Strona główna 0_Slider Zamiast ciężarówek – wagony. Świdnicka fabryka kuchenek zmienia sposób transportu swoich towarów

Zamiast ciężarówek – wagony. Świdnicka fabryka kuchenek zmienia sposób transportu swoich towarów

10

Świdnicki Electrolux przestawia się z transportu drogowego na kolejowy. Jak wskazuje firma, to znacznie bardziej ekologiczny sposób przewożenia towarów.

Fot. Electrolux Świdnica

Z fabryki w Świdnicy wyjechały pierwsze wagony z kuchenkami i piekarnikami przeznaczonymi na eksport. Przygotowania do tego momentu trwały już od dłuższego czasu. Najpierw trzeba było stworzyć odpowiednią infrastrukturę, żeby umożliwić podstawianie wagonów i ich załadunek z Magazynu Wyrobów Gotowych. Następnie należało opracować system pozwalający planistom przygotowywać plan wysyłek dopasowany do specyfiki transportu kolejowego oraz uzgodnić zasady współpracy z przewoźnikiem. Gdy udało się zgrać te wszystkie elementy, fabryka w Świdnicy była gotowa do transportu urządzeń Electrolux koleją – informuje fabryka w komunikacie.

Pierwszy przewóz odbył się 19 maja tego roku. Wysłano nim dwa wagony kuchenek i piekarników, jeden do Alphen w Holandii, a drugi do Mariestad w Szwecji. Według założeń w początkowym etapie będzie się odbywać jedno wytoczenie wagonów tygodniowo, w każdy wtorek, podczas którego zostaną załadowane 3 wagony: do Alphen w Holandii, Mariestad w Szwecji i Dormagen w Niemczech. Docelowo Electrolux planuje dwa wytoczenia, we wszystkie wtorki i czwartki, co oznacza wysyłanie tygodniowo 6 wagonów urządzeń wyprodukowanych w fabryce w Świdnicy. Na razie trudno jest ustalić, kiedy uda się osiągnąć taki poziom, ze względu na turbulencje rynkowe, które wywołał COVID-19.

Cieszymy się, że pomimo ograniczeń wprowadzonych w związku z koronawirusem, udało nam się w maju zakończyć wszystkie przygotowania i wysłać pierwsze wagony w świat. Zależało nam bardzo, żeby jak najszybciej zacząć zastępować transport drogowy, bardziej ekologicznym transportem kolejowym. Dzięki tej zmianie z naszej fabryki będzie wyjeżdżać mniej ciężarówek, a to z kolei korzystnie wpłynie na środowisko i czystość powietrza – mówi Paweł Sowicz, dyrektor fabryki Electrolux w Świdnicy.

/opr.red./