Strona główna 0_Slider Sportowe podsumowanie 2020 roku

Sportowe podsumowanie 2020 roku [TOP 25 sukcesów]

1

Mimo pandemii koronawirusa i wielu odwołanych imprez sportowych wiele działo się w roku 2020. Zapraszamy na podsumowanie i zestawienie TOP 25 sukcesów naszych sportowców.

1. Mateusz Jopek – mistrz Polski w skoku w dal

Nie od dziś wiadomo jak duża jest konkurencja i jak trudno o sukcesy w takiej dyscyplinie sportu, jak lekkoatletyka. Nie lada sezon ma za sobą pochodzący z Jaworzyny Śląskiej Mateusz Jopek, który w 2020 roku został mistrzem Polski seniorów w konkurencji skoku w dal podczas odbywających się w sierpniu we Włocławku 96. Mistrzostw Polski w lekkoatletyce. Podczas odbywających się we Włocławku 96. Mistrzostw Polski w lekkoatletyce, złoty medal w skoku w dal wywalczył pochodzący z Jaworzyny Śląskiej Mateusz Jopek. Skoczek uzyskał rewelacyjny wynik 7,82 m. Jest to jego pierwszy tytuł mistrza Polski w kategorii seniorów. Jopek to srebrny medalista mistrzostw Polski z 2019 roku. W sezonie 2020 zbliżył się do magicznej granicy ośmiu metrów. Podczas zawodów w czeskim Ołomuńcu uzyskał wynik 7,95 m, który jest jego aktualnym rekordem życiowym. W lipcu był bliski wyrównania tego rezultatu skacząc w Pardubicach 7,92 m, z kolei z początkiem sierpnia w Zgorzelcu osiągnął wynik 7,91 m. Wszystko wskazywało na to, że w tym roku Jopek będzie jednym z głównych kandydatów do mistrzostwa Polski. Później przydarzyła się drobna kontuzja, która jednak nie przeszkodziła w przygotowaniach do najważniejszej imprezy lekkoatletycznej w kraju. Konkurs we Włocławku rozgrywany był w niekorzystnych, deszczowych warunkach atmosferycznych. Obawę przed kontuzją na mokrym podłożu było widać u wielu zawodników. Jopek zaczął spokojnie. W pierwszej serii skoczył 7,16 m, ale już w drugiej osiągnął 7,61 m, co dało mu prowadzenie w zawodach. W pierwszej rundzie różnice między czołówką były minimalne. Drugi Andrzej Kuch skoczył 7,60 m, a z kolei uważany przez wielu za aktualnie najlepszego polskiego skoczka Tomasz Jaszczuk osiągnął 7,51 m. Do drugiej rundy zakwalifikowało się ośmiu zawodników. W czwartej serii Jopek skoczył aż 7,82 m, tym samym mocno dystansując rywali i jak się później okazało zdobywając tym samym złoty medal 96. Mistrzostw Polski w lekkoatletyce. Teraz walka o wywalczenie minimum na Igrzyska Olimpijskie w Tokio (2021).

2. Medaliści ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego w kolarstwie

To był kolejny fantastyczny rok dla uczniów Szkoły Mistrzostwa Sportowego o profilu kolarskim w Świdnicy. W styczniu fantastyczne wieści dopłynęły do nas z położonych w województwie śląskim Szczekocin. Jakub Muszalik został mistrzem Polski w kolarstwie przełajowym w kategorii juniorów. – To duży sukces naszej placówki i samego ucznia, który idealnie wpisuje się w ideę szkoły, łączącej pasję sportową z przygotowaniem do egzaminu dojrzałości. Jakub Musialik jest tegorocznym stypendystą Prezesa Rady Ministrów. To wzorowy uczeń, który ma najwyższą w szkole średnią wyników w nauce – 5,25. Zawodnik pochodzi z województwa śląskiego i dzięki szkole prowadzonej przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego może realizować swoje marzenia. Przed Kubą jeszcze długa droga, jest dopiero uczniem II klasy LO, ale kto wie czy nie zostanie w przyszłości następcą najbardziej utytułowanego absolwenta świdnickiej szkoły – Rafała Majki? – mówiła szczęśliwa dyrektor szkoły, Dorota Fortuna-Rataj. W kategorii elita zwyciężyli Zuzanna Krzystała i utytułowany Marek Konwa, dla którego był to już ósmy triumf w krajowym czempionacie! W kategorii kobiet do lat 23 wygrała Patrycja Lorkowska, a wśród mężczyzn Stanisław Nowak. Najlepszymi juniorami zostali z kolei: Patrycja Zawierta i wspomniany uczeń SMS-u w Świdnicy, Jakub Muszalik.

