Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Ten weekend zdominują sportowe zmagania w ramach 49. Rajdu Świdnickiego-KRAUSE. Na tym jednak nie koniec wydarzeń oraz atrakcji czekających na mieszkańców! Na polowanie na najróżniejsze skarby będzie można wybrać się na giełdy staroci odbywające się w Świdnicy i Świebodzicach, po naturalne produkty od lokalnych producentów warto będzie udać się do Kraskowa, natomiast niezwykłych zapachów i niezapomnianych smaków nie zabraknie podczas  Święta Dyni w Wierzbnej.

49. Rajd Świdnicki-KRAUSE

Już w sobotę rozpocznie się 49. Rajd Świdnicki-KRAUSE. Przed nami ogromne emocje związane z rywalizacją załóg zgłoszonych do tegorocznych zawodów. W Świdnicy mogą rozstrzygnąć się losy rywalizacji o tytuł Rajdowego Mistrza Polski w klasyfikacji generalnej, a także w poszczególnych klasach.

Listę zgłoszeń 49. Rajdu Świdnickiego-KRAUSE otwierają Tomasz Kasperczyk z Damianem Sytym. Reprezentanci Tiger Energy Drink Rally Team wyruszą na trasę w Volkswagenie Polo GTI. Do szóstej rundy ProfiAuto Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i piątej rundy Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski zgłosiło się łącznie 77 załóg. Trzynaście zespołów skorzysta z najmocniejszych samochodów kategorii Rally2.

W Świdnicy zobaczymy wicemistrzów Polski i zwycięzców Rajdu z zeszłego roku – Grzegorza Grzyba i Michała Poradzisza (Skoda Fabia Rally2 Evo). Z numerem 3 wystartują Łukasz i Tomasz Kotarbowie (Citroen C3 Rally2). Łukasz Byśkiniewicz i Zbigniew Cieślar (liderzy punktacji w klasie 3) wystartują Fordem Fiestą. Wojciech Chuchała z Sebastianem Rozwadowskim (wiceliderzy punktacji ProfiAuto RSMP ex-equo z duetem Kasperczyk/Syty) w Świdnicy będą rywalizować z numerem 5.

W klasie 3 zobaczymy cztery załogi z wspomnianymi Byśkiniewiczem i Cieślarem na czele. W Open 4WD – siedem załóg, a wśród nich dwukrotnych mistrzów Polski reprezentujących Automobilklub Sudecki Marcina Majchera i Daniela Leśniaka. Dziewięć załóg zgłosiło się w klasie 4 w tym liderzy punktacji – Jakub Brzeziński i Dariusz Burkat. W Open 2WD stawkę otworzą Krzysztof Bubik i Mateusz Martynek, a w HR2 Jacek Michalski i Adam Binięda. W klasie HR3 zobaczymy dwie załogi, a w HR4 cztery zespoły. Sześć załóg zgłosiło się w klasie Debiutant. W Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski zobaczymy dwadzieścia załóg z Robertem Lutym i Marcinem Celińskim w Subaru Legacy na czele.

Na uczestników czekać będzie dziewięć odcinków specjalnych o łącznej długości blisko 109 kilometrów. Trzy z nich odbędą się w sobotę, 2 października. Wszystko rozpocznie się od próby prowadzonej ulicami Świdnicy, następnie OS Walim i ponownie drugi tego dnia OS Świdnica. Dzień później odbędzie się kolejnych sześć odcinków specjalnych. Zawodnicy dwukrotnie przejadą każdą z prób: OS Olszyniec – Zagórze Śląskie, OS Sierpnica – Kamionki i OS Rościszów – Michałkowa Górna.

Niesamowita atrakcja czekać będzie również na wszystkich, którzy przybędą na uroczyste otwarcie 49. Rajdu Świdnickiego-KRAUSE w sobotę (2 października) na stadion OSiR w Świdnicy o godzinie 14.30. W trakcie ceremonii rozpoczęcia Rajdu nad stadionem odbędzie się pokaz lotniczy w wykonaniu ORLEN Grupa Akrobacyjna ŻELAZNY.

Ze szczegółowymi informacjami można się zapoznać na stronie Rajdu Świdnickiego-KRAUSE.

