Strona główna 0_Slider „Łapią” coraz więcej deszczówki. Na instalację można dostać do 5 tysięcy złotych...

„Łapią” coraz więcej deszczówki. Na instalację można dostać do 5 tysięcy złotych dofinansowania

4

W czerwcu tego roku trzy 1000 litrowe zbiorniki zostały podpięte do rynien żarowskiego magistratu, a teraz w podobny sposób woda będzie zbierana podczas opadów z dachów wszystkich budynków Szkoły Podstawowej. Żarów daje przykład i zachęca wszystkich do zbierania deszczówki, zwłaszcza, że można na ten cel dostać dofinansowanie.

Przy budynku Urzędu Miejskiego w Żarowie, przy trzech rynnach dachowych od strony parkingu, zainstalowane zostały 3 zbiorniki na wodę o pojemności 1000 litrów każdy. Dla zachowania estetyki, zbiorniki zostały obudowane drewnianymi panelami. Zgromadzoną w nich wodę deszczową będziemy wykorzystywać do podlewania posadzonych drzew i roślin rosnących na terenach naszych placówek – informował w połowie czerwca żarowski magistrat. Teraz podobne zbiorniki zbiorniki zostały zamontowane przy budynkach Szkoły Podstawowej – przy ul. 1 Maja, Ogrodowej oraz Piastowskiej. Zebrana w ten sposób woda będzie wykorzystywana do podlewania roślin na terenach przyszkolnych. Żarów zachęca mieszkańców, by ten pomysł realizowali także przy swoich domach. – Pozwoli to na racjonalne gospodarowanie wody pitnej, która jest niezbędna do codziennego życia. Zalet wykorzystywania deszczówki jest wiele. To zmniejszenie ryzyka powodzi, podtopień i suszy, poprawa lokalnego mikroklimatu, ograniczenie zużycia wody pitnej czy chociażby niższe rachunki – podkreślają samorządowcy.

Od lipca można już korzystać z programu „Moja Woda”, w ramach którego przewidziane są dotacje na zakup i montaż instalacji do zbierania deszczówki. Można otrzymać wsparcie do 80% kosztów, nie więcej jednak niż 5 tysięcy złotych. Program będzie realizowany do 2024 roku. Informacje dla mieszkańców Dolnego Śląska znajdują się na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

/opr. asz/