Strona główna Wydarzenia Świebodzice Mieszkańcy zagłosowali za psim placem zabaw. Projekt z budżetu obywatelskiego może nie doczekać...

Mieszkańcy zagłosowali za psim placem zabaw. Projekt z budżetu obywatelskiego może nie doczekać się realizacji

0

Ponad 200 osób wzięło udział w głosowaniu na projekty zgłoszonego do świebodzickiego budżetu obywatelskiego. Najwięcej głosów oddano na propozycję budowy placu zabaw dla psów w Parku Miejskim. Pomysł ten został jednak oceniony negatywnie na etapie weryfikacji formalnej i merytorycznej, a tym samym najprawdopodobniej nie zostanie zrealizowany.

Pod głosowanie, które odbyło się we wrześniu 2020 roku, trafiło w sumie 17 projektów zgłoszonych przez mieszkańców. Wśród propozycji do budżetu obywatelskiego znalazły się m.in.: stworzenie „lotniczego placu zabaw”, budowa nowych miejsc postojowych, utworzenie wypożyczalni rowerów elektrycznych, zakup drona antysmogowy dla straży miejskiej, zakup defibrylatorów AED dla szkół, czy też budowa placu zabaw dla psów w Parku Miejskim.

Ostatecznie to właśnie pomysł budowy psiego placu zabaw zyskał największe poparcie wśród świebodziczan. Z 209 osób, które wzięły udział w społecznych konsultacjach, projekt dla czworonogów poparło 52 mieszkańców. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zwycięska propozycja musiała zostać poddana ocenie merytorycznej. – Wśród 17 projektów poddanych pod głosowanie najwięcej głosów otrzymał projekt Pana Marka Gąsiora, pn. „Budowa placu zabaw dla psów w Parku Miejskim w Świebodzicach”. W trakcie weryfikacji ustalono m.in., że lokalizację w/w zamierzenia zaplanowano w obszarze znajdującym się w wykazie zabytków, określonym jako historyczny układ urbanistyczny – zabudowa poza średniowiecznymi murami miejskimi, w większości miasto XIX w. i początków XX w. wraz z zabudową pofabryczną, w związku z czym postanowiono zwrócić się do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu o wydanie opinii co do możliwości realizacji inwestycji. W dniu 26.10.2020 r. do tut. Urzędu Miejskiego wpłynęła negatywna opinia planowanego zamierzenia z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, co skutkuje brakiem możliwości realizacji inwestycji i koniecznością negatywnej oceny projektu – poinformowali urzędnicy.

W tej sytuacji przystąpiono do oceny kolejnego projektu z największym poparciem – „Bezpieczna nawierzchnia na placu zabaw w Parku Miejskim”, który otrzymał 32 głosy. – W tym przypadku w trakcie weryfikacji również ustalono m.in., że lokalizację w/w zamierzenia zaplanowano w obszarze znajdującym się w wykazie zabytków, określonym jako historyczny układ urbanistyczny – zabudowa poza średniowiecznymi murami miejskimi, w większości miasto XIX w. i początków XX w. wraz z zabudową pofabryczną, w związku z czym postanowiono zwrócić się do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu o wydanie opinii co do możliwości realizacji inwestycji. W dniu 26.10.2020 r. do tut. Urzędu Miejskiego wpłynęła pozytywna opinia planowanego zamierzenia wraz z wytycznymi konserwatorskimi z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, w związku z powyższym oceniono projekt pozytywnie. Z uwagi na fakt, że zadanie wyczerpuje środki Budżetu Obywatelskiego przeznaczone na realizację w danym roku budżetowy odstąpiono od oceny pozostałych projektów – wyjaśniają przedstawiciele świebodzickiego ratusza.

Ostateczny wybór obywatelskiego projektu, który doczeka się realizacji, nastąpi po upływie terminu na wniesienie odwołania lub po przeprowadzeniu procedury odwoławczej.

/UM Świebodzice, opr. mn/

Poprzedni artykułCzterdzieści pięć lat w tańcu. Jubileusz zespołu „Krąg”
Następny artykułPonad 18 tys. nowych zakażeń w kraju. Jaka sytuacja na Dolnym Śląsku i w powiecie świdnickim?