VI Symfoniczne Organy Schlaga: recital organowy Macieja Batora (piątek)

Drugi recital w ramach cyklu „VI Symfoniczne Organy Schlaga” przed nami! Wystąpi Maciej Bator – polski organista, pedagog, kantor Kościoła Pokoju w Świdnicy, doktor sztuki. Gry organowej uczył się w Polsce (absolwent Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie w klasie organów prof. A. Chorosińskiego), Szwajcarii (rok studiów w Konserwatorium w Genewie – klasa organów prof. Vincent Thevenaz), Niemczech (Musikhochschule w Stuttgarcie – absolwent studiów podyplomowych w klasie organów Jona Laukvika) i Szwecji (liczne kursy mistrzowskie). W roku 2019 obronił tytuł doktora sztuki na Akademii Muzycznej w Krakowie. Regularnie koncertuje, promuje muzykę organową a także świdnicką firmę organmistrzowską „Schlag i Synowie”. Rozpowszechnia także ideę prywatnych koncertów organowych w nawiązaniu do dawnych tradycji miast kupieckich. Wspólnie z Żoną Zuzanną wykonuje duety organowe i transkrypcje, głównie utworów symfonicznych. Ma trzech synów, Bernarda (2013), Leonarda (2015) i Henryka (2020). W roku 2020 był stypendystą Ministra Kultury w ramach programu „Kultura w Sieci”.

Koncert odbędzie się w piątek, 1 października o godz. 18.30 w Kościele Pokoju w Świdnicy. Wstęp – obowiązują bezpłatne wejściówki do pobrania na stronie koncerty.fundacjadobrejmuzyki.pl.

Festiwal literacki „Cztery Żywioły Słowa” (od piątku)

Cztery Żywioły Słowa to wydarzenie literackie mające na celu ukazanie poprzez słowo — pisane, czytane, mówione, śpiewane — związków literatury z innymi dziedzinami sztuki, wzajemnych wpływów i inspiracji, które angażuje różne środowiska artystyczne, zajmujące się teorią literatury, muzyką, videoartem.

W programie literackiego festiwalu znalazły się spotkania autorskie, warsztaty, prelekcje, a także spacer po literackiej Świdnicy. Szczegółowy program wydarzeń w zapowiedzi na stronie Świdnickiego Ośrodka Kultury.

II Gminna Senioriada (piątek-niedziela)

Zbliża się II Gminna Senioriada pod patronatem wójt gminy Świdnica Teresy Mazurek. W programie tegorocznych obchodów jest koncert Stefano Terrazzino z zespołem, wspólne gotowanie z Andrzejem Polanem, „Bitwa na Przyśpiewki”, widowisko „Wesele w Karpatach”, a także rajd Turystyczny z Gminnym Kołem PTTK „Teraz Sudety”.

 • Piątek, 1.10.2021 g. 17.00-19.00 Koncert Stefano Terrazzino wraz z zespołem, aula I LO w Świdnicy.
 • Sobota, 2.10.2021 g.14.00-18.00 – świetlica i plac przy świetlicy w Burkatowie: gotowanie z gwiazdą – Andrzej Polan, degustacja potraw oraz wyrobów przygotowanych przez sołectwo Burkatów oraz KGW Gminy Świdnica, „Bitwa na Przyśpiewki”, widowisko „Wesele w Karpatach” w wykonaniu zespołów: „Mokrzeszów”, „Krąg”, „Ale Babki” i „Kapela Zdzicha”, konkurencje sportowo-rekreacyjne.
 • Niedziela, 3.10.2021 godz. 7.00-21.00 I rajd Turystyczny z Gminnym Kołem PTTK „Teraz Sudety” Świdnica-Karkonosze.

Giełda staroci w Świebodzicach (sobota)

W najbliższą sobotę (2 października) na świebodzickim Rynku odbędzie się Giełda Staroci i Różności. W godzinach od 8:00 do 14:00 wystawcy będą prezentować unikatowe okazy, które będzie można zakupić.

Giełda Staroci i Różności odbywa się w każdą pierwszą sobotę miesiąca, w centrum miasta, udział w niej jest bezpłatny.

