Strona główna 0_Slider Przyrodnicy ganią, urbaniści chwalą. Nagrodzono rewitalizację Parku Centralnego i odnowę świdnickiej zieleni

Przyrodnicy ganią, urbaniści chwalą. Nagrodzono rewitalizację Parku Centralnego i odnowę świdnickiej zieleni

4

Towarzystwo Urbanistów Polskich nagrodziło rewitalizację terenów zieleni w Świdnicy, w tym odnowę parku im. Władysława Sikorskiego, skweru na placu 1000-lecia oraz Parku Centralnego, w konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce. Wyróżnienie przyznano pomimo krytycznych uwag oraz zastrzeżeń dotyczących renowacji drugiego z parków, które zgłaszali wcześniej eksperci z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, przyrodnicy oraz miejscy aktywiści.

Jury zorganizowanego przez Towarzystwo Urbanistów Polskich konkursu, w skład którego weszli przedstawiciele zarządu głównego TUP, prezesi oddziałów terenowych TUP, prezes Izby Architektów RP Małgorzata Pilinkiewicz oraz prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich Bohdan Lisowski, przyznało Grand Prix (otrzymał ją projekt „Rozbudowa infrastruktury edukacyjnej na terenach przyrodniczo cennych administrowanych przez Geopark Kielce”), a także nagrody w trzech kategoriach: przestrzeń publiczna w zieleni (Park Pamięci Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu), zrewitalizowana miejska przestrzeń publiczna („Pociąg do kultury” – zagospodarowanie byłych terenów kolejowych w Pleszewie) oraz zrewitalizowana przestrzeń publiczna w zieleni (Rewitalizacja terenów zieleni w Świdnicy).

Nagrodę przyznano za kompleksową rewaloryzację trzech przestrzeni parkowych, wykonaną zgodnie z tradycją i historią miasta. W wyniku rewaloryzacji utworzono miejsca integrujące społeczność lokalną, przeznaczone dla odpoczynku, rekreacji oraz rozrywki. Wieloaspektowa odnowa parku im. Władysława Sikorskiego, Parku Centralnego oraz skweru na placu 1000-lecia Państwa Polskiego wpisały się w kompleksowy program „Rewitalizacji terenów zielonych w Świdnicy”, którego celem jest przywracanie walorów przyrodniczych i krajobrazowych przestrzeni parkowych oraz kreowanie nowej atrakcyjności miasta – uzasadniają wybór organizatorzy.

W przypadku rewitalizacji Parku Centralnego w przeszłości nie brakowało jednak krytycznych uwag dotyczących przeprowadzonej odnowy. Zdaniem pracowników naukowych Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, jednym z problemów Parku Centralnego jest nadmierne jego oświetlenie, które zostało nazwane szkodliwym dla roślin, ludzi i zwierząt. W parku ustawiono w sumie 251 latarń i 97 punktów świetlnych. Krytycznie o efektach rewitalizacji wypowiadali się również uczestnicy debaty „Zielona Świdnica”, zorganizowanej przez redakcje Wiadomości Świdnickich i portalu Swidnica24.pl. – Pod względem przyrodniczym Park Centralny niewątpliwie bardzo stracił. Kompozycyjnie nie jest takim wzorcowym obiektem, którym Świdnica mogłaby się chwalić, a szkoda, bo zapewne – biorąc pod uwagę wielki obszar – potencjał był tam duży – zwracała uwagę dr inż. Edyta Rosłon-Szeryńska z Katedry Infrastruktury Krajobrazu na Wydziale Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Z kolei Jan Mencwel, działacz społeczny, aktywista miejski i autor książki „Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta” wskazał Park Centralny jako przykład „dewastacji przyrody w imię remontów i źle pojmowanej rewitalizacji”.

Przypomnijmy, rozpoczęta w marcu 2017 roku rewitalizacja Parku Centralnego objęła teren o powierzchni 12 hektarów. W ramach inwestycji zajęto się oczyszczeniem cieków wodnych, budową fontann, przebudową placu zabaw, ścieżek i kładek dla pieszych, wykonaniem nasadzeń zieleni, a także wyremontowano schody i rozarium. Termin zakończenia rewitalizacji był kilkukrotnie przekładany. Uroczyste przecięcie wstęgi nastąpiło 9 czerwca 2019 roku, a całkowity koszt rewitalizacji wyniósł 19 mln złotych.

/mn/

Poprzedni artykułWrzucony do studzienki pies już nie żył? Prokuratura prowadzi postępowanie
Następny artykułŚwidnicki szpital wznawia kwalifikacje na oddział otolaryngologiczny