Strona główna 0_Slider Koronawirus w Domu Seniora Marconi: Sytuacja opanowana, potrzebny personel

Koronawirus w Domu Seniora Marconi: Sytuacja opanowana, potrzebny personel

6

Pod koniec kwietnia w Domu Seniora Marconi w Świdnicy potwierdzono zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 u części pensjonariuszy i personelu. Jaka obecnie jest sytuacja i potrzeby, dyrekcja placówki informuje w kolejnym komunikacie.

Komunikat Domu Seniora Marconi w Świdnicy:

Od momentu pozyskania przez Zarząd Spółki i Dyrekcję placówki informacji o zarażeniu w Domu Seniora, o czym powiadomiliśmy w naszym pierwszym oświadczeniu, podejmowaliśmy działania w ścisłym i nieocenionym kontakcie z Powiatowym Państwowym Inspektorem Sanitarnym dr n.med. Ireneuszem Skawiną oraz jego zespołem tak, aby w sposób jak najlepszy zarządzić sytuacją kryzysową w naszej placówce.

Ostatecznie po przeprowadzonych testach zleconych przez Sanepid zakażenia zostały potwierdzone u 19 Pensjonariuszy oraz 12 osób z naszego Personelu. Negatywne wyniki uzyskało 42 seniorów oraz 11 osób z personelu.

Po prawie 14 dniowych działaniach zmierzających do ustabilizowania sytuacji i powrotu do względnej normalności oraz wprowadzeniu szeregu nowych dla nas szczególnych procedur w walce z wirusem w naszym Domu Seniora, w tej chwili w placówce pozostają wyłącznie osoby z wynikami negatywnymi na obecność koronawirusa dotyczy to zarówno Pensjonariuszy, jak i Personelu. Osoby zakażone przebywają w kwarantannach domowych, izolatoriach oraz w szpitalach zakaźnych i jednoimiennych.

Strefa, w której przebywali pacjenci z potwierdzonym wynikiem obecności COVID-19 zostanie dzisiaj zdezynfekowana chemicznie przez specjalistyczną firmę, używającą do tego celu preparatu bakterio i wirusobójczego tak, aby w najbliższych dniach była przystosowana do w pełni bezpiecznego przyjmowania pacjentów.

Pozostając w stałym kontakcie z zakażonym Personelem wiemy, iż nasi pracownicy przechodzą zakażenie łagodnie, w kilku przypadkach z zaburzeniem węchu i smaku, jednakże bez problemów oddechowych lub bezobjawowo. Czekamy z niecierpliwością na całkowite wyzdrowienie potwierdzone dwoma testami negatywnymi i powrót naszego Personelu do pracy z nami.

Informacje, które otrzymujemy ze szpitali na temat stanu naszych Podopiecznych na ten moment niosą pozytywne sygnały, nie możemy jednak jednoznacznie stwierdzić, że sytuacja kryzysowa została zupełnie zażegnana. Obserwujemy na bieżąco stan naszych Podopiecznych, nie da się bowiem wykluczyć, iż u Seniorów, którzy uzyskali negatywny wynik testów w okresie pomiędzy wymazem a otrzymaniem wyniku nie rozwinęła się choroba.

Chcąc mieć komplet informacji niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa w naszej placówce, w poniedziałek 04.05.2020r. wykonaliśmy testy na przeciwciała dla pracującego Personelu.

W chwili obecnej nasi Seniorzy są zaopiekowani przez personel, który lojalnie pozostał w naszej Placówce, jednakże wiąże się to z olbrzymim zmęczeniem, stresem i tytaniczną pracą naszych Pracowników. Mamy bardzo pozytywne sygnały, iż po pierwszym, ludzkim odruchu obawy i paniki wraca do pracy część Personelu, który uzyskał negatywne wyniki testu na koronawirusa i opuścił placówkę w obawie o zdrowie swoje oraz swoich rodzin. Niestety, wciąż brakuje nam personelu, zatem osoby chętne do pracy na stanowiskach salowej, opiekunki bądź pielęgniarki, które chciałby wesprzeć nas w tych trudnych dla wszystkich chwilach w opiece nad Pensjonariuszami, bardzo prosimy o pilny kontakt z Placówką.

