Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Podziwianie motoryzacyjnych perełek w Świebodzicach i Żarowie, muzyczna uczta podczas 21. edycji Festiwalu Bachowskiego, a może polowanie na skarby podczas niedzielnej giełdy staroci? Podpowiadamy co można robić w ten weekend.

XXI Festiwal Bachowski

Tegoroczna edycja Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy rozpoczęła się 24 lipca i potrwa do 16 sierpnia, będąc dodatkowo poszerzona o koncerty odbywające się w regionie aż do 30 sierpnia. W tym roku udział w koncertach jest bezpłatny, ale obowiązują wejściówki. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie bach.pl.

Program na najbliższy weekend:

pt 31 VII, godz. 18:00, Kościół Pokoju (Hala Chrztów)
Sonata i wino

pt 31 VII, godz. 20:00, Kościół Pokoju
J.S Bach, 6 sonat na skrzypce i klawesyn
Robert Bachara • Marek Toporowski

so 1 VIII, godz. 11.00, Bagieniec
Śniadanie na trawie
Anna Zawisza • Ensemble Overtone

so 1 VIII, godz. 18.00, Kościół Pokoju
J.S. Bach, Koncert potrójny • II suita h-moll
Akademia Bachowska • Marcin Świątkiewicz

nd 2 VIII, godz. 20:00, Kościół Pokoju
Walcz o pieśń
Simone Kermes • Daniel Heide

VIII Wałbrzyski Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych – etap świebodzicki (sobota)

Miasto Świebodzice oraz Stowarzyszenie Moto-Weteran Wałbrzych zapraszają do udziału w VIII Wałbrzyskim Międzynarodowym Rajdzie Pojazdów Zabytkowych pn. „Śladami Księżnej Daisy” – etap świebodzicki.

Wydarzenie to zorganizowane jest w Świebodzicach po raz pierwszy, a motywem przewodnim tegorocznego rajdu jest postać Księżnej Daisy – Pani na Zamku Książ, filantropki, pacyfistki, autorki pamiętników oraz właścicielki najpiękniejszych, kilkumetrowych pereł.

Etap świebodzicki rozpocznie się o około godz. 8.30, a jego zakończenie zaplanowane jest na godz. 10.00. Przez Rynek przejedzie osiemdziesiąt pięknych, zabytkowych aut, które będą wjeżdżały do miasta rotacyjnie, w odstępach czasowych. Trasa przejazdu będzie przebiegała od ul. Wałbrzyskiej, przez ul. Stefana Żeromskiego, Rynek (jedno okrążenie, krótki postój, kolejne okrążenie), następnie ul. Mikołaja Kopernika i ul. Świdnicka.

Dni Goethego w Bagieńcu (sobota-niedziela)

Spotkanie w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego (sobota)

1 sierpnia, o godzinie 17.00, w całej Polsce zabrzmią syreny przypominające o 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne, harcerze oraz działacze organizacji kombatanckich zapraszają do upamiętnienia powstańców i warszawiaków, którzy zginęli podczas zrywu z 1944 roku.

– 1 sierpnia, w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego spotykamy się na świdnickim Rynku. Posłuchamy pieśni powstańczych, w godzinę “W” staniemy w ciszy, oddając hołd Bohaterom, a następnie odśpiewamy hymn – mówi Tadeusz Grabowski, prezes Świdnickiego Stowarzyszenia Patriotycznego. Podobnie jak w latach ubiegłych, dla upamiętnienia powstańców zapalone zostaną też znicze.

Początek spotkania w sobotę o godzinie 16.00 przy fontannie z Atlasem na świdnickim Rynku.

Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości (niedziela)

Świdnicka giełda staroci od prawie 50 lat gromadzi w każdą pierwszą niedzielę miesiąca tłumy świdniczan oraz przyjeżdżających z całego Dolnego Śląska kolekcjonerów, łowców okazji i miłośników rzeczy, których w sklepach już kupić nie można. Stałe spotkania mają w Świdnicy kolekcjonerzy numizmatów, pocztówek, birofiliści i filateliści. Kupić można meble, dzieła sztuki i biżuterię, stare zegary oraz akcesoria i części służące do przywracania starym przedmiotom ich dawnego blasku.

2 sierpnia, po kilkumiesięcznej nieobecności spowodowanej pandemią COVID-19, Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości powróci na świdnicki Rynek. Giełda odbędzie się w tej samej lokalizacji i w tych samych godzinach co do tej pory. Prosimy jednak pamiętać, aby nosić maseczki, dezynfekować ręce, przebywając w grupie osób i by zachowywać dystans społeczny.  Stoiska wystawców będą ustawione nieco luźniej, aby pomóc Państwu w trzymaniu odległości – wyjaśniają organizatorzy.

Niedziela z Warszawą M20 w Jaworzynie Śląskiej (niedziela)

Zespół Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza na spotkanie z absolutnie unikatowym i wyjątkowym eksponatem – 60-letnią kolejową drezyną motorową Warszawa M20. W każdą, pierwszą niedzielę miesiąca można zapoznać się z niesamowitą historią samochodu osobowego, który pełnił służbę również na kolei.

Spotkanie z jedyną taką drezyną kolejową już w najbliższą niedzielę, 2 sierpnia 2020 roku. Drezyna kursować będzie o godzinie 12.00 i 14.00.

Motoryzacyjne perełki w Żarowie (niedziela)

Już po raz piąty właściciele pojazdów wszelkich marek i modeli zjadą do Żarowa, aby wziąć udział w Spotkaniu Miłośników Motoryzacji. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną pojazdy zabytkowe, sportowe, tuningowe, militarne oraz motocykle. Wśród atrakcji również konkurs rzutu oponą oraz pokaz ratownictwa drogowego.

V Żarowskie Spotkanie Miłośników Motoryzacji rozpocznie się o godzinie 14.00 w niedzielę, 2 sierpnia 2020 roku na targowisku miejskim w Żarowie. Na imprezę zapraszają Gminne Centrum Kultury i Sportu oraz Żarowska Izba Historyczna.

/opr. mn/

Poprzedni artykułÓsmoklasiści poznali wyniki egzaminów. Jak im poszło?
Następny artykułRusza 13. Świdnicki Zlot Caravaningowy