Strona główna 0_Slider Potrzeba 3 milionów na obiecywaną odbudowę parkowej wieżyczki. Środków na ten cel...

Potrzeba 3 milionów na obiecywaną odbudowę parkowej wieżyczki. Środków na ten cel jeszcze nie zarezerwowano

2

Trwa modernizacja Parku Młodzieżowego, w ramach której do tej pory zlecono remont parkowych alejek, montaż ławek, oświetlenia i monitoringu, realizację robót związanych z pielęgnacją i wycinką drzew, a także wykonanie nowych nasadzeń. W planach jest również odbudowa charakterystycznej wieżyczki. Chociaż deklaracje w tej sprawie padają już od kilku lat, środki na odtworzenie centralnego punktu parku nie zostały dotychczas ujęte w budżecie miasta, ani w Wieloletniej Prognozie Finansowej.

Altana i fontanna w Parku Młodzieżowym (fot. N.N., kolekcja portalu “Świdnica – Moje Miasto”)

Drewnianą altanę na kamienno-ziemnym podwyższeniu wybudowano w 1875 roku na gruzach Fleszy Ceglanej. Na cześć podpułkownika Riebla, radnego miejskiego i inicjatora zakładania terenów zielonych w miejscu zlikwidowanego zewnętrznego pasa świdnickich fortyfikacji, parkowy belweder nazwano Riebelshöhe. Przez ponad 100 lat był to jeden z ciekawszych obiektów architektonicznych miasta. Charakterystyczna konstrukcja przetrwała do XXI wieku. W roku 2005 ogrodzono ją wysokim płotem, a w 2007 rozebrano. Obiekt był w tak złym stanie technicznym, że w każdej chwili mógł runąć. Od tego czasu, o tym, jak altana wraz z otaczającym ją założeniem parkowym wyglądała w czasach swojej świetności, można było się przekonać wyłącznie z archiwalnych zdjęć oraz ilustracji na dawnych kartkach pocztowych.

Od kilku lat trwały starania dotyczące odbudowy drewnianej wieżyczki, na co próbowano pozyskać środki ze świdnickiego budżetu obywatelskiego. Przez kilka lat mieszkańcy i społecznicy prowadzili też prace porządkowe na zagrodzonym wzniesieniu, na którym dawniej stała altana. Nadzieję na powrót charakterystycznego obiektu przyniosło rozpoczęcie prac rewitalizacyjnych w Parku Młodzieżowym. Na ten cel miastu udało się zdobyć wielomilionowe dofinansowanie z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, jednak środki te nie mogły zostać przeznaczone na odtworzenie centralnego punktu parku. – Oddzielnym zadaniem, które chce zrealizować Urząd Miejski jest odbudowanie słynnej wieżyczki i fontanny, co niestety według założeń POIŚ nie może zostać dofinansowane. Miasto chce jednak wykonać tę część zadania na własny koszt – informowała we wrześniu 2018 roku Magdalena Dzwonkowska, rzecznik magistratu.

W marcu 2019 roku zlecono wykonanie dokumentacji projektowej obejmującej odbudowę „tarasu widokowego wraz z altaną i fontanną w korpusie tarasu oraz przebudową fontanny wolnostojącej”, przeznaczając na ten cel ponad 66 tys. złotych. Pod koniec sierpnia 2020 roku Autorskie Biuro Projektów “a” S.C., któremu zlecono wykonanie projektu, zaprezentowało pierwsze efekty swojej pracy. – Przy okazji rewitalizacji Parku Młodzieżowego będzie odtworzony piękny drewniany belweder, będzie uratowany taras dolny i taras górny, wachlarzowe kamienne schody, wbudowana w mur tarasu fontanna z kaskadą, a także wolnostojąca, neobarokowa fontanna przed tarasem – wyliczała Anna Baran z biura projektowego. Na początku lutego 2021 roku poinformowano z kolei o zakończeniu prac projektowych związanych z odbudową zabytkowej altany w Parku Młodzieżowym.

Biuro Autorskie „a” zakończyło projekt odbudowy zabytkowej altany w Parku Młodzieżowym. Przygotowana koncepcja jest w pełni uzgodniona z konserwatorem zabytków. Renowacja i odbudowa będą drugim etapem prac, trwających w tej chwili w Parku Młodzieżowym. Chcemy je zakończyć w 2022 roku – informowała z pośrednictwem mediów społecznościowych Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

Chociaż deklaracje dotyczące odbudowy parkowej altany padają już od kilku lat, plany te nie doczekały się dotychczas odnotowania w najważniejszych dokumentach związanych z finansami miasta. – Inwestycja nie jest jeszcze ujęta w budżecie miasta i WPF-ie [Wieloletniej Prognozie Finansowej – red.] – potwierdza rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Koszt odtworzenia wieżyczki szacowany jest na 3 mln złotych.

Dotychczas w ramach rewitalizacji Parku Młodzieżowego zlecono wykonanie cięć pielęgnacyjnych, sanitarnych i technicznych drzew, przeznaczając na ten cel blisko 1 mln 78 tys. złotych, prowadzone są prace związane z remontem i przebudową parkowych alejek, montażem 50 ławek i 50 śmietników, budową toalety w okolicy wieżyczki, ustawieniem poidełka dla zwierząt i ludzi, jak również z ustawieniem 77 latarń – w tym 25 z czujnikami ruchu i jednej z modułem WiFi, a także 15 kamer monitoringu, na co trafi ponad 3,5 mln złotych, a także zajęto się zagospodarowaniem parkowej zieleni w zakresie wycinki blisko 200 drzew, zasadzenia 149 nowych drzew, wykonania nasadzeń krzewów i paproci, czy też wykonania łąki kwietnej, przeznaczając na to około 2 mln 918 tys. złotych.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułWodne Centrum Rekreacji może wznowić działalność
Następny artykułNasz kulomiot tuż za podium mistrzostw Polski