5. Święto Dyni w Wierzbnej (sobota)

Już po raz piąty Wierzbna będzie gościć uczestników pomarańczowego święta pełnego niezwykłych zapachów i niezapomnianych smaków. Podczas Święta Dyni nie zabraknie też konkursowej rywalizacji na najcięższą dynię.

Zapowiada się bardzo, bardzo smacznie i niezwykle kolorowo. Na licznych stoiskach każdy znajdzie coś dla siebie. Na miłośników historii będzie czekała plenerowa wystawa i oczywiście niezawodny Bogdan Mucha, który zabierze nas w niezwykłą historyczną podróż. Najmłodsi z pewnością nie będą się nudzić, bo w planach jest moc atrakcji – zachęcają organizatorzy.

Program wydarzenia:

14.00 – rozpoczęcie 5. Święta Dyni
14.30 – sadzenie skalniaków na skałkach
15.00 – I spacer historyczny z przewodnikiem
15.30-16.30 – koncert: Irena Salwowska z zespołem
16.30 – ocena dań w konkursie na najlepszy dyniowy chleb
16.45 – II spacer historyczny z przewodnikiem
16.45 – wyłonienie najlepszego dyniowego przebrania
17.00 – ważenie dyni
17.30 – wręczenie nagród
18.00 – zakończenie

„Snajper wchodzi pierwszy”. Spotkanie autorskie z Przemysławem Wójtowiczem (sobota)

Weteran polskich misji wojskowych i były snajper spisał swoje wspomnienia w książce zatytułowanej “Snajper wchodzi pierwszy”. Przemysław Wójtowicz spotka się w Świdnicy z czytelnikami i osobami zainteresowanymi tematyką wojskową.

Przemysław Wójtowicz w zawodowej służbie wojskowej pełnił służbę jako dowódca drużyny, pomocnik dowódcy plutonu, dowódca plutonu, starszy szyfrant, podoficer sztabowy S-2, podoficer sztabowy S-3, dowódca sekcji snajperów, koordynator szkolenia strzelców wyborowych, starszy instruktor, pomocnik Dowódcy Brygady do spraw rannych i poszkodowanych w misjach oraz opiekun rodzin poległych. Został ciężko ranny podczas akcji bojowej PKW w Afganistanie. Wójtowicz ukończył kanadyjski kurs dowódców sekcji snajperskich SDCC 09. Został wyróżniony „Wpisem do Księgi Honorowej WP” za męstwo i odwagę. Jest opiekunem rannych żołnierzy w misjach oraz rodzin poległych. Realizuje się także jako instruktor strzelectwa i płetwonurek wszystkich specjalności, ratownik wodny, organizator imprez sportowo-rekreacyjnych oraz instruktor strzelectwa długodystansowego i laserowych systemów strzelań.

Spotkanie zaplanowano na 2 października 2021 w Hotelu Stary Młyn w Świdnicy o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Piotr Czerkawski w rozmowie z producentem Pawłem Kosuniem (sobota)

W ramach 12. edycji Żarowskiego Festiwalu Filmowego „Different Point of View” zapraszamy na moderowane spotkanie pt. „Młodzi filmowcy z Dolnego Śląska – dotychczasowe sukcesy i perspektywy na przyszłość”, w ramach którego Piotr Czerkawski poprowadzi rozmowę z Pawłem Kosuniem, producentem filmów tj. Wieża. Jasny dzień, Las, 4 rano, W cieniu.

Będzie to spotkanie tematyczne z zakresu twórczości młodych filmowców z Dolnego Śląska, ich dorobku filmowego oraz perspektyw na kolejne produkcje filmowe. Spotkanie obejmie zagadnienia tj. planowanie produkcji filmowej, sposoby realizacji materiałów wizualnych, autokreacja, finansowanie własnej produkcji filmowej, relacje z producentami, trudności w realizacji filmu oraz funkcjonowanie filmów na festiwalach filmowych. W ramach spotkania producent Paweł Kosuń, w rozmowie autorskiej opowie o swojej twórczości, trudnościach i sukcesach. Spotkanie będzie doskonałym przygotowaniem dla rozpoczynających przygodę z szeroko pojętym filmem osób, ale także będzie cenną informacją dla tych, którzy chcą poznać drogę filmu od preprodukcji do premiery.