Jeszcze większym sukcesem zakończyły się dla nas Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w kolarstwie torowym rozgrywane na włoskiej ziemi we Fiorenzuoli. Zuzanna Olejniczak, uczennica Szkoły Mistrzostwa Sportowego o profilu kolarskim w Świdnicy sięgnęła po tytuł wicemistrzyni Starego Kontynentu w wyścigu indywidualnym na dochodzenie. Ostatecznie nasza zawodniczka musiała uznać wyższość jedynie reprezentantki Rosji – Aleny Ivanchenko. Na starcie pojawiły się najlepsze kolarki z całej Europy, między innymi z Francji, Włoch, Niemiec, czy Hiszpanii.

3. Jerzy Brzostowski – mistrz świata w taekwondo w wersji online

Świdniczanin, Jurek Brzostowski zdobył kolejny tytuł mistrza świata, ale teraz federacji International Taekwondo Federation HQ Korea oraz Unified International Taekwondo Federation. Zawody w roku 2020 odbyły się w niecodziennych warunkach. Ze względu na pandemię Covid-19 zorganizowano je online. Jurek Brzostowski do swojej bogatej kolekcji mistrzowskich tytułów dołożył w tym roku kolejny. Ten jest szczególny, ponieważ tradycyjna rywalizacja z tatami przeniosła się do Internetu. Ze względu na sytuację związaną z koronawirusem I Otwarte Mistrzostwa Świata w sportach walki zostały zorganizowane online. Ich organizatorem był Wojciech Dolny (IX dan taekwondo z Polski), który jest przedstawicielem federacji International Taekwondo Federation Hq Korea oraz Unified International Taekwondo Federation. W mistrzostwach wzięli udział różni przedstawiciele sportów walki z całego świata. Każdy zawodnik miał za zadanie w terminie od 5 do 20 maja 2020 r. nagrać film w którym ukazana była aktualna data (przykładowo z gazety) oraz wykonać dowolną formę tradycyjną, czyli układ ruchów, kopnięć, bloków i uderzeń ręcznych w odpowiedniej kolejności, zgodnie z tradycyjną techniką. Całość oceniana była przez międzynarodową komisję sędziowską. W sumie do organizatora zostało przesłanych 347 filmów, które zostały uszeregowane według wieku oraz stopnia szkoleniowego (koloru pasa) zawodnika. Jurek Brzostowski wystartował w konkurencji seniorów czarnych pasów i zdobył pierwsze miejsce.

4. Paulina Pastuszek – drużynowa mistrzyni Polski w kolarstwie torowym

Ze świetnej strony zaprezentowała się w lipcu Paulina Pastuszek, wychowanka Miejskiego Klubu Sportowego Karolina Jaworzyna Śląska, a obecnie zawodniczka Toruńskiego Klubu Kolarskiego Pacific – Nestle Fitness Cycling Team. Jaworzynianka z powodzeniem wystartowała w wyścigu drużynowym na dochodzenie podczas rozgrywanych w Pruszkowie Młodzieżowych Mistrzostw Polski w kolarstwie torowym. Ekipa Toruńskiego Klubu Kolarskiego Pacific – Nestle Fitness Cycling Team w składzie: Karolina Kumięga, Patrycja Lorkowska, Anna Sagan i Paulina Pastuszek wywalczyła tytuł mistrza Polski do lat 23.

5. Małgorzata Ostrowska – potrójna mistrzyni Polski w armwrestlingu

Nasza wspaniała armwrestlerka Małgorzata Ostrowska nie zwalnia tempa. Strzegomianka sięgnęła we wrześniu po trzy złote medale podczas Mistrzostw Polski w Koszalinie w siłowaniu na rękę. Małgorzata Ostrowska okazała się najlepsza w kategorii kobiet do 63 kg na prawą i lewą rękę oraz na prawą rękę w kategorii open. Otrzymała ponadto wyróżnienie od prezydenta Federacji Armwrestling Polska za wysoki poziom sportowy i osiągnięcia międzynarodowe na rzecz armwrestlingu. To kolejne sukcesy na koncie Małgosi, która w 2019 roku została m.in. mistrzynią świata w Rumi. Za niewątpliwe zasługi sportowe i promocję Strzegomia w kraju i za granicą, w marcu 2020 roku została nagrodzona tytułem „Zasłużony dla Ziemi Strzegomskiej” podczas „Gali Strzegomskich Mistrzów Świata”.

