeć ugodę wyciągając jako pierwsza rękę do porozumienia.

Informacja o dyżurach mediatorów:

W Sądzie Rejonowym w Świdnicy  odbędą się spotkania z mediatorem – Wojciechem Orłowskim  w siedzibie Sądu Rejonowego w Świdnicy przy ulicy Okulickiego 2-4 w godzinach od 10.00 do 13.00, po wcześniejszym umówieniu się na spotkanie pod numerem telefonu: 600 452 029 lub 74 851 84 43

W Sądzie Okręgowym w Świdnicy: informacja o dyżurach telefonicznych i stacjonarnych jest zamieszczona na stronie internetowej sądu.

/informacja nadesłana, opr. red./

Poprzedni artykułZalety i wady studiowania przez Internet
Następny artykułMurale promują rodzicielstwo zastępcze