Strona główna Kultura Jakub Moneta zwycięzcą I Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Organistów

Jakub Moneta zwycięzcą I Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Organistów

1

Ma zaledwie 16 lat, ale już od ponad czterech lat dzięki swojemu talentowi i pasji jest doskonale znany wielu świdniczanom. Jakub Moneta, młody i utalentowany organista, ma na koncie kolejny sukces. Został zwycięzcą I Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Organistów (w grupie starszej) organizowanego w ramach II Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Sanoku.

Organizatorem I Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Organistów odbywającego się w ramach II Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Sanoku było Stowarzyszenie PRO ARTIS we współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną I i II st. im. W. Kossakowej w Sanoku. Jak podkreślali organizatorzy, festiwal oraz konkurs stanowiły okazję do spotkań i wymiany doświadczeń uzdolnionych organistów, uczniów szkół muzycznych drugiego stopnia oraz pedagogów klas organów.

Na I Ogólnopolski Konkurs Młodych Organistów wpłynęły w sumie 22 zgłoszenia. Zmagania konkursowe odbywały się w dwóch etapach w dniach 13-15 maja 2021 roku. Pracom jury konkursowego przewodniczył dr hab. Piotr Rojek, prof. AMKL we Wrocławiu, a występy uczestników oceniali również prof. dr hab. Elżbieta Karolak (AM w Poznaniu) oraz prof. dr hab. Radosław Marzec (AM w Bydgoszczy). 16 maja ogłoszono wyniki I Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Organistów. W kategorii „grupa starsza” pierwsze miejsce zdobył Jakub Moneta.

Radości z sukcesu w ogólnopolskim konkursie nie kryje utalentowany organista, który od kilku miesięcy zachęca do udziału w akcji „Odpal działkę na piszczałkę”, której celem jest wsparcie remontu organów w świdnickiej katedrze. – Należą one do grona największych i najcenniejszych w Świdnicy, a wybudowane zostały przez znaną i uznaną na całym świecie, nieistniejącą już świdnicką firmę organmistrzowską Schlag & Söhne. Instrument ten odznacza się wyjątkowymi walorami brzmieniowymi, a umiejscowiony jest w świątyni często nazywanej perłą Dolnego Śląska, która od roku 2018 znajduje się na liście polskich Pomników Historii – wskazuje Moneta.

Moim marzeniem jest wydanie płyty-cegiełki z muzyką organową zarejestrowaną na instrumencie katedralnym – dochód z jej sprzedaży zostanie w całości przekazany na remont tego instrumentu. Daleko mu obecnie do doskonałości, wymaga przy tym pewnych umiejętności i czasami sprytu przy operowaniu jego różnego rodzaju urządzeniami, ale w zamian potrafi odwdzięczyć się niezwykle ciepłym i majestatycznym brzmieniem. Niestety, z roku na rok stan instrumentu widocznie się pogarsza, m.in. coraz bardziej odczuwalne są ubytki w ilości podawanego do piszczałek powietrza spowodowane nieszczelnościami w układzie i zbyt małym silnikiem, jego strój ulega destabilizacji, a w drewnianych elementach widoczne są także ślady działalności drewnojadów. Wymienione usterki i wiele, wiele innych, wymagają podjęcia jak najszybszych działań w celu powstrzymania postępującej degradacji, przywrócenia do pełni możliwości brzmieniowych i zachowania dla przyszłych pokoleń tego niezwykle istotnego, nie tylko dla Świdnicy, zabytku muzycznego – opisuje swój cel młody organista.

Jakub planuje wydać minimum 1000 płyt, których wytworzenie kosztuje 10 zł za sztukę i sprzedać je jako cegiełki po 20 złotych. Do realizacji celu potrzebne jest jednak wsparcie. Datki na wydanie płyty można wpłacać za pośrednictwem zrzutka.pl

/mn/

zdjęcia użyczone

Poprzedni artykułBlisko 2 tys. nowych zakażeń w kraju. Jaka sytuacja w powiecie świdnickim?
Następny artykułChłopcy w kratkę, dobre występy naborówki