6. Hubert Konstanty – najlepszy junior w Polsce

Niezwykle prestiżowe wyróżnienie powędrowało na konto 17-letniego Huberta Konstantego, ofensywnego piłkarza Śląska Wrocław, kapitana swojej drużyny walczącej na co dzień w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów. Były piłkarz Gryfa Świdnica i Polonii-Stali Świdnica z której właśnie przeszedł do Śląska został uznany przez popularny serwis Weszlo.com najlepszym juniorem w kraju. Hubert Konstanty walnie przyczynił się do dobrego występu Śląska Wrocław w rundzie jesiennej trwającego sezonu 2020/2021. Strzelił jedenaście goli, a jego ekipa zakończyła rok na piątej pozycji. Miejsce w tabeli jest jednak nieco mylące, a w niej panuje niesłychany ścisk. Gdyby wrocławianie pokonali w ostatniej kolejce Jagiellonię Białystok (było 3:4) można byłoby mówić o najlepszym juniorze mistrza jesieni. Tak się jednak nie stało, ale strata Śląska do prowadzącej Wisły Kraków wynosi tylko dwa punkty. Wiosną walka zapowiada się zatem niezwykle interesująco. Hubert Konstanty przygodę z piłką rozpoczynał w Gryfie Świdnica, później grał już od sezonu 2014/2015 w ekipie Polonii-Stali Świdnica. To tam z kolegami z Ligi Dolnośląskiej Młodzików pod okiem trenera Mariusza Krupczaka sięgnął ze swoimi biało-zielonymi kolegami między innymi po trzecią pozycję w naszych wojewódzkich rozgrywkach w kategorii wiekowej U-13. Następnie był dwukrotnie wypożyczany na rok z Polonii-Stali Świdnica do Śląska, a finalnie przeszedł do wrocławskiego klubu na zasadzie transferu definitywnego.

7. Julia Krasoń – reprezentantka Polski

Młoda zawodniczka Miejskiego Klubu Siatkówki Polonia Świdnica na dobre znalazła się na celowniku szkoleniowca kadry Polski kategorii wiekowej U-14. Julia Krasoń w ciągu roku 2020 kilkukrotnie była powoływana na zgrupowania Polskiego Związku Piłki Siatkowej. po raz kolejny powołana została na zgrupowanie biało-czerwonej drużyny! Julia Krasoń w 2020 roku występowała między innymi w drużynie młodziczek MKS-u Polonia Świdnica prowadzonej przez trenera Michała Tomiałowicza, wywalczając ze swoimi koleżankami tytuł wicemistrzyni Dolnego Śląska.

8. Stanisław Kowalski w gronie wyróżnionych

Mieszkający w Świdnicy 110-letni Stanisław Kowalski został uhonorowany tytułem Ambasadora Dobrych Praktyk w Sporcie. Świdnickiego lekkoatletę wyróżniono podczas ogłaszania rankingu 50. Najbardziej Wpływowych Ludzi w Polskim Sporcie 2020. Lista “50. Najbardziej Wpływowych Ludzi w Polskim Sporcie” jest coroczną próbą oceny kondycji polskiego rynku sportowego i najważniejszych osób, które go tworzą: sportowców, trenerów, działaczy sportowych, przedsiębiorców, sponsorów czy dziennikarzy sportowych. Zestawienie tworzone jest przez magazyn „Forbes” oraz firmę badawczą Pentagon Research. Powstaje w oparciu o badania rozpoznawalności, wizerunku i medialności osób związanych z polskim sportem, a także ocenę kapituły eksperckiej. W tym roku w rankingu bezkonkurencyjny okazał się Robert Lewandowski, który po raz drugi został uznany najbardziej wpływowym człowiekiem w polskim sporcie. W zestawieniu “Forbesa” i Pentagon Research wyprzedził on Zbigniewa Bońka, prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej (zwycięzcę czterech poprzednich edycji zestawienia) oraz Czesława Langa, dyrektora generalnego Tour de Pologne. Organizatorzy tak przedstawili sylwetkę świdniczanina: Stanisław Kowalski, 110-letni entuzjasta sportu, najstarszy mężczyzna w Polsce i jeden z najstarszych w Europie, rekordzista świata w kategorii wiekowej 105+ w biegu na 100 metrów oraz rzucie dyskiem, który nagrodzony został za przezwyciężanie barier, hart ducha i pozytywne nastawienie do życia.