Sytuacja zarówno w naszym kraju, jak i poza jego granicami pokazała nam i nadal pokazuje, iż koronawirus jest i raczej z nami pozostanie jak analogiczny wirus grypy. Musimy się nauczyć pracy w jego środowisku zachowując szczególne środki ostrożności i jeszcze bardziej zwiększoną czujność w obszarze pierwszych objawów możliwości pojawienia się COVID-19. Ze swojej strony zapewniamy pracownikom bezpieczne warunki pracy, komplet środków ochrony osobistej – kombinezony barierowe, przyłbice, maseczki FFP2 , FFP3, gogle, rękawice – gwarantujący ochronę zdrowia własnego oraz naszych Podopiecznych.

Obecnie naszym priorytetem jest zbudowanie stałego, stabilnego Personelu, który nie będzie dzielił pracy pomiędzy innymi placówkami medycznymi, implementacja kolejnych nowych procedur kwarantanny oraz testów na obecność koronawirusa dla nowych Pracowników oraz Pensjonariuszy tak, aby po przejściu nowych procedur i wytycznych mogły takie osoby dołączyć bez obawy o zakażenie innych do naszej Placówki.

Chcielibyśmy bardzo i zrobiliśmy wiele, aby uniknąć obecnej sytuacji, jednakże obserwując poziom zakażania wirusem przez osoby zarówno z objawami, ale przede wszystkim te bezobjawowe, są to tylko życzenia. Wychodzimy z założenia, że z każdej sytuacji kryzysowej trzeba wyciągnąć wnioski i naukę na przyszłość. My już je wyciągnęliśmy i nadal wyciągamy, organizujemy tak pracę Placówki, aby ograniczyć ryzyko zakażeń do minimum, a jeśli się ono pojawi, chcemy mieć 100% gwarancji, iż potrafimy radzić sobie z problemem. Wierzymy, że ta kompetencja z czasem będzie kolejnym argumentem, aby nadal ufały nam rodziny naszych Podopiecznych i mogły pozostawiać swoich bliskich w naszych rękach.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować lekarzowi Kierującemu Oddziałem Zakaźnym w Szpitalu im. dr Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu dr n. med. Krystynie Augustyniak oraz jej Zespołowi. W przypadku stwierdzenia przez współpracującego z nami lekarza, iż wskazana jest opieka szpitalna dla naszych seniorów, dająca większe szanse na szybki powrót do zdrowia, Zespół pani doktor reagował fachowo, natychmiastowo z pełna empatią i zrozumieniem. Dyrekcja Domu Seniora Marconi pozostawała i pozostaje w ścisłym kontakcie z panią Ordynator Krystyną Augustyniak uzyskując na bieżąco informacje na temat zdrowia skierowanych do szpitala seniorów oraz terminu ich powrotu do naszej placówki.

Bardzo miłym gestem ze strony pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Witoszowie Dolnym Krystyny Kwaśnik i uczniów klas 1-3 były przesłane naszym Podopiecznym oraz Personelowi prace. Seniorzy Domu Seniora Marconi otrzymali przepiękne własnoręcznie wykonane kartki od uczniów ze słowami wsparcia, które są nieocenione w trudnym dla nas wszystkich czasie. Pięknie dziękujemy uczniom, ich rodzinom oraz Dyrekcji Szkoły w Witoszowie Dolnym za empatię, wsparcie i ciepło, które spłynęło na nas wszystkich.

Seniorzy obdarowani przez dzieci:

Zdjęcia Dom Seniora Marconi

Poprzedni artykułPotwierdzony przypadek zakażenia wśród personelu stacji dializ [Aktualizacja]
Następny artykuł„Skok w marzenia” – ruszyła czwarta edycja programu stypendialnego dla sportowców!