Strona główna 0_Slider Po skandalu z dotacjami prezydent Świdnicy jednak znalazła pieniądze dla katedry i...

Po skandalu z dotacjami prezydent Świdnicy jednak znalazła pieniądze dla katedry i Kościoła Pokoju

28

Jeszcze w kwietniu prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska mimo obietnic nie planowała przekazać obiecywanych publicznie dotacji dla świdnickiej katedry i Kościoła Pokoju z powodu złej sytuacji finansowej miasta. Mimo to znalazła wówczas środki na wsparcie remontu kamienicy, gdzie mieszkanie kupił jej mąż. Dzisiaj informuje, że kondycja finansowa miasta jest jednak lepsza, a pieniądze znalazły się dla wszystkich – i katedry, i Kościoła Pokoju. Na zmianie nie ucierpi kamienica z mieszkaniem małżonka.

Kamienica przy pl. Tysiąclecia Państwa Polskiego 2

Pod koniec kwietnia Rada Miejska miała głosować nad dofinansowaniem prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytkach zlokalizowanych na terenie Świdnicy, które wpisane są do rejestru zabytków lub znajdują się w gminnej ewidencji zabytków. Wpłynęły aż 83 wnioski, ale urząd miejski zakwalifikował do realizacji tylko 4 z nich. Nie było wśród nich wniosków katedry i Kościoła Pokoju, którym prezydent Beata Moskal-Słaniewska obiecywała publicznie środki na tzw. wkład własny przy realizacji dużych prac konserwatorskich, finansowanych ze środków zewnętrznych. Katedra od prezydent miasta dostała informację, że ze względu na działania rządu pieniędzy w budżecie po prostu nie ma. Przed gospodarzami Kościoła Pokoju nie tłumaczyła się wcale.

Najwięcej, bo prawie 200 tysięcy złotych, miało trafić na I etap remontu kamienicy przy placu Tysiąclecia Państwa Polskiego 2,  w której mieszkanie kupił w 2019 roku mąż prezydent, Leszek Mazurek. Po opublikowaniu tej informacji na naszym portalu, gotowy już projekt uchwały nie trafił pod obrady Rady Miejskiej w Świdnicy.

Dzisiaj na stronie Urzędu Miejskiego pojawiła się informacja o zmianie planów, a i sytuacja finansowa nie jest już tragiczna.  „Mimo tych wszystkich trudności budżet Świdnicy pozostaje na stabilnym poziomie, dzięki rozważnej polityce finansowej, która od lat jest prowadzona oraz znacząco lepszej prognozie wykonania budżetu za 2019 rok. W związku z tym Prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska postanowiła przeznaczyć dodatkowy 1 milion złotych na realizację programu dotacji celowych na prace konserwatorskie przy świdnickich zabytkach. – Jestem przekonana, że radni przyjmą moją propozycję, bo ratowanie zabytków miasta jest dla nas wszystkich priorytetem – mówi prezydent miasta.” – czytamy w komunikacie. Miasto po długim milczeniu nawiązało kontakt z biskupami: „Zarówno biskup Marek Mendyk z Diecezji Świdnickiej, jak i biskup Waldemar Pytel z Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, zostali poinformowani o propozycji prezydent miasta odnośnie dofinansowania. Dzięki temu świdnicka Katedra otrzyma, jeśli radni przyjmą projekt uchwały, 500 tys. zł., a Kościół Pokoju 250 tys. zł. na obecnie prowadzone prace w świątyniach.”

W komunikacie mowa jest o pięciu innych obiektach, które mogą liczyć na wsparcie Dotacje mają trafić do: Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. Kazimierza Pułaskiego 24, Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. Kazimierza Pułaskiego 51, Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. Komunardów 20 i Wspólnoty Mieszkaniowej przy pl. Grunwaldzkim 5. Nie zabraknie też pieniędzy dla kamienicy, gdzie mieszkanie ma mąż prezydent miasta przy placu Tysiąclecia Państwa Polskiego 2. Dodatkowo wsparcie otrzyma również Wspólnota Mieszkaniowa przy ul. Świętokrzyskiej 2 na opracowanie dokumentacji remontu elewacji bocznej i tylnej. Kwoty dotacji nie zostały podane, projekt uchwały nie jest dostępny, ale – jak zapowiada UM – ma trafić pod obrady 18 czerwca.

Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułŚwiebodzicka pływalnia działa już na dobre. Rekiny powróciły do treningów [DUŻO ZDJĘĆ]
Następny artykułWybory prezydenckie 2020. Jak zagłosować korespondencyjnie lub poza miejscem stałego zamieszkania?