9. Awans piłkarzy Dabro-Bau Polonii-Stali i piłkarek Polonii do makroregionalnej III ligi

Po ponad 50 latach Świdnica znów ma swojego przedstawiciela na szczeblu makroregionalnym rozgrywek piłki seniorskiej w wykonaniu męskim. Awans do zreformowanej III ligi to niezwykle ważny moment dla świdnickiej piłki nożnej. Zmagań seniorów na szczeblu makroregionalnym składającym się z minimum czterech województw nie byliśmy świadkami od kilkudziesięciu lat. W tym czasie były występy w III lidze, ale teren rozgrywek ograniczał się do jednego, bądź maksymalnie dwóch województw (rozgrywki dolnośląsko-lubuskie). Nie było możliwości walki z takimi tuzami i z tak uznanymi markami piłkarskimi, do jakiej dojdzie w sezonie 2020/2021. Biało-zieloni oficjalnie awansowali do zreformowanej kilka lat temu III ligi, która jest już rozgrywkami makroregionalnymi, skupiającymi drużyny z następujących województw: dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego i śląskiego. Piłkarskim kibicom nie trzeba zapewne przedstawiać niektórych grających tam drużyn: Ruchu Chorzów, Polonii Bytom, Rekordu Bielsko Biała, ROW-u Rybnik. Do tego dojdzie walka choćby z rezerwami ekstraklasowców – Górnikiem Zabrze i Zagłębiem Lubin. W sezonie 2020/2021 na szczeblu makroregionalnym występują również zawodniczki Żeńskiej Akademii Piłkarskiej MKS-u Polonia Świdnica, dla których to historyczny sukces i debiut na szczeblu makroregionalnym.

10. Kadra DZPN wicemistrzem Polski UEFA Regions Cup

Nie udało się niestety kadrze Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej obronić tytułu mistrzowskiego. Nasza ekipa, w której składzie znalazło się pięciu zawodników Dabro-Bau Polonii-Stali Świdnica dość pechowo zajęła drugie miejsce podczas Mistrzostw Polski UEFA Regions Cup i nie zdołała awansować do rozgrywek na szczeblu Starego Kontynentu. Dolnośląska drużyna, która jest aktualnym mistrzem Europy UEFA Regions Cup – rozgrywek przeznaczonych dla piłkarzy amatorów przeszła sporą metamorfozę. Zmieniono sztab trenerski, a o sile zespołu stanowili zawodnicy głównie z IV ligi. Mimo to nasza drużyna zamierzała w Bydgoszczy powalczyć o najwyższe laury i powtórzenie poprzednich sukcesów. W wielkim, ogólnopolskim finale oprócz gospodarzy – zespołu Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Nożnej i kadry Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej, wzięli udział także piłkarze z Mazowsza i Podkarpacia. W opinii wielu kibiców i trenerów Dolnoślązacy prezentowali najlepszą piłkę, a do tego wygrali wszystkie spotkania. Niestety dwa z nich zakończyły się remisami, a triumfy zapewniliśmy sobie dopiero w serii rzutów karnych. Wygrane serie jedenastek byłyby decydujące w przypadku równej ilości punktów na koniec rozgrywek. Niestety lepszym bilansem na finiszu mogli pochwalić się miejscowi (2 wygrane i porażka w serii rzutów karnych). W kadrze Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej pierwszoplanowe role odgrywali zawodnicy Dabro-Bau Polonii-Stali Świdnica. To bramkarz Bartłomiej Kot, pomocnicy Grzegorz Borowy, Wojciech Sowa i Szymon Tragarz, a także napastnik Robert Myrta. W ostatnim starciu przeciwko Mazowieckiemu Związkowi Piłki Nożnej na listę strzelców wpisał się Szymon Tragarz. Nasz skrzydłowy na koniec mistrzostw został ponadto uhonorowany nagrodę MVP całego turnieju!

11. Siergiej Gumeniuk wicemistrzem Polski

XX Mistrzostwa Polski Weteranów w Judo oraz II Mistrzostwa Polski Amatorów w Judo okazały się szczęśliwe dla zawodnika AKS-u Strzegom – Siergieja Gumeniuka. Zawody odbyły się pod koniec października w Luboniu. Siergiej Gumeniuk nie oddawał punktów za darmo i walczył z dużą determinacją, aby zająć jak najlepsze miejsce w mistrzostwach. Po ciężkich walkach – m.in. z zawodnikami z Grodziska Mazowieckiego i Warszawy, zajął ostatecznie wysokie drugie miejsce, wywalczając srebrny medal.

12. Klaudia Borowiec i Stanisław Romanik z brązami mistrzostw kraju

Znakomicie wypadł przedstawiciel UKS-u Judo Świdnica podczas rozgrywanego w grudniu w stolicy Wielkopolski krajowego czempionatu w kategorii młodzików. Stawka była niesłychanie liczna, ale Stanisławowi Romanikowi udało się zakończyć rywalizację na podium. Młody zawodnik UKS-u Judo Świdnica wystąpił w kategorii wagowej do 55 kilogramów. Grupa rywali była niesłychanie mocna, a o medale powalczył w sumie 45 judoków z całej Polski. Ostatecznie Stanisławowi Romanikowi udało się wywalczyć historyczny sukces i sięgnąć w Poznaniu po brązowy medal. Start w ostatnich mistrzostwach Polski młodzików i młodziczek w judo rozgrywanych w ostatni weekend w Poznaniu okazał się nie tylko udany dla reprezentanta UKS-u Judo Świdnica. Po taki sam sukces sięgnęła reprezentantka AKS-u Strzegom – Klaudia Borowiec, kończąc zmagania na trzecim stopniu podium.

