Strona główna 0_Slider Niebezpieczne skrzyżowanie zostanie przebudowane? Jest pomysł budowy ronda

Niebezpieczne skrzyżowanie zostanie przebudowane? Jest pomysł budowy ronda

9

Nie ma miesiąca, aby na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 35 z powiatową trasą prowadzącą z Komorowa do Witoszowa Dolnego nie doszło do zdarzenia drogowego. Poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu mogłaby przynieść przebudowa krzyżówki, która rozważana jest w ramach planowanego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad poszerzenia „trzydziestki piątki” na odcinku od Świebodzic do Słotwiny. Obecnie prowadzone są konsultacje związane z wydaniem decyzji środowiskowej dla drogowej inwestycji.

Zderzenie trzech aut pod Komorowem (26 stycznia 2021)

Według świdnickiej policji skrzyżowanie krajowej „trzydziestki piątki” z drogą powiatową Komorów-Witoszów Dolny jest jednym z najbardziej niebezpiecznych punktów na drogowej mapie powiatu. W ciągu ostatnich 12 miesięcy na skrzyżowaniu wielokrotnie dochodziło do wypadków i kolizji. Jedno z poważniejszych zdarzeń miało tam miejsce w marcu 2020 roku. Jeden z pojazdów uczestniczących w wypadku wypadł z drogi i uderzył w przystanek autobusowy, w wyniku czego poszkodowana została oczekująca tam kobieta. Ostatnio do drogowego zdarzenia doszło 26 stycznia – zderzyły się wówczas trzy auta osobowe.

Poprawę bezpieczeństwa na pechowym skrzyżowaniu mogłaby przynieść jego przebudowa, która rozważana jest w ramach planowanej przebudowy siedmiokilometrowego odcinka „trzydziestki piątki” między Świebodzicami a Słotwiną. W lutym 2017 roku ogłoszone zostało zamówienie na opracowanie dokumentacji budowlanej, geodezyjnej i przetargowej, wykonanie pomiarów, analiz i prognoz ruchu, przygotowanie kosztorysu inwestorskiego, projektu tymczasowej oraz docelowej organizacji ruchu, a także uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz zgody na realizację drogowej inwestycji – a więc wszystkich dokumentów potrzebnych do ogłoszenia właściwego przetargu na wykonanie robót budowlanych oraz ich faktycznego rozpoczęcia.

W ramach dotychczasowych prac projektowych opracowane zostały dwa warianty przebudowy DK35. Pierwszy z nich zakłada poszerzenie drogi do przekroju 2+1 (droga jednojezdniowa, dwupasowa z występującymi naprzemiennie dodatkowymi pasami ruchu do wyprzedzania), natomiast drugi przewiduje rozbudowę “trzydziestki piątki” do dwóch jezdni po dwa pasy ruchu (przekrój 2×2). W obu przypadkach zakłada się zachowanie obecnej szerokości drogi w Mokrzeszowie. Oba warianty zakładają również przebudowę skrzyżowania DK35 z drogą powiatową Komorów-Witoszów Dolny.

Schemat projektowanego skrzyżowania DK35 i DP2911D (mat. Lafrentz Polska/GDDKiA)

Jak wskazują projektanci ze spółki Lafrentz Polska, której powierzono przygotowanie dokumentacji planowanej przebudowy, „z krzyżujących się dróg z rozbudowywaną drogą krajową nr 35 największe natężenie ruchu ma miejsce na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 2911D na wysokości Komorowa”. Według pomiarów przeprowadzonych w 2018 roku, średni dobowy ruch na odcinku DK35 Komorów-Słotwina wynosił 12589 pojazdów/dobę. Z tego względu projektanci zaproponowali budowę ronda o średnicy wewnętrznej 40 m i średnicy zewnętrznej 52 m, przebudowę zatok autobusowych, budowę chodnika oraz wyznaczenie przejść dla pieszych.

Obecnie w sprawie planowanej przebudowy „trzydziestki piątki” prowadzone są konsultacje związane z wydaniem decyzji środowiskowej. Do 11 lutego 2021 roku mieszkańcy mogą w tym zakresie zgłaszać swoje uwagi oraz wnioski do Urzędu Gminy Świdnica. Dopiero po uzyskaniu wymaganych pozwoleń oraz skompletowaniu dokumentacji możliwe będzie ogłoszenie przetargu na wykonanie robót budowlanych.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułNajlepsze zabawki dla dziecka na podwórko
Następny artykułSzeregówki Radomierzyce. Domy pod Wrocławiem tanie w utrzymaniu