Strona główna 0_Slider Zapora zalewu Witoszówka do remontu. Prace pochłoną ponad 700 tys. złotych

Zapora zalewu Witoszówka do remontu. Prace pochłoną ponad 700 tys. złotych

0

Do końca marca mają zostać zrealizowane prace naprawcze przy zaporze zbiornika Witoszówka. Zarządzające zbiornikiem Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” właśnie wyłoniło wykonawcę robót, po zakończeniu których poziom wody na akwenie będzie mógł powrócić do pierwotnego stanu. Jest szansa, że nastąpi to jeszcze przed rozpoczęciem nowego sezonu wypoczynkowego nad zalewem.

Przypomnijmy, podczas przeprowadzonej w maju 2020 roku okresowej kontroli zalewu stwierdzono „nieprawidłowości wykluczające możliwość użytkowania obiektu budowlanego”. 15 maja podjęto decyzję o obniżeniu poziomu wody „ze względu na realne zagrożenie bezpieczeństwa dla mieszkańców miasta”. Działania podjęte przez zarządzające zbiornikiem Państwowe Gospodarstwo Wodne “Wody Polskie” wymusiły zamknięcie znajdującego się nad zalewem bosmanatu i wypożyczalni sprzętów wodnych.

Irytacji całą sytuacją nie kryli mieszkańcy, którzy stracili jedno z popularnych miejsc wypoczynku w mieście, natomiast świdniccy samorządowcy zwracali uwagę, że w następstwie częściowego opróżnienia zbiornika doszło do zniszczenia tamtejszego ekosystemu – zginęło tysiące słodkowodnych małży z chronionego gatunku szczeżuja wielka. O doprowadzeniu do katastrofy ekologicznej wprost mówili zarówno miejscy radni, jak również parlamentarzyści interweniujący w ministerstwie środowiska, zaś prezydent Świdnicy złożyła zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Wody Polskie. Śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Rejonowa w Świdnicy.

W kolejnych miesiącach przedstawiciele Wód Polskich zapowiadali przeprowadzenie niezbędnych prac remontowych, które w pierwszej kolejności objęłyby naprawę zasuw – w opinii inspektora nadzoru budowlanego znajdujących się bardzo złym stanie technicznym, co nie pozwala na ich dalszą eksploatację. Wstępnie planowano, że prace umożliwiające przywrócenie poprzedniego poziomu wody na zalewie miałyby zostać zrealizowane w IV kwartale 2020 roku. Pierwsza próba wyłonienia wykonawcy, który zajęłaby się remontem zakończyła się jednak fiaskiem. Do ogłoszonego przez Wody Polskie przetargu zgłosiła się tylko jedna firma, która zaoferowała realizację prac za ponad 1 mln 479 tys. złotych, a więc o 879 tys. złotych więcej, niż planował zarządca zbiornika. Z tego powodu zamówienie zostało unieważnione, a w połowie grudnia wszczęto nowe postępowanie.

W drugim przetargu zainteresowanie wykonaniem prac remontowych przy zaporze zalewu wyraziło pięć firm. Najtańsza ze złożonych ofert opiewała na ponad 718 tys. złotych, a najdroższa na blisko 1 mln 185 tys. złotych. Tym razem na realizację niezbędnych napraw Wody Polskie zarezerwowały aż milion złotych. 29 stycznia poinformowano o wyborze oferty złożonej przez spółkę DROMOSTTOR, która zaproponowała najniższą cenę za realizację robót. Firma zadeklarowała wykonanie remontu do 31 marca 2021 roku.

W ramach prac planowane są roboty przygotowawcze, rozbiórkowe i naprawcze – tłumaczy Anna Tarka z PGW „Wody Polskie”. – Wody Polskie będą dążyły do tego, by inwestycja zaplanowana do realizacji wiosną tego roku, wiązała się z jak najmniejszymi uciążliwościami dla środowiska przyrodniczego i mieszkańców.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułSukcesy judoków z II LO
Następny artykułSosnowiec zdobyty, biało-zielona dominacja na Śląsku