13. Wiktoria Lulek brązową medalistką OOM

Świetnie prezentowali się także w 2020 roku przedstawiciele Boks Polonii Świdnica. Najpierw awans do finału Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w boksie wywalczyła Wiktoria Lulek, a później w jej ślady poszedł także Konrad Walendzik. Ostatecznie Wiktoria sięgnęła po brązowy medal OOM, a Konrad przegrał w ćwierćfinale po dyskusyjnym werdykcie sędziów.

14. Sukcesy akrobatów MKS-u Polonia Świdnica

Akrobaci MKS-u Polonia Świdnica wystartowali w Mistrzostwach Polski Juniorów i Turnieju Youth w Łańcucie. Zawody zakończyły się olbrzymim sukcesem naszych reprezentantów. Na czternastu naszych akrobatów, aż jedenastu wywalczyło miejsce na podium. Pierwsze lokaty wywalczyli: dwójka mieszana Youth – Miłosz Kołodziej i Lena Krekora oraz czwórka Youth – Filip Makowski, Damian Bober, Marek Zieliński i Kamil Musiał. Drugą pozycję osiągnęła dwójka Youth – Natasza Kaczmarek i Aleksandra Wolano, a trzecią trójka Youth – Julia Wrońska, Zuzanna Cieślak i Amelia Trelewska. Nasza najstarsza trójka w kategorii 12-18 lat zajęła 10. miejsce, startując w składzie: Ula Kozak, Roksana Niedziałkowska i Amelia Cieślak. Ogólnie w zawodach brało udział 171 zawodników z całej Polski. W rankingu ogólnopolskim nasz klub zajął wysokie czwarte miejsce, a jako województwo dolnośląskie wraz z klubami z Wrocławia i Złotoryi wywalczyliśmy trzecią lokatę.

15. Martyna Janaszek i Michał Pawlica – medaliści Pucharu Polski w wyciskaniu sztangi

Po raz kolejny z bardzo dobrej strony zaprezentowali się przedstawiciele Startu Strzegom. Martyna Janaszek i Michał Pawlica zajęli miejsca na podium podczas Pucharu Polski 2020 w wyciskaniu sztangi w Kielcach. Martyna i Michał potwierdzili tym samym swoją wysoką formę z niedawnych zawodów w Zielonkach koło Krakowa (2 srebrne medale) i zdobyli w Kielcach odpowiednio srebro i brąz. Mimo trudnych warunków i panującej pandemii, zawodnicy nie zawiedli swoich sympatyków. Dodajmy jeszcze, że początkowo zawody miały odbyć się w Będzinie, jednak w związku z koronawirusem przeniesiono je do Kielc.

16. Medale akrobatów z Acro Club Świdnica

W październiku swoje umiejętności mogli zaprezentować debiutanci w kategorii fitness oraz akrobaci występujący w Mistrzostwach Polski oraz Mistrzostwach Europy Fitness Dance, Fitness Show oraz Fitness Acrobatic rozgrywanych w Gdańsku. Zawodnicy świdnickiego UKS-u Acro Club po długiej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, tym chętniej wzięli udział w rywalizacji. Świdnicki klub reprezentowali: Hanna Kubryńska (debiuty – srebrny medal, Mistrzostwa Polski – złoty medal, Mistrzostwa Europy – srebrny medal); Aleksandra Walczak (debiuty – 5. miejsce, MP – 5. miejsce, ME – 8. miejsce); Marika Rudnicka (debiuty – 4. miejsce, MP – srebrny medal, ME – 6. miejsce); Kornelia Borowy (debiuty – 6. miejsce, MP – 6. miejsce, ME – 7. miejsce); Julia Rembilas (debiuty – 8. miejsce, MP – 5. miejsce, ME – 11. miejsce); Nikola Federowicz (debiuty – złoty medal, MP – 5. miejsce, ME – 8. miejsce); Julia Bilecka (debiuty – brązowy medal, MP – 5. miejsce, ME – 11. miejsce), Amelia Jakubowska (debiuty – 4. miejsce, MP – 7. miejsce, ME – 10. miejsce); Oskar Rudnicki (debiuty – złoty medal, MP – srebrny medal, ME – srebrny medal); Karolina Kozieł (debiuty – złoty medal, MP – brązowy medal, ME – srebrny medal); Bianka Rafalant (debiuty – srebrny medal, MP – 4. miejsce, ME – 6. miejsce); Malwina Kulig (debiuty – 4. miejsce, MP – brązowy medal, ME – 5. miejsce) oraz Hanna Czoch (debiuty – 4. miejsce, MP – 5. miejsce, ME – 6. miejsce). Acro Club triumfował także w kategorii duetów, w której Malwina Kulig i Jan Socha zdobyli dwa złote medale (debiuty i Mistrzostwa Europy) oraz jeden srebrny (Mistrzostwa Polski) W kategorii trio Karolina Kozieł, Marika Rudnicka oraz Hanna Czoch wywalczyły aż trzy złote medale, zostając mistrzyniami Polski i Europy.