Spotkanie odbędzie się 2 października o godz. 19.00 w sali na dworcu PKP w Żarowie (Żarowska Izba Historyczna). Bezpłatne wydarzenie filmowe realizowane jest zgodnie z obowiązującymi normami sanitarno-epidemiologicznymi.

Giełda Staroci Numizmatów i Osobliwości w Świdnicy (niedziela)

Od prawie pięćdziesięciu lat świdnicka Giełda Staroci Numizmatów i Osobliwości gromadzi w każdą pierwszą niedzielę miesiąca tłumy świdniczan oraz przyjeżdżających z całego Dolnego Śląska kolekcjonerów, łowców okazji i miłośników rzeczy, których w sklepach już dostać nie można. Podczas świdnickiej giełdy stałe spotkania mają kolekcjonerzy numizmatów, pocztówek, birofiliści i filateliści. Kupić można na niej meble, dzieła sztuki i biżuterię, stare zegary oraz akcesoria i części służące do przywracania starym przedmiotom ich dawnego blasku.

Najbliższa giełda odbędzie się w niedzielę, 3 października. Targ odbywa się na Rynku oraz okolicznych ulicach i zazwyczaj trwa od godziny 8.00 do 13.00.

Październikowy TargZiemi124 w Kraskowie (niedziela)

Już w tą niedzielę w ekologicznym gospodarstwie przypałacowym Bzowa Ostoja w Kraskowie odbędzie się TargZiemi124. – Będzie, prawdziwie, pysznie i wartościowo. Dzikie ogrody, sery, chleby, warzywa, owoce, zioła, świeże, suszone, w słoikach wełna, czapki, swetry, skarpety, len, kosmetyki. Samo Dobro ze „swoimi ludźmi” – zachęcają organizatorzy. Targ odbędzie się w godzinach od 11.00 do 15.00.

Lista wystawców:

