Strona główna 0_Slider Policjanci i strażacy oddali krew. Czy będzie dodatkowe miejsce dla krwiodawców?

Policjanci i strażacy oddali krew. Czy będzie dodatkowe miejsce dla krwiodawców? [FOTO]

1

Ogromnym powodzeniem cieszyły się ostatnie akcje oddawania krwi organizowane w Świdnicy przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom krwiodawców, we wtorek z inicjatywy świdnickich strażaków i policjantów do miasta ponownie zawitała ekipa wyjazdowa wałbrzyskiego krwiocentrum. Nie jest wykluczone, że ambulans RCKiK będzie częściej gościł na dziedzińcu komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy.

Cotygodniowe, czwartkowe akcje Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu odbywają się w budynku dawnego gimnazjum przy ulicy Kozara-Słobódzkiego w Świdnicy. – Wizyty naszej ekipy wyjazdowej cieszą się naprawdę dużym zainteresowaniem. Podczas ostatniej akcji zarejestrowało się 41 osób, z czego 38 oddało krew. Tydzień wcześniej zarejestrowanych było 36 osób, a 32 oddały krew. Były to bardzo udane akcje – podkreśla Natalia Kozdrowiecka z wałbrzyskiego RCKiK.

We wtorek na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy przy al. Niepodległości gościła ekipa wyjazdowa RCKiK zaproszona przez świdnickich strażaków oraz policjantów. – Każda kropla jest cenna, dlatego postanowiliśmy dołączyć do akcji oddawania krwi. Chcieliśmy nie tylko ułatwić naszym funkcjonariuszom spełnienie – jak wielu uważa – swojego obowiązku, ale również wyjść naprzeciw oczekiwaniom krwiodawców. Akcja nie była bowiem skierowana wyłącznie do policjantów i strażaków, ale też do wszystkich mieszkańców powiatu świdnickiego, aby nie musieli specjalnie wybierać się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu – tłumaczy Magdalena Ząbek, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.

Dużo strażaków regularnie oddaje krew. W ostatnich latach organizowaliśmy zbiórki, jednak w ostatnim czasie działania te nieco pokrzyżowała epidemia koronawirusa. Teraz chcieliśmy powrócić do tej inicjatywy – mówi Łukasz Grzelak, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy i jeden z uczestników dzisiejszej akcji zorganizowanej pod hasłem „To tylko chwila, a możesz uratować czyjeś życie!”. W sumie podczas wtorkowej wizyty krwiobusa RCKiK w Świdnicy chęć oddania krwi wyraziło 9 osób, z czego ostatecznie 7 mogło podzielić się bezcennym darem życia. – Tym razem może trochę nie wstrzeliliśmy się z czasem akcji. Myślę jednak, że będziemy organizować kolejne zbiórki – zapowiada Grzelak.

Na taką ewentualność otwarte jest Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiodawstwa w Wałbrzychu. – Organizacja kolejnej akcji zależeć będzie od woli strażaków i policjantów. Jeżeli tylko będą chętni, to my jesteśmy gotowi się pojawić. Zawsze jesteśmy tam, gdzie są osoby chętne do oddania krwi – zapewnia Natalia Kozdrowiecka. – Wszystkim uczestnikom dzisiejszej akcji bardzo dziękujemy! – podkreśla i przypomina, że kolejną okazję do oddani krwi świdniczanie będą mieli w czwartek, 18 lutego w dawnym Gimnazjum nr 1 przy ul. Kozara-Słobódzkiego, w godzinach od 9.00 do 13.00.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułAleja Niepodległości do remontu. Wybrano wykonawcę przebudowy
Następny artykułZarzuca PiS zamach na wolne media. Prezydent Świdnicy lekką ręką daje 100 tysięcy złotych na własną tubę propagandową