17. Zwycięstwa Oskara Kapczyńskiego i Oskara Wierzejskiego na zawodowym ringu

Bardzo dobrze układają się jak na razie kariery na zawodowym ringu dwójki zawodników Klubu Bokserskiego Respect Świdnica. Oskar Wierzejski wciąż jest niepokonany, a w październiku sięgnął już po czwarty triumf podczas gali MB Boxing Night 8. Poprzeczka powędrowała dość wysoko, bo naprzeciw Oskara stanął Michał Łoniewski z UKS-u Kontra Elbląg. Mimo, iż dla rywala była to pierwsza walka na zawodowym ringu, to może pochwalić się bardzo bogatą karierą w boksie amatorskim – między innymi tytułem dwukrotnego złotego medalisty Młodzieżowych Mistrzostw Polski. Wygrana Wierzejskiego nie podlegała jednak żadnej dyskusji. Zawodnik Tymex Boxing Promotion, trenujący w Świdnicy w klubie Respect pokonał jednogłośnie na punkty Michała Łoniewskiego. Sędziowie wskazali na pewne zwycięstwo naszego pięściarza (60:54, 60:53, 60:53). Starcie odbywało się na dystansie 6 rund w kategorii junior ciężkiej. To już czwarte zwycięstwo Oskara na zawodowym ringu, który wciąż nie znalazł jak dotąd pogromcy. Czwarte zwycięstwo na zawodowym ringu dopisał także do swojego rekordu w listopadzie Oskar Kapczyński. Młody bokser pochodzący z Podgórzyna i trenujący w świdnickim klubie bokserskim Respect podczas gali Tymex Boxing Night #14 w Szydłowcu wygrał na punkty z reprezentującym Niemcy – Marcinem Piegońskim. Pojedynek w wadze średniej był zakontraktowany na sześć rund. Była to nowość dla reprezentującego barwy świdnickiego Respektu – Kapczyńskiego, który do tej pory walczył tylko na dystansie czterech rund. Młody bokser w pojedynku z Piegońskim chciał wrócić na zwycięską ścieżkę po przegranej z rąk Kacpra Salabury, którą odnotował na gali MB Boxing Night 7 “Na krawędzi”. Przed walką faworytem był reprezentant naszego miasta, który na koncie miał trzy zwycięstwa i jedną porażkę. Z kolei jego rywal – Marcin Piegoński przed tym pojedynkiem w boksie zawodowym miał rekord 1:0, ale nie można przy tym zapomnieć, że jest on doświadczonym kickbokserem z tytułem mistrza Europy w tej dyscyplinie.

18. Adaś Chodyniecki – brązowy medalista Mistrzostw Polski w speedcubingu

Nie udało się obronić zeszłorocznego tytułu mistrza Polski juniorów, ale jest miejsce na podium. 13-letni świdniczanin Adam Chodyniecki zajął trzecie miejsce w Mistrzostwach Polski juniorów w speedcubingu. Przypomnijmy, że młody świdniczanin został prawdziwą gwiazdą rozgrywanych w 2019 roku w Gdańsku Targów “Gra i Zabawa”, podczas których odbyły się także Mistrzostwa Polski Juniorów w speedcubingu. To dyscyplina, w której zawodnicy układają kostkę Rubika i inne kostki logiczne. Adaś wywalczył wtedy tytuł mistrza Polski w swojej najważniejszej konkurencji – kostce 3x3x3 w kategorii wiekowej 11-12 lat, ale co ważne został również mistrzem w kostce 3x3x3 w kategorii open do lat 16! Ponadto w konkurencji open do lat 16 zdobył dwa srebrne medale w kostce 4x4x4 oraz w kostce pyraminx. Jednym słowem młody świdniczanin został multimedalistą zawodów, zdobywając największą liczbę medali spośród wszystkich startujących uczestników. Swoimi umiejętnościami, zachowaniem i osobowością zdobył wielką sympatię i uznanie publiczności.

19. Siatkarki MKS-u Polonia Świdnica i medale ligi dolnośląskiej

Świetnie w swoim ostatnim meczu w ramach Ligi Dolnego Śląska kadetek spisały się zawodniczki Miejskiego Klubu Siatkówki Polonia Świdnica. Drużyna prowadzona przez trenera Macieja Leńskiego wygrała na wyjeździe 3:0 z ekipą IM Faurecia Volley Jelcz-Laskowice i przypieczętowała trzecie miejsce w naszym województwie. Świdniczanki bez względu na wynik pewne były trzeciej lokaty i awansu do fazy ogólnopolskiej Mistrzostw Polski. W starciu z szóstym zespołem z Jelcza-Laskowic nie zamierzały jednak odpuszczać i ich celem był komplet punktów. Biało-zielone swój cel zrealizowały, wygrywając w trzech setach. Na finiszu rozgrywek nasze siatkarki ustąpiły jedynie #Volley’owi Wrocław i AZS-owi AWF SMS Wrocław.

