Strona główna 0_Slider Aleja Niepodległości do remontu. Wybrano wykonawcę przebudowy

Aleja Niepodległości do remontu. Wybrano wykonawcę przebudowy

2

Blisko 5 mln 874 tys. złotych pochłonie pierwszy etap wyczekiwanej przez kierowców przebudowy al. Niepodległości. Świdnicki magistrat wybrał właśnie firmę, która zajmie się remontem odcinka od pl. Wolności do skrzyżowania z ulicą 8 Maja. Prace obejmujące 400-metrowy odcinek alei mają zostać zakończone do końca maja 2022 roku.

Ogłoszenie przetargu na zrealizowanie I etapu przebudowy al. Niepodległości poprzedziły kilkuletnie przygotowania. – ​W 2016 roku Gmina Miasto Świdnica zadeklarowała pomoc rzeczową dla Województwa Dolnośląskiego w postaci nakładów na opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania pn. “Przebudowa al. Niepodległości (drogi wojewódzkiej nr 379) w Świdnicy – etapami”.​ Zaplanowano sporządzenie Koncepcji Programowo Przestrzennej, a następnie na jej podstawie projektów budowlanych i wykonawczych, w terminie umożliwiającym rozpoczęcie robót budowlanych w 2017 roku. Niestety, w trakcie sporządzania dokumentacji wystąpiło szereg okoliczności, mających wpływ na przedłużenie tego terminu – tłumaczył wcześniej Maciej Gleba, dyrektor wydziału dróg i infrastruktury miejskiej w Urzędzie Miejskim w Świdnicy.

Jak wyjaśniał Gleba, główną przyczyną powstania opóźnień były przeciągające się uzgodnienia dotyczące planu zagospodarowania terenu z jednostkami mającymi wpływ na ostateczny kształt projektu. Projekt budowlany wymagał bowiem uzyskania pozytywnej opinii zarządcy drogi – Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei, a także decyzji konserwatorskiej ze strony Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. – Jeżeli wykażemy sprawność i będziemy mieli przychylność organów opiniujących, i nie będzie takiej zwłoki, jak w przypadku pierwszego etapu, to realizacja całej inwestycji potrwa trzy lata, a więc od roku 2021 do 2023 – deklarował dyrektor Gleba podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej w Świdnicy.

W pierwszej kolejności zrealizowane mają zostać prace na odcinku od placu Wolności do skrzyżowania z ulicą 8 Maja. Później roboty mają przenieść się na fragment od 8 Maja do skrzyżowania z ulicą Nauczycielską. Ostatni, III etap obejmie odcinek od Nauczycielskiej do pl. Grunwaldzkiego. Zgodnie z zapisami Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Miasta Świdnicy na lata 2021-2035, łączne nakłady finansowe na przebudowę całej al. Niepodległości wyniosą blisko 13,5 mln złotych.

W ramach I etapu prac przebudowana zostanie jezdnia al. Niepodległości, chodniki i oświetlenie uliczne, na istniejącym przejściu dla pieszych przy banku Santander przewidziano budowę azylu dla pieszych, na wysokości skweru znajdującego się między al. Niepodległości a ulicą Garbarską wykonana zostanie zatoka autobusowa, natomiast wzdłuż alei powstanie 20 miejsc parkingowych. Na realizację tych prac Urząd Miejski w Świdnicy planował przeznaczyć 8 mln złotych.

16 lutego poinformowano o wyborze najkorzystniejszej oferty złożonej w przetargu na realizację I etapu przebudowy. Drogową inwestycją zajmie się firma Polskie Surowce Skalne Spółka z o.o., która zaproponowała wykonanie remontu za blisko 5 mln 874 tys. złotych. Planowany termin zakończenia prac to 31 maja 2022 roku.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułTwoja ulica jest na liście, a nie odśnieżają? Bo kasa musi się zgadzać
Następny artykułPolicjanci i strażacy oddali krew. Czy będzie dodatkowe miejsce dla krwiodawców? [FOTO]