Strona główna 0_Slider Twoja ulica jest na liście, a nie odśnieżają? Bo kasa musi się...

Twoja ulica jest na liście, a nie odśnieżają? Bo kasa musi się zgadzać

5

Ostatnie tygodnie mroźnej zimy dały się we znaki wszystkim mieszkańcom Świdnicy, ale szczególne problemy miały te osoby, których ulice nie są objęte zimowym utrzymaniem. Okazuje się jednak, że w tym roku pługi nie dotarły nawet tam, gdzie teoretycznie powinny.

Zdjęcie ilustracyjne

W styczniu zwróciliśmy się do rzeczniczki świdnickiego magistratu o udostępnienie listy ulic, które objęte są zimowym utrzymaniem. Otrzymaliśmy ją 5 lutego i w tym samym dniu została opublikowana.

Ponowiliśmy ją w kolejnej informacji 7 lutego i wkrótce nadszedł list od czytelniczki: „Przeczytałam artykuł odnośnie odśnieżania ulic w Świdnicy zamieszczony 7 lutego br i chciałam zaznaczyć, że nie do końca prawdą jest, iż wszystkie ulice zamieszczone w wykazie są odśnieżane. Okazuje się, że ulice Lelewela i Nauczycielska nie są w ogóle odśnieżane, a tylko róg ulicy Lelewela z Kwiatową, natomiast reszta ulicy pozostaje w śniegu od lat i widać, że mieszkańcy mało, że opłacają miejsca parkingowe dla miasta, to jeszcze powinni zainwestować w łopaty i wyjść na ulicę odśnieżać ją sami, bo nikt nigdy się nie zjawi do roztopów, żeby to zrobić. A budżet urzędu miasta jest tak nadszarpnięty, że nie ma pieniędzy na odśnieżanie ulic nawet będących w wykazie – wiem to po rozmowie z panem z farmy miejskiej. Może pani jako redaktor mogłaby coś z tym zrobić, żeby było lepiej, bo nie widzę nigdzie nikogo, kto interesowałby się sprawami mieszkańców Świdnicy.”

O wyjaśnienie, dlaczego ujęte w wykazie ulice nie były odśnieżane, zwróciliśmy się do rzeczniczki UM w Świdnicy. – Rozmiar działań w sprawie zimowego utrzymania dróg jest wprost proporcjonalny do możliwości wynikających z posiadanego budżetu i wartości zawartego kontraktu na zimowe utrzymanie dróg. Umowa przewiduje wydatkowanie środków w 2021 roku w kwocie 1 992 000 zł, wykonanie jej na dzień 10.02.2021 r. wynosi 1 379 000 zł – informuje Magdalena Dzwonkowska.

Na wniosek prezydenta Świdnicy radni miejscy wielokrotnie wyrażali zgodę na dołożenie środków do zadań, leżących w obowiązkach samorządu lokalnego, ale jak widać, nie tym razem. Warto też dodać, że w ubiegłych latach dzięki ciepłym zimom udało się sporo zaoszczędzić. Całość wydatków na zimowe utrzymanie w 2020 roku zamknęła się kwotą 463 694,57 zł. W całym 2019 zimowe utrzymanie kosztowało 1 000 512,97 zł, a w 2018 – 920 330,23 zł.

Agnieszka Szymkiewicz

Lista ulic w Świdnicy objętych zimowym utrzymaniem w 2021 roku /udostępniona przez UM w Świdnicy/:

1 Maja, Aleja Brzozowa, Akacjowa, Andersa, Armii Krajowej, Bema, Bobrzańska, Boczna, Boduena (wjazd od Wałbrzyskiej), Bohaterów Getta, Bracka, Brodatego, Budowlana, Chopina, Chrobrego, Daleka, Dąbrowskiego, Dębowa, Długa, Długosza, Drzymały, Dworcowa + Plac przed Dworcem PKP, Fieldorfa, Franciszkańska, Galla Anonima (dojazd do Szkoły Podstawowej i żłobka), Garbarska, Gdyńska, Głowackiego, Główna, Grodzka, Grota-Roweckiego, Hetmańska, Husarska – do Kosynierów, Inwalidów Wojennych, Inżynierska, Jadwigi Śląskiej, Jagiellońska, Jagienki, Jałowcowa, Jana Riedla, Jarzębinowa, Jasińskiego, Jodłowa, Kazimierza Wielkiego, Kątna, Kilińskiego, Kliczkowska (od Wrocławskiej do Kopernika), Kliczkowska (od Kopernika do Okrężnej), Klonowa, Kolberga, Kolejowa – Centrum Przesiadkowe, Kolejowa – główny przebieg, Kołłątaja, Komorowskiego, Komunalna (Aleja Colgate), Komunardów, Konopnickiej, Kopernika (tylko gminna), Korczaka, Kosynierów, Kościelna, Kościuszki, Kotlarska, Kraszewskiego, Kraszowicka (od Bystrzyckiej do Przyjaźni), Kraszowicka (od Przyjaźni do Torowej), Kraszowicka (od Torowej do Bystrzyckiej), Krzywoustego, Księcia Bolka Świdnickiego, Księżnej Agnieszki, Kunic, Kusocińskiego, Krzywickiego-Lompy, Langiewicza, Lelewela, Leśna, Łokietka, Łukasińskiego, Łużycka, Mała, Marcinkowskiego, Mennicka, Metalowców, Miarki (wjazd), Mickiewicza, Mieszka I, Miłego Dnia, Muzealna, Nadbrzeżna, Nauczycielska, Niecała, Odnowiciela, Ofiar Oświęcimskich, Okrężna, Okulickiego, Paderewskiego, Pańska, Parking Starostwo, Parking Urzędu Miasta, Parking USC, Parkowa (od Saperów do granicy ogródków działkowych), Pileckiego, Pionierów Ziemi Świdnickiej, Plac Grunwaldzki, Plac Jana Pawła II (w tym parking przed Katedrą), Plac Kombatantów (jezdnia i miejsca postojowe), Plac Św. Małgorzaty, Plac Piłsudskiego, Plater, Pobożnego, Podchorążych, Podmiejska, Pogodna, Polna Droga, Prądzyńskiego, Przedwiośnie, Przyjaźni, Pułaskiego, Reja, Rolnicza, Równa, Różana, Rycerska, Rynek, Rzeźnicza, Saperów, Serbska, Sikorskiego (do Pogodnej do Zamenhofa), Siostrzana, Skłodowskiej-Curie, Słobódzkiego, Słowackiego, Słowiańska, Sowińskiego, Spacerowa, Spółdzielcza, Sprzymierzeńców, Stalowa, Stęczyńskiego, Strzegomska, Strzelińska, Sudecka, Sybiraków, Szpitalna, Szymanowskiego, Śląska, Ślężańska, Śmiałego, Środkowa, Teatralna, Tołstoja, Traugutta, Trybunalska, Trzeboszańska, Ułańska, Waryńskiego, Webera, Wesoła, Westerplatte (od Placu Wolności do Bystrzyckiej), Willowa, Witosa, Wodna, Wokulskiego, Wrocławska (od Łącznej do Szarych Szeregów), Wróblewskiego, Wrzosowa, Wschodnia, Wyspiańskiego, Wyszyńskiego, Zacisze, Zamkowa, Ząbka, Zielona, Zmorskiego, Zwierzyniecka, Zygmuntowska, Żeromskiego.

Poprzedni artykułKolejne odcinki chodników do remontu. Prace mają pochłonąć pół miliona złotych
Następny artykułAleja Niepodległości do remontu. Wybrano wykonawcę przebudowy