Sportowa rywalizacja, gejzer emocji i wielka feta na zakończenie siatkarskiego sezonu 2019/2020 na parkietach ligi Dolnego Śląska w kategorii młodziczek. Zawodniczki Polonii Świdnica uległy tylko siatkarkom z Smilebus UKS Wieża Radków, tym samym zdobywając tytuł wicemistrza województwa dolnośląskiego. Rozgrywany w Świdnicy turniej był ostatnim z cyklu czterech turniejów finałowych siatkarskiego sezonu 2019/2020. Każdy turniej rozgrywany na parkietach, walczących o prym na Dolnym Śląsku drużyn, stał na bardzo wysokim poziomie. Nie inaczej było na zakończenie w świdnickiej hali przy ul. Pionierów. Rywalizacja między gospodarzami – MKS Polonia Świdnica, a #Volley Wrocław, Smilebus UKS “Wieża” Radków i AZS-em AWF SMS Wrocław należała do tych niezwykle zaciętych, ale honorowych i zgodnych z duchem zasad FairPlay. Podczas każdego z turniejów zespoły miały do rozegrania po dwa mecze, a o końcowym triumfie decydował bilans wygranych setów. Stawką całej rywalizacji był udział w Mistrzostwach Polski na szczeblu ogólnopolskim. Biało-zielone były o włos od tytułu najlepszej drużyny naszego województwa. O końcowym rezultacie przesądził jeden set, który nasze siatkarki „oddały” drużynie z Radkowa, tym samym wygrywając z rywalkami 2:1. Gdyby udało im się wygrać obydwa mecze bez straty seta, to na koniec radość byłaby jeszcze większa.

20. Akrobatki Polonii najlepsze na Dolnym Śląsku

W ostatni ch dniach grudnia w Świdnicy zorganizowano Mistrzostwa Dolnego Śląska w akrobatyce sportowej, skokach na trampolinie i ścieżce. Impreza przeznaczona była dla zawodników i zawodniczek w wieku od 7 do 20 lat. Na starcie nie zabrakło oczywiście gospodarzy – akrobatów MKS-u Polonia Świdnica, którzy wystawili do walki bardzo liczną, sześćdziesięcioosobową grupę sportowców. Świdniczanie osiągnęli wspaniały sukces, wygrywając klasyfikację drużynową imprezy. – Aż dziewięciokrotnie udało nam się stanąć na najwyższym stopniu podium i zdobyć złote medale. Pozostali zawodnicy zajęli również wysokie pozycje, a konkurencja była ogromna! Tym udanym zakończeniem sezonu 2020, chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji tej imprezy oraz złożyć w imieniu trenerów oraz zarządu życzenia świąteczne i noworoczne! Niech ten następny rok będzie bogaty w pozytywne emocje związane z zawodami, niech cały rok 2021 będzie taki jak nasze dzisiejsze zawody, w 100% udany! – przekazują władze klubu akrobatyki MKS Polonia Świdnica.

21. UKS Judo Świdnica – medale Mistrzostw Dolnego Śląska

W ostatnią sobotę lutego w hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Łagiewnikach obyły się mistrzostwa Dolnego Śląska w judo 2020. Reprezentanci UKS-u Judo Świdnica spisali się na medal, wracając do domu z cennymi zdobyczami. W kategorii młodzików (roczniki 2005-2006) mistrzem Dolnego Śląska został Stanisław Romanik – kategoria wagowa do 55 kg. Wicemistrzem naszego województwa został Antoni Romanik, przegrywając walkę finałową ze swoim bratem. Również wicemistrzynią Dolnego Śląska była Majka Klimek w kategorii wagowej do 70 kg. Brązowe medale w tej imprezie mistrzowskiej wywalczyli: Tytus Tomkiewicz w kategorii wagowej do 50 kg oraz Maciej Kot w najcięższej kategorii wagowej powyżej 90 kg. W kategorii wiekowej dzieci starszych (roczniki 2007-2008) mistrzynią Dolnego Śląska została Urszula Janusz w kategorii wagowej do 52 kg oraz Natalia Sroka w kategorii wagowej do 44 kg. Wicemistrzem w kategorii do 42 kg okazał się Jakub Łysek, a brązowy medal wywalczył Maksym Kot w kategorii wagowej do 46 kg. Udział w turnieju wzięli ponadto: Joanna Malinowska (52 kg), Eryk Stępień (60 kg) oraz Julia Bloch (52 kg).

