Strona główna 0_Slider Jak będą wyglądać egzaminy? MEN opublikowało długą listę wytycznych

Jak będą wyglądać egzaminy? MEN opublikowało długą listę wytycznych

0

Centralna Komisja Egzaminacyjna, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Główny Inspektorat Sanitarny przygotowały wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania egzaminów zewnętrznych: ósmoklasisty, gimnazjalnego, maturalnego, potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie oraz zawodowego w 2020 roku.

Dokument zawiera wiele wytycznych, z których część musi być wdrożona obligatoryjnie, a część ma formę możliwych rozwiązań, z których dyrektor szkoły, ośrodka lub placówki wybiera te, które można wprowadzić w danej jednostce – podkreśla MEN w komunikacie.

Wśród wytycznych, które są obowiązkowe, podkreślone zostały w szczególności kwestie dotyczące zachowania społecznego dystansu oraz dezynfekcji, w tym obowiązek zakrywania ust i nosa przez zdających, do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej, oraz konieczność ustawienia ławek w sali egzaminacyjnej w taki sposób, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp w każdym kierunku. Obligatoryjna będzie także dezynfekcja ławek i krzeseł w sali egzaminacyjnej przed i po każdym egzaminie oraz materiałów, sprzętów i narzędzi, z których korzysta więcej niż jeden zdający. Każdy zdający będzie musiał korzystać z własnych przyborów piśmienniczych, linijki, cyrkla, kalkulatora, itd.

Obowiązkowe jest ponadto wdrożenie wszelkich możliwych rozwiązań, które pozwolą uniknąć tworzenia się grup zdających przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu – w wytycznych podane są przykładowe sposoby, ale – jak zaznacza MEN – dyrektor szkoły może wdrożyć inne, bardziej właściwe w konkretnym kontekście.

Z pełną listą wytycznych można się zapoznać na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Przypomnijmy, że zgodnie z ogłoszonym harmonogramem egzaminy maturalne rozpoczną się 8 czerwca, a egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony od 16 do 18 czerwca br. W tym roku nie będzie ustnych egzaminów maturalnych. Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie (Formuła 2012 i Formuła 2017) potrwa od 22 czerwca do 9 lipca, a egzamin zawodowy (Formuła 2019) zaplanowany jest od 17 do 28 sierpnia.

/MEN, opr. mn/

Poprzedni artykułIrena Kozłowska dołączy do grona zasłużonych dla Świdnicy
Następny artykułBiskup apeluje o pomoc w Domu Seniora w Świdnicy