Strona główna 0_Slider PiS przykrywa blamaż sprzed kilku miesięcy? 8 milionów złotych dla Świdnicy na...

PiS przykrywa blamaż sprzed kilku miesięcy? 8 milionów złotych dla Świdnicy na altanę, teatr i kamienice

1

Ponad 126 milionów złotych trafi do gmin subregionu wałbrzyskiego w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla gmin górskich. Informację ogłosił dzisiaj w Świdnicy szef Kancelarii Rady Ministrów Michał Dworczyk. Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo. Jak sam podkreślił, pieniądze otrzyma miasto, gdzie prezydent jest związana z lewicą. W poprzednim rozdaniu do Świdnicy nie trafiła ani złotówka.

W grudniu w ramach wsparcia dla samorządów, które boleśnie odczuły finansowe skutki pandemii, rząd Zjednoczonej Prawicy uruchomił drugą transzę Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Z nielicznymi wyjątkami pieniądze trafiły głownie do tych miast i gmin, które rządzone są przez PiS lub sympatyków partii Jarosława Kaczyńskiego. Mimo złożonych wniosków ani złotówki nie zobaczyły m.in. Świdnica, Żarów, Świebodzice, gmina Świdnica i Dobromierz. Szerokim strumieniem pieniądze popłynęły do Marcinowic, Jaworzyny Śląskiej i Strzegomia. W tych dwóch pierwszych gminach wójtem i burmistrzem są osoby związane z PiS.

Nierówny podział środków wywołał oburzenie, a PiS tłumaczył się wyrównywaniem szans dla najsłabszych gmin. Miejsce ogłoszenia podziału kolejnych środków z rządowego funduszu nie zostało wybrane przypadkowo. Minister podkreślał, że prezydentem Świdnicy jest Beata Moskal-Słaniewska, należąca do SLD, polityk – jak określił – „szeroko rozumianej lewicy”. Zgodnie z wnioskiem, który złożyła pani prezydent Świdnicy na remont teatru przekazanych zostanie 8 mln zł. Podkreślmy to, będzie to 100% wartości inwestycji, 100% tego na jaką kwotę ten wniosek został złożony – poinformował poseł Marcin Gwóźdź.

Zgodnie ze złożonym wnioskiem Świdnica otrzyma 8 milionów z przeznaczeniem na rewitalizację zabytkowej części bloku śródrynkowego, gdzie zbiegają się wszystkie świdnickie trasy i szlaki turystyczne, modernizację budynków komunalnych Rynek 38 i Wewnętrzna 3,5,7 oraz  przebudowę Teatru Miejskiego i budowę altany oraz odbudowa tarasu widokowego w Parku Młodzieżowym.

Do gmin górskich została zaliczona także gmina Świdnica, która otrzyma 6 milionów 770 tysięcy złotych na rozbudowę infrastruktury turystycznej w dolinie rzeki Bystrzycy i Piławy w zakresie budowy 5 stanic rowerowych (pole biwakowe z zapleczem sanitarnym salą / wiatą integracyjną) w Wilkowie, Bystrzycy Dolnej, Burkatowie, Bystrzycy Górnej i Lubachowie, oznakowania dróg rowerowych, budowy 2 Singletracków, pumptracka, przystani kajakowej z bud. gosp. oraz połączenie szlaków rowerowych poprzez kładkę nad rzeką Bystrzycą w Wiśniowej.

/asz/
Zdjęcie Bartosz Abramowicz

Poprzedni artykułRuszyły szczepienia służb mundurowych. W Świdnicy blisko 500 zgłoszeń
Następny artykułLigowy szlagier w Kościanie