Strona główna 0_Slider Po awarii instalacji mieszkańcy odcięci od dostaw gazu. Na długo

Po awarii instalacji mieszkańcy odcięci od dostaw gazu. Na długo

11

Przed dwoma tygodniami doszło do awarii instalacji gazowej w budynku przy ul. Gdyńskiej. Zniecierpliwieni mieszkańcy dopytują, kiedy dostawy zostaną wznowione. Informacje z Miejskiego Zarządu Nieruchomości nie są dobre.

-W środę 10.06. w budynku przy ul Gdyńska 1 i 1A z powodu wycieku gazu w piwnicy został odłączony gaz dla całego budynku. Do tej pory administracja budynku tj.Miejski Zarząd Nieruchomościami przy ulicy Łukasińskiego 7 nic w tej sprawie nie robi. W budynku mieszkają rodziny z małymi dziećmi i zaistniała sytuacja jest już dosyć uciążliwa. Większość mieszkańców zrezygnowała z pieców kosztem ogrzewania gazowego, do którego ze względu na ekologię jesteśmy tak namawiani. Na szczęście dni już są ciepłe, jednak kąpiele i przygotowanie posiłku stanowi już problem szczególnie dla rodzin z dziećmi – zaalarmowała jedna z mieszkanek.

Polska Spółka Gazownictwa dokłada wszelkich starań, aby należycie zabezpieczyć obiekt w celu uniknięcia wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa mieszkańców. 10 czerwca 2020 r. zespół Pogotowia Gazowego z Placówki Gazowniczej w Świdnicy otrzymał zgłoszenie o mocno wyczuwalnym zapachu gazu. Zgłoszenia dokonała Straż Miejska w Świdnicy. Pracownicy PSG stwierdzili liczne nieszczelności w należącej do zarządcy nieruchomości wewnętrznej instalacji gazowej. Zamknięto zawór główny przyłącza gazu do budynku i zablokowano jego dopływ do instalacji. Wznowienie dostaw gazu do Odbiorców (mieszkańców bloku przy ul. Gdyńskiej numery od 1 do 1A) nastąpi niezwłocznie po usunięciu nieszczelności przez zarządcę budynku, który jest właścicielem instalacji gazowej. Jest on zobligowany do przedłożenia stosownego dokumentu potwierdzającego zakończenie prac i protokołu z próby szczelności instalacji gazowej. Zarówno zarządca budynku, którym jest Miejski Zarząd Nieruchomości w Świdnicy, jak i mieszkańcy zostali poinformowani o poczynionych działaniach – na pytania o termin przywrócenia dostaw odpowiada Polska Spółka Gazownictwa.

– Zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane w przypadku wymiany instalacji gazowej należy przeprowadzić pełny proces inwestycyjny: projekt, decyzja pozwolenie na budowę, realizacja inwestycji. Aktualnie jesteśmy na pierwszym etapie procedury: został zlecony projekt przebudowy instalacji gazowej w tym budynku. Wystąpiliśmy również do firm wykonujących instalacje gazowe o przedstawienie wstępnych szacunkowych kosztów przebudowy instalacji gazowej w w/w budynku. W kolejnym etapie projekt zostanie niezwłocznie złożony w Starostwie Powiatowym w celu uzyskania decyzji pozwolenia na budowę. Po uzyskaniu w/w decyzji przystąpimy do robót budowlanych. Przewidywany okres realizacji procesu inwestycyjnego to ok. 3-4 miesiące. Dołożymy wszelkich starań w celu maksymalnego skrócenia czasu trwania w/w inwestycji – odpowiada Maria Florczak, wicedyrektor w Miejskim Zarządzie Nieruchomości w Świdnicy. – W przypadku otrzymania zgłoszeń w sprawie uciążliwości związanych z brakiem gazu w budynku będziemy starali się rozwiązywać problemy doraźnie. Na chwilę obecną żaden z mieszkańców nie zgłaszał potrzeby pomocy w powyższym zakresie. Sytuacja, jaka wystąpiła w budynku przy ul. Gdyńskiej 1 i 1A w Świdnicy, ma charakter awaryjny. Rocznie MZN dokonuje wymiany instalacji gazowej w kilkunastu budynkach. Są to inwestycje zarówno planowe jak i awaryjne. Zapewniamy, że nasze działania poza zapewnieniem naszym lokatorom możliwości korzystania z dostępnych mediów, mają na uwadze w szczególności ich bezpieczeństwo.

Zgodnie z informacją MZN, najwcześniej dostawy gazu zostaną przywrócone we wrześniu 2020.

/asz/

Poprzedni artykułKoronawirus w powiecie świdnickim. Kolejne wyzdrowienia
Następny artykułTrwają zapisy na II Turniej FIFA 2020