Strona główna 0_Slider Miały pływać kajaki, a w zalewie wciąż widać dno. Wody Polskie tłumaczą

Miały pływać kajaki, a w zalewie wciąż widać dno. Wody Polskie tłumaczą

3

7 maja oficjalnie zakończyły się prace remontowe zapory na świdnickim zalewie Witoszówka. Wody Polskie zapowiedziały rozpoczęcie napełniania zbiornika i obiecywały, że wkrótce znów będą tu mogły pływać kajaki i łódki. Minęły  dwa tygodnie, a poziom nie drgnął nawet o kilka centymetrów. Wody Polskie odpowiedziały na pytania Swidnica24.pl o przyczynę takiego stanu.

W piątek 7 maja o godz. 11.00 przedstawiciele Wód Polskich w Legnicy przystąpili komisyjnie do odbioru wyremontowanych stalowych zamknięć na zbiorniku Witoszówka II. Po zakończonych działaniach odbiorowych i sprawdzających rozpoczęto systematyczne podnoszenie poziomu wody. Dzięki temu już niebawem możliwe będzie pływanie po wodach Witoszówki na łódkach i kajakach – informowała 8 maja Anna Tarka, rzecznik prasowa Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu – PGW “Wody Polskie”.

Lustro wody zostało drastycznie obniżone rok temu, co doprowadziło do wyginięcia tysięcy chronionych małż. Prokuratura Rejonowa nadal w tej sprawie prowadzi dochodzenie. Ograniczenie napełnienia zbiornika Wody Polskie tłumaczyły katastrofalnym stanem zapory, która nie była remontowana przez 40 lat. Remont został przeprowadzony w marcu i kwietniu 2021 roku.

Jak informowaliśmy tydzień temu, lustro wody mimo obfitych opadów nie podniosło się nawet o centymetr, a powodem było ustawienie urządzeń hydrotechnicznych. Dlaczego nie zmniejszono odpływu wody ze zbiornika? 17 maja wystosowaliśmy pytania o przyczynę do Wód Polskich. Odpowiedź nadeszła dzisiaj.

Pracownicy Wód Polskich Zarządu Zlewni w Legnicy prowadzą działania związane z poprawnym funkcjonowaniem zbiornika wodnego Witoszówka II zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Od ponad tygodnia trwa systematyczny rozruch techniczny urządzeń piętrzących, który służy przygotowaniom na pełne obciążenie. W trakcie napełniania zbiornika zgodnie z instrukcją gospodarowania wodami musi być zapewniony odpływ biologiczny poniżej zapory, co bezpośrednio przekłada się na poziom położenia klap jazów. Aktualnie obowiązujące dyspozycje dotyczące piętrzenia wody w zbiorniku są wydawane i kontrolowane przez nadzór budowlany. Piętrzenie wody w akwenie odbywa się według zasad instrukcji gospodarowania wodami zbiornika. Jednocześnie informuję, że Wody Polskie wystąpiły z propozycją spotkania do Urzędu Miejskiego w Świdnicy i przedstawienia czynności wykonywanych na zbiorniku Witoszówka II – informuje Anna Tarka.

/asz/

Poprzedni artykuł„Rozpacz, szok, złość”. Białorusinka mieszkająca w Świdnicy o porwaniu samolotu i aresztowaniu dziennikarza
Następny artykułWygrywali praktycznie wszystko. Fantastyczny weekend biało-zielonych