Strona główna 0_Slider Ponad dwa miliony złotych na likwidację „kopciuchów” w czterech gminach powiatu

Ponad dwa miliony złotych na likwidację „kopciuchów” w czterech gminach powiatu

0

Przestarzałe systemy ogrzewania, palenie w piecach niewłaściwymi materiałami i wszędobylski zapach spalenizny – to zimowe zmory, których istnienia doświadcza większość mieszkańców gmin tworzących Aglomerację Wałbrzyską. Sytuację w regionie ma zmienić warty ponad 24 mln złotych projekt, w ramach którego mieszkańcy mogli wystąpić o dofinansowanie na likwidację węglowych pieców i zastąpienie ich źródłami ekologicznymi. W czterech gminach powiatu świdnickiego ogłoszono już wyniki naboru.

Przypomnijmy, w ramach projektu „Wymiana wysokoemisyjnych źródeł ciepła w budynkach i lokalach mieszkalnych na terenie wybranych gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej” mieszkańcy mogli wystąpić o przyznanie dotacji w wysokości 70% kosztów kwalifikowanych na modernizację systemów grzewczych (np. wymiana kotła, instalacji grzewczej) w budynkach jednorodzinnych oraz w lokalach mieszkalnych własnościowych w budynkach wielorodzinnych, w maksymalnej wysokości 25 tys. zł dla budynku jednorodzinnego i 10 tys. zł dla mieszkania w budynku wielorodzinnym. Projekt zakłada modernizację minimum 637 źródeł ciepła, co powinno przełożyć się na roczny spadek emisji pyłów PM10 w wysokości 14,34 ton, PM2,5 w wysokości 11,13 ton, a także redukcję emisji dwutlenku węgla w wysokości 2 810 ton.

W ramach przeprowadzonego naboru złożono w sumie 2516 wniosków na łączną kwotę ponad 34 mln złotych. Jak informował w lutym 2021 roku Urząd Miejski w Świdnicy, świdniczanie złożyli 393 wnioski na kwotę 5 029 651,65 zł. Kwota przeznaczona na granty w Świdnicy to 3 068 500 zł. W pozostałych gminach biorących udział w projekcie wpłynęła następująca ilość podań: Boguszów-Gorce – 238, Dobromierz – 46, Głuszyca – 168, Jaworzyna Śląska – 132, Marcinowice – 80, Mieroszów – 83, Gmina Nowa Ruda – 178, Miasto Nowa Ruda – 304, Strzegom – 56, Świebodzice – 43, Gmina Świdnica – 124, Walim – 31, Gmina Wałbrzych – 549 i Żarów – 91.

W połowie marca ogłoszono wyniku naboru w czterech gminach powiatu świdnickiego, w których środki w wysokości blisko 2 mln 87 tys. zł pozwolą na likwidację 113 „kopciuchów”. W Świebodzicach przyznano 19 grantów na łączną kwotę 248 550 zł, w gminie Dobromierz przyznano 12 grantów na łączną kwotę 229 280 zł, w gminie Marcinowice przyznano 70 grantów na łączną kwotę 1 359 264, natomiast w gminie Żarów przyznano 12 grantów na łączną kwotę 249 889 zł. Z wynikami naboru można się zapoznać na stronie internetowej projektu „Wymiana wysokoemisyjnych źródeł ciepła w budynkach i lokalach mieszkalnych na terenie wybranych gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej„.

Grantobiorcy, których wnioski uzyskały rekomendację do dofinansowania otrzymają w najbliższym czasie pisemną informację wraz z wykazem dokumentów, jakie należy złożyć w celu podpisania umowy o dofinansowanie. W sytuacji wystąpienia oszczędności w projekcie bądź zwiększenia przyznanej kwoty dofinansowania na realizację grantów przez Instytucję Pośredniczącą Aglomeracji Wałbrzyskiej, będą podpisywane umowy z kolejnymi wnioskodawcami zgodnie z listą rankingową – informują przedstawiciele projektu.

/opr. mn/

Poprzedni artykułCzas na rower. Przygotuj się na nowy sezon
Następny artykułNiewybuch przy Częstochowskiej