 • Robert Cieślak – drużyna łucznictwa tradycyjnego Nowice,
 • Gospodarstwo rolne przetwórnia warzyw M. Sznajder – kiszonki z Doliny Baryczy
 • Vitalnessfood Agnieszka Pakosz – zdrowe słodkości z natury słodkie, Vitalnessfood.pl na zdrowych mąkach,
 • Browar Rebelia – piwo Ślepak, najlepsze piwo dla kierowców,
 • ABer Ceramika
 • Gospodarstwo rolne octy owocowe – oksymel, musztardy i octy przenajróżniejsze, serek kiszony, smalec z fasoli,
 • Pracownia TINY BEAR Karolina Dąbrowska – rękodzieło wykonywane na drutach i szydełku Robótki Karolka,
 • Z Natury Lepsze-Mydlarnia – kosmetyki z natury,
 • Monika Kołataj – wełna w wykonaniu ultra; od kołowrotka do swetra,
 • Sernica Dolnośląska – gouda owcza dłuuuugo dojrzewająca,
 • Jagodowe pole – soki octy konfitury, jagodzianki, ciastka z borówką, babeczki,
 • Sery Stróżańskie – nabiał owczy wszelaki,
 • Gospodarstwo Rolne Szczypiorki – wędliny przetwory mięsne, jaja, nabiał wyłącznie z własnego gospodarstwa,
 • Eko-Ar Przetwory z Aronii – cuda z ekologicznej aronii,
 • Gospodarstwo Pasieczne Elżbieta Malinowska – miody odmianowe, miody smakowe i z dodatkami ziołowymi (z malinami, a cytryną, z rokitnikiem, z aronią, z pokrzywą, z kakao, z kakao i miętą, z propolisem) syropy: z kwiatów czarnego bzu, z tymianku, z mniszka, z mięty, z kurdybanka, z melisy, octy: z płatków róży, z mniszka, z jaśminowca, krem z kasztanów jadalnych, oraz pierniki,
 • KUCHNIA domowa Skarby Lasu, Zofia Kowalczyk – soki, koncentraty, dżemy z owoców leśnych, unikalne rzemiosło ręczne z owoców wg starych receptur
 • Dyniowy zakątek – dynia od A do Z,
 • Elżbieta Grzelak – musztarda, pesto z papryki, syropy,
 • Wańczykówka – nabiał krowi i owczy,
 • Kozłonoga Gospodarstwo Kozie – chleb PRZEżytni, pradawny i kozi z poleca chlebowego na mąkach bio, sery kozie z mleka kóz własnych, autorski chleb orkiszowo żytni Zofii, pierogi kozie,
 • Projekt slow food Bzowa Ostoja ekologiczne gospodarstwo przypałacowe w Kraskowie – kawa, ciasto gospodarskie, kocioł sezonowy, pajdy serowo-ziołowe, lody kozie,
 • Allcanna – roślinny odpowiednik sera z nasion konopi,
 • Ekolomia – ekologiczne warzywa jakości demeter,
 • BOKO Group Marta Borkowska – pierniki tradycyjne według starych śląskich receptur!
 • Berry decor – sukienki dla kobiet z pasją,
 • Marek Kruk ogrody bio jabłko – ekologiczne soki jabłkowe
 • Catering Babette – pasta bulionowa, marchew łososiowa vege, smalczyk wegański ,
 • Banaś Gospodarstwo Sadowniczo-Ogrodnicze – jak zawsze owoce sezonowe oraz przetwory owocowe/warzywne, wypieki na bazie owoców z gospodarstwa,
 • Martyna Rachwał – biżuteria z motywem suszonych kwiatów,
 • Cud, miód i lawenda – produkty spożywcze z lawendą: dżemy wiśniowe, czereśniowe, syropy lawendowe, syropy z lawendą i miętą, oraz kwiatem czarnego bzu, ciasteczka lawendowe, ciasta, rękodzieło lawendowe: wianki, woreczki, woski sojowe,
 • Krzysztof Starak, Pasieka pod Ślężą – miody,
 • Swojska Spiżarenka – przetwory,
 • Chrobotkowe, Anna Krynicka Tobiasz – jesienne wianki,
 • Betty B. – kolorowe czapki, naładowane pozytywną energią oraz biżuteria w stylu Betty B.
 • Gospodarstwo Rolne Karolina Ożga – mąka z Ostki Grodkowickiej Gruboziarnistej różne typy, otręby, mąka żytnia, ziemniaki ekologiczne, sija ekologiczna i jej przetwory: mleko, tofu, vegańskie pasty.

Koncert Chóru Adżarii Batumi w Kościele Pokoju w Świdnicy (niedziela)

W niedzielę, 3 października o godz. 18.30 w Kościele Pokoju w Świdnicy, Narodowy Chór Adżarii – Batumi zaśpiew gruzińskie pieśni. Zespół wystąpi z dziewięcioma koncertami we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku w ramach XXX Festiwalu „Maj z Muzyką Dawną”. Wstęp na koncert jest wolny.

Zespół Batumi jest najlepszym w Gruzji wykonawcą tradycyjnych gruzińskich pieśni ludowych (i nie tylko). Artystyczna praca zespołu została doceniona przez takich wielkich mistrzów jak A. Erkomaishvili i R. Gogiashvili. Zespół otrzymał pierwszą nagrodę oraz Grand-Prix na V Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie J. Kakhidze „Tbilisi Jesienią”, jednocześnie odnosząc sukcesy za granicą, występując na licznych festiwalach w Szwecji, Grecji, Portugalii, Hiszpanii, Iranie, Turcji, Rosji, Francji, Finlandii, Szwajcarii. Repertuar zespołu obejmuje ponad 100 pieśni ze wszystkich regionów Gruzji. Wykonywane są one na perfekcyjnym poziomie, jaki prezentują zarówno poszczególni soliści oraz cały zespół. Pieśni te zawsze dzieliły radości i smutki Gruzinów. Unikalna polifonia gruzińskich śpiewów w 2001 roku została uznana przez UNESCO za arcydzieło niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

/opr. mn/

Poprzedni artykułPiłkarski szlagier jesieni w Dzierżoniowie [BĘDZIE LIVE]
Następny artykułZ Gimbasketem o pierwsze domowe zwycięstwo