Strona główna 0_Slider Ktoś rozebrał samochody i porzucił na polach. Poszukiwania sprawcy trwały miesiąc

Ktoś rozebrał samochody i porzucił na polach. Poszukiwania sprawcy trwały miesiąc

2

Na fragmenty wyposażenia samochodów  w połowie marca natknął się operator, fotograf i zapalony turysta Dariusz Mitręga. Stos odpadów w malowniczym zakątku na obrzeżach Świebodzic, tzw. Zimnym Dworze, robił przygnębiające wrażenie. Straż miejska długo szukała sprawcy.

Podczas podjętych czynności na miejscu interwencji funkcjonariusze Straży Miejskiej przeszukali dużą ilość odpadów pochodzących z demontażu pojazdów. Odnalezione odpady były wykonane z tworzyw sztucznych i w większości stanowiły one zdemontowane elementy wnętrza pojazdów – informuje wydział promocji Urzędu Miejskiego w Świebodzicach.

– Podczas przeszukania ujawniono niemieckojęzyczną dokumentację pojazdu marki VW wraz z numerem VIN oraz krajową nalepkę kontrolną pojazdu wraz z numerem rejestracyjnym. W toku podjętych dalszych czynności strażnicy w bazie CEPiK ustalili właściciela pojazdu. Właściciela pojazdu rozpytano na okoliczność posiadanych pojazdów, lecz ten oświadczył, że nigdy nie posiadał żadnego pojazdu. W związku z powyższym zawiadomiono Komisariat Policji w Świebodzicach o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na poświadczeniu nieprawdy w dokumencie. Powyższe postępowanie nadal jest w toku. Ponadto na mocy art 53 a ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji powiadomiono również Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. W przesłanej odpowiedzi Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska udzielił informacji, że z powodu braku możliwości ustalenia podmiotu lub osoby, która dokonała demontażu części z pojazdów nie zostanie wszczęte postępowanie administracyjne zmierzające do wymierzenia karny pieniężnej w myśl art. 53 a ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji – informują urzędnicy. Obowiązek uprzątnięcia odpadów zgodnie z prawem spadł na właściciela terenu.

– Do 19 kwietnia została usunięta znaczna ich część i prace nad usunięciem pozostałej części odpadów są kontynuowane. Niezależnie od powyższego wydział merytoryczny Urzędu wszczął postępowanie administracyjne, w efekcie którego zostanie wydana decyzja administracyjna nakazująca usunięcie odpadów z miejsca nieprzeznaczonego na ich składowanie z określonym terminem realizacji zadania – dodają urzędnicy.

/asz/
Zdjęcia Dariusz Mitręga

Poprzedni artykułPorządki nad Jeziorkiem Daisy i w Chwałkowie. Społecznicy zapraszają do udziału!
Następny artykułŚwidniccy licealiści z sukcesami na ogólnopolskich olimpiadach