Strona główna 0_Slider Czterdzieści pięć lat w tańcu. Jubileusz zespołu „Krąg”

Czterdzieści pięć lat w tańcu. Jubileusz zespołu „Krąg”

0

W niezwykle bogatym dorobku mają dostojne polonezy, pełne ognia mazury i krakowiaki. Dziesiątki razy reprezentowali Polskę za granicą, wielokrotnie odnosząc sukcesy, a także zostając laureatami konkursów i festiwali tanecznych. Świdnicki zespół „Krąg” istnieje już od 45 lat!

Zespół Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg” to instytucja, która na przestrzeni lat wykształciła dziesiątki absolwentów, nauczyła tańczyć nawet tych, którzy nie śmieli przypuszczać, że kiedykolwiek zatańczą publicznie. Ale „Krąg” to przede wszystkim rodzina, w przenośni i dosłownie, gdyż w składzie zespołu wyswatanych zostało co najmniej kilka małżeństw. A wszystko to rozpoczęło się w 1975 roku z inicjatywy Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej i Świdnickiego Ośrodka Kultury, a przede wszystkim – Marii Skiślewicz, która od początku istnienia zespołu jest jego dyrektorem artystycznym. W pracy tej wspiera ją syn, Wojciech Skiślewicz.

Od początku istnienia, zespół nie tylko uświetnia ważne uroczystości w Świdnicy i regionie, ale też zachwyca publiczność niemal na całym świecie. W ciągu 45 lat działalności artystycznej grupa 52 razy reprezentowała Polskę poza jej granicami, występując w Czechach, Niemczech, Rosji, Austrii, Francji, Turcji, Wenezueli, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Grecji, Bułgarii, Meksyku, Chinach, Indiach, na Ukrainie, Węgrzech i we Włoszech. Zespół ma na swoim koncie liczne nagrody. W roku 2015 grupa została uhonorowana odznaczeniem „Zasłużony dla kultury polskiej”, a w 2020 roku Nagrodą Kulturalną Dolnego Śląska „Silesia”, przyznaną za wkład w promocję folkloru na Dolnym Śląsku, w kraju i na świecie.

/opr. mn/

Poprzedni artykułSiatkarski dreszczowiec na powrót rozgrywek!
Następny artykułMieszkańcy zagłosowali za psim placem zabaw. Projekt z budżetu obywatelskiego może nie doczekać się realizacji