Strona główna 0_Slider Strażacy i policjanci oddadzą krew. Zapraszają także cywilów!

Strażacy i policjanci oddadzą krew. Zapraszają także cywilów!

0

„To tylko chwila, a możesz uratować czyjeś życie!”  – pod takim hasłem we wtorek, 16 lutego 2021 roku w budynku Państwowej Straży Pożarnej przy  Alei Niepodległości 8-10 strażacy i policjanci wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa organizują akcję poboru krwi. Do podzielenia się tym najcenniejszym darem zapraszają wszystkich chętnych.

Pandemia mocno wpływa na zasoby krwi w bankach RCKiK. W tej chwili braki wałbrzyskiego centrum dotyczą aż pięciu z ośmiu grup krwi. Każda kropla jest na wagę życia.

Policjanci i strażacy systematycznie oddają krew, a tym razem zapraszają także krwiodawców cywilnych. Akcja potrwa od 9.00 do 13.00. Przed oddanie krwi należy pamiętać o lekkostrawnym posiłku oraz nawodnieniu. Akcja będzie przebiegała w reżimie sanitarnym. Kolejną okazję do oddani krwi świdniczanie będą mieli w czwartek, 18 lutego w dawnym Gimnazjum nr 1 przy ul. Kozara-Słobódzkiego, również w godzinach od 9.00 do 13.00.

Krwiodawcy mogą liczyć na dodatkowe gratyfikacje. Od dnia 26 stycznia br. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. 2021r. poz. 159), która uprawnia Honorowych Dawców Krwi do 2 dni wolnego po oddaniu krwi i osocza. Dzień wolny przysługuje w dniu oddania oraz w dniu następnym.

Ustawa wprowadziła także ulgę w wysokości 33% na przejazdy w komunikacji krajowej środkami publicznego transportu drogowego (dotyczy to zarówno pociągów, jak i autobusów) dla Dawców krwi i osocza, którzy od ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego od 14 marca 2020r. oddali co najmniej 3 donacje krwi lub jej składników lub 3 razy osocze jako ozdrowieniec. Uprawnienie to przysługuje przez 6 miesięcy od dnia wystawienia zaświadczenia. Nowe uprawnienia dla krwiodawców przysługują tylko w czasie zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

W dni powszednie krew i osocze można oddawać Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, przy ul. Chrobrego 31. Na stronie RCKiK znajdują się także aktualne informacje o akcjach wyjazdowych oraz zapotrzebowaniu na poszczególne grupy krwi.

.

Poprzedni artykułCzy otrzymam odszkodowanie w razie braku przeglądu instalacji elektrycznej?
Następny artykułZamiast do śmieci baterie wrzucili do specjalnych pojemników