Strona główna Artykuł sponsorowany Czas na rower. Przygotuj się na nowy sezon

Czas na rower. Przygotuj się na nowy sezon

0

Wkrótce wiosna zagości już na dobre, choć już teraz promienie słońca coraz częściej witają nas już o poranku. Ocieplenie i budząca się do życia przyroda tylko zachęca do dłuższego spędzania czasu na świeżym powietrzu, aktywności fizycznej i turystyki rowerowej. Warto już teraz przygotować swój sprzęt na nowy sezon lub rozglądnąć się za odpowiedniejszym rowerem oraz zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria rowerowe.

pixabay

Przygotuj rower na wiosnę
Kalendarzowy pierwszy dzień wiosny już 21 marca. Jeśli myślimy by właśnie wtedy wyruszyć na naszą inauguracyjną wiosenną wyprawę warto już teraz sprawdzić nasze rowery i wykonać dokładny ich serwis. Wszystko po to, by móc bezpiecznie i z przyjemnością rozkoszować się wypadem rowerowym indywidualnie, wraz z rodziną czy z przyjaciółmi. Wyciągnijmy więc rowery z garaży, strychów czy balkonów i przede wszystkim – jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej – przed odłożeniem roweru po jesieni czy w zimę – oczyśćmy go z zabrudzeń i sprawdźmy stan naszego jednośladu. Dokonajmy też konserwacji jego istotnych części – jak łańcucha, przerzutek, linek od hamulców czy łożysk. Nie zapominajmy też o sprawdzeniu stanu klocków hamulców i w razie potrzeby ich wymiany. Przed wyruszeniem w trasę koniecznie spojrzyjmy również na opony. Niekiedy nie wystarczy napompowanie dętek. Sprawdźmy jak wygląda bieżnik i czy widać na nim pęknięcia lub wybrzuszenia. W takich sytuacjach niekiedy niezbędna jest wymiana opon. Szeroką ofertę części i opon rowerowych znajdziemy na stronie: https://www.ceneo.pl/Opony_rowerowe

Nowy sezon z nowym rowerem
Jeśli planujemy rozpocząć tegoroczny sezon rowerowym z nowym jednośladem, przed jego zakupem powinniśmy zastanowić się nad kilkoma istotnymi kwestiami. Nowy rower daje nam gwarancję, że nie będziemy musli inwestować w wymianę zużytych części i z pewnością posłuży on nam przed dłuższy czas. Zanim jednak dokonamy wyboru warto dokładnie przeanalizować nasze preferencje i wymagania wobec roweru, co pozwoli dobrać odpowiedni sprzęt do jego przeznaczenia. Zadajmy sobie podstawowe pytanie – do czego ma służyć nasz rower? Jeśli ma on stanowić po prostu nasz środek komunikacji w mieści – do pracy czy na zakupy – powinniśmy wybrać rower miejski czy holenderski. Wyróżnia się on przede wszystkim dużymi najczęściej 28-calowymi kołami, geometryczną krótką ramą, wygiętą i szeroką kierownicą, które pozwalają wygodnie i w wyprostowanej pozycji poruszać się po trasie. Dodatkowo posiada też komfortowe szerokie siodełko, pełne błotniki, osłony łańcucha i tylnego koła, solidny bagażnik i często przymocowany koszyk. Gdy natomiast myślimy także o dłuższych wypadach za miasto i wycieczkach turystycznych zastanówmy się nad wyborem roweru trekkingowego. Charakteryzuje się on dużymi kołami nawet do 29 cali, średniej szerokości oponami z terenowym bieżnikiem, wytrzymałą ramą i zwykle bogatym wyposażeniem – jak błotniki, bagażnik, komplet oświetlenia czy nóżka. Ponadto do wyboru mamy rower górski, który posłuży nam do jazdy po zróżnicowanym terenie przez ścieżki leśne i wzniesienia czy chociażby szosowy – z cienkimi oponami i smukłą linią doskonale nadający się do szybkiej jazdy po drogach asfaltowych. Wiele ciekawych modeli i rodzajów rowerów w różnych przedziałach cenowych możemy sprawdzić na stronie – https://www.ceneo.pl/Rowery.

Kask rowerowy – zadbaj o swoje bezpieczeństwo
Przed wyruszeniem w trasę i rozpoczęciem nowego sezonu rowerowego, powinniśmy zadbać przede wszystkim o nasze bezpieczeństwo. Stąd warto zaopatrzyć siebie oraz rodzinę w kaski rowerowe, który choć nie ma takiego obowiązku prawnego w Polsce, w znacznym stopniu chronią naszą głowę w trakcie upadku. Przy urazach głowy dobrze dobrany kask może bowiem uratować życie. Dlatego warto w niego zainwestować, by móc bezpieczniej podróżować rowerem. Obecnie na rynku nie brakuje udogodnień, które poprawiają komfort jazdy w kasku rowerowym. W lekkich konstrukcjach i z odpowiednich tworzyw, nie są zbyt odczuwalne przez użytkowników. Zawierają również otwory wentylacyjne, które sprawiają, że nie powodują przegrzania najważniejszego naszej części ciała. Dodatkowo chronią naszą głowę przed upałami, a nawet deszczem dzięki daszkowi. Dostępne są również modele w ergonomicznych kształtach i w sportowym charakterze, w których możemy bez straty bić nasze rekordy czasowe. W zależności od przeznaczenia również i w tych akcesoriach rowerowych znajdziemy kaski miejskie – bardziej obudowane oraz z ciekawym i barwnym wzornictwem, kaski szosowe – opływowe i lżejsze z dużą ilością otworów wentylacyjnych czy MTB – przeznaczone do ekstremalnego kolarstwa, które posiadają bardziej rozbudowaną konstrukcje, daszki i modele z dodatkową ochroną na szczękę. Dobierając kask do naszych potrzeb nie zapomnijmy też o dopasowaniu rozmiaru. Nie może być zbyt luźny czy też przeszkadzać i cisnąć. Wielu producentów oferuje kaski z regulacją rozmiaru. Idealne dopasowany kask rowerowy będzie odpowiednio chronił naszą głowę i pozwoli na komfort także psychiczny podczas jazdy.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułOleśnicka klątwa trwa…
Następny artykułPonad dwa miliony złotych na likwidację „kopciuchów” w czterech gminach powiatu