Strona główna 0_Slider Budynek „Kasprowicza” odsłania swoje tajemnice. Nietypowe odkrycie podczas remontu

Budynek „Kasprowicza” odsłania swoje tajemnice. Nietypowe odkrycie podczas remontu [FOTO]

9

Wakacje to okres intensywnych prac porządkowych i remontowych w wielu szkołach. Często w ich trakcie przypadkowo odkrywane są niezwykle ciekawe pamiątki z przeszłości. Tak też stało się podczas prac prowadzonych w I Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy. – Przy okazji kolejnych remontów nasz budynek odsłania swoje tajemnice – komentuje dyrektor Robert Kaśków, w ręce którego trafiły eksponaty odnalezione podczas wymiany poszycia dachu.

Przypomnijmy, w czerwcu ruszył pierwszy etap remontu budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Świdnicy. Realizowane za blisko 1 mln 460 tys. złotych prace, obejmujące m.in. wymianę pokrycia dachowego oraz docieplenie ścian zewnętrznych, mają zostać zakończone pod koniec listopada tego roku. To właśnie przy okazji prowadzonych robót odnaleziono interesujący zestaw zdjęć z okresu, kiedy w Świdnicy stacjonowała Armia Radziecka. W obecnym gmachu „Kasprowicza” działał wówczas klub oficera radzieckiego.

Najprawdopodobniej któryś z żołnierzy radzieckich ukrył pomiędzy dachówkami i belkami dwa pakunki, zapewne z myślą o tym, aby zabrać je ze sobą przy powrocie do Związku Radzieckiego. Jeden pakunek zawiera kilkadziesiąt zdjęć prywatnych i wojskowych, przedstawiających głównie żołnierzy radzieckich, ale również dzieci i pracowników cywilnych. W drugim pakunku znalazły się cynowe talerze, które mogły stanowić wyposażenie stołówki, a które przełożone były skrawkami gazety „Prawda” z 1959 roku. Są dość sfatygowane, najprawdopodobniej dlatego, że oddziaływała na nie temperatura – opisuje dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego, Robert Kaśków.

Tenże żołnierz albo pracownik domu oficera niestety dla siebie, a stety dla nas, nie odebrał tych pakunków i nie zabrał ich ze sobą – wskazuje dyrektor „Kasprowicza”, ciesząc się ze znaleziska, które zostało przekazane na jego ręce. – Przy okazji kolejnych remontów nasz budynek odsłania swoje tajemnice. Mamy w szkole izbę pamięci, której kustoszem i opiekunem jest Paweł Barański. Pieczołowicie zbieramy wszystkie pamiątki związane ze szkołą, z absolwentami, z tym co ważne dla historii szkoły. To właśnie tam trafią odnalezione pamiątki z przeszłości – dodaje Kaśków.

To już drugie takie znalezisko z „okresu radzieckiego” ujawnione w gmachu I Liceum Ogólnokształcącego. W lutym 2013 roku, podczas porządkowania przepastnych piwnic szkoły, szkolny woźny odnalazł 80 plakatów propagandowych z lat 80. XX wieku. Przede wszystkim wymierzone były przeciwko USA oraz NATO, przeciwko programowi „gwiezdnych wojen” Ronalda Reagana. W zbiorze znajdowały się również fotoreportaże z życia radzieckiej armii, partii komunistycznej, a także plakaty z wojny w Afganistanie. Plakaty podziwiać można w Izbie Pamięci Kasprowicza.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. I Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy

Poprzedni artykułO Puchar Polski z MKS Szczawnem-Zdrój [RELACJA LIVE]
Następny artykułKosmiczne osiągnięcia świdnickich juniorów