22. Medale bokserów Respectu Świdnica

Hala sportowa w Boguszowie-Gorcach była areną zmagań mistrzostw Dolnego Śląska w boksie. Na starcie nie zabrakło przedstawicieli Świdnickiego Klubu Bokserskiego Respect, którzy zaprezentowali się z bardzo dobrej strony. – Przywieźliśmy do Świdnicy worek medali – 3 złote, 2 srebrne oraz 5 brązowe krążki. Dodatkowo Karolina Kohutiak wywalczyła, podobnie jak przed rokiem tytuł najlepszej zawodniczki turnieju. Jesteśmy niezmiernie zadowoleni i bardzo dziękujemy naszym zawodnikom i trenerom za świetną postawę i mocne zaangażowanie – komentuje Piotr Śliski z Respectu Świdnica. Świdnicki klub reprezentowali: Karolina Kohutiak, Alicja Klimala, Nikola Ziobro, Anna Ghulyan, Tomasz Czyczerski, Dawid Kopciuch, Oskar Murzyn, Patryk Gmyrek, Jakub Wiśniowski i Illia Sydorets.

23. Medaliści z Boks Polonii Świdnica

W rozegranych Mistrzostwach Dolnego Śląska w boksie z dobrej strony pokazali się przedstawiciele Boks Polonii Świdnica. Siedmioosobowa kadra biało-zielonych walczyła o medale w dniach 6-8 marca w Boguszowie-Gorcach. – Jak przystało na Świdnicę, wywalczyliśmy sporo medali. W sumie sięgnęliśmy po siedem krążków. Reprezentująca płeć piękniejszą Wiktoria Lulek wywalczyła brązowy medal. Krążki takiego samego koloru zdobyli: Gracjan Paździora, Jakub Szrejder, Patryk Soyer oraz Martin Walendzik. Medal srebrny stał się udziałem Damiana Wisa, a bezkonkurencyjny w swojej kategorii wiekowej i wagowej był Konrad Walendzik.

24. Przemek Kuliś mistrzem Dolnego Śląska w kartingu halowym

Po niedawnym sukcesie na Mistrzostwach Polski, Przemek Kuliś stanął do rywalizacji na Mistrzostwach Dolnego Śląska w kartingu halowym. Zawody odbyły się w 25 września na torze Wrocław Racing Center. 10-letni kierowca z terenu gminy Dobromierz wystartował w kategorii MINI. Zawody dla Przemka rozpoczęły się wyśmienicie, gdyż wygrał pierwszy wyścig eliminacyjny, a w dwóch kolejnych był drugi i trzeci, co dało mu pierwszą pozycję w wyścigu finałowym. W finale młody zawodnik kontrolował sytuację na torze od samego początku i do samego końca nie oddał prowadzenia. Pomimo faktu, iż rywale w tym roku byli bardzo szybcy, to Przemek obronił tytuł i po raz kolejny został mistrzem Dolnego Śląska w kartingu halowym w kategorii MINI.

25. Udany start UKS-u Taekwondo Gryf

Pierwszy start od przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa zaliczyli pod koniec października zawodnicy z UKS-u Taekwon-do Gryf Świdnica. Nasi sportowcy (6 fighterów) wystartowali w cyklicznie rozgrywanym turnieju kickboxingu semi, light i kick light contact o nazwie Liga MFR w Radlinie. – Pomimo niepełnego składu, przerwy startowej i mocno kombinowanych w ostatnim czasie treningów, sam start okazał się bardzo udany. Dwa złote medale w semi i kick light contact przywiózł kadet Hubert Jasinowski. Hubert na trzy stoczone walki w semi aż dwie wygrał przed czasem techniczną przewagą, natomiast w kick light największy problem sprawił mu klubowy kolega – Antoni Chmielewski. W pozostałych walkach wygrywał jednogłośnie. Złoty medal w semi i light contact w kategorii kadetów młodszych zdobył Maciej Dobrowolski, którego walki podobnie jak Huberta odbyły się pod stałą kontrolą przeciwników – relacjonuje trener Waldemar Zdebski. Pozostały dorobek medalowy klubu to: Jakub Jasinowski – 3. miejsca w semi contact i light contact, Marcel Zieliński – 2. miejsca w semi contact i light contact, Aleksander Żurawski – 2. miejsca w semi contact i light contact, Antoni Chmielewski – 3. miejsce w kick light contact i 2. miejsce w semi contact.

/MDvR/

Poprzedni artykułJechał pod wpływem środków odurzających, wpadł z narkotykami
Następny artykułSą zbyt ciężkie, jeżdżą za szybko. Mieszkańcy mają dość ciężarówek z kopalni