Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Powoli, z zachowaniem wszystkich wytycznych sanitarnych wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa, kolejne placówki i instytucje działające w regionie otwierają się na gości. W ten weekend specjalne atrakcje czekać będą na odwiedzających świdnicki Kościół Pokoju i jaworzyńskie Muzeum Kolejnictwa.

Parowóz Tomek ma już 75 lat. Muzeum w Jaworzynie zaprasza na urodziny (sobota-poniedziałek)

“Tomek i przyjaciele” to jedna z najbardziej lubianych przez dzieci serii animowanych filmów, opowiadających o przygodach angielskiego parowozu. Zanim przygody Tomka trafiły na ekran, cieszyła najmłodszych w książeczkach Wilberta Awdry’ego. Sympatyczny parowóz ma swoje stałe miejsce także w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. W ten weekend planowane są huczne urodziny Tomka.

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku z okazji Dnia Dziecka zaprasza od 30 maja do 1 czerwca 2020 roku na bezpieczne zwiedzanie Muzeum Kolejnictwa w towarzystwie wszystkich bohaterów bajki do autentycznej zabytkowej parowozowni. Już przy wejściu jaworzyńskie parowozy przywitają wszystkich uśmiechniętymi buźkami – zapowiadają organizatorzy urodzin Tomka.

Dla najmłodszych zostaną przygotowane stacje kolejowe do zaliczenia:

 • Stacja nr 1 – na tej stacji dzieci poznają zasady bezpieczeństwa na drodze i przejściu kolejowym, znaki drogowe, zasady korzystania z kolejowego rozkładu jazdy,
 • Stacja nr 2 – to stacja, na której dzieci pomalują kredą prawdziwy parowóz i zamienią go w bajkową postać,
 • Stacja nr 3 – restauracja w wagonie Wars serwuje menu dla dzieci,
 • Stacja nr 4 – na tej stacji stanie fotobudka, w której każdy będzie mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie,
 • Stacja nr 5 – malowanie laurki urodzinowej dla Tomka,
 • Stacja nr 6 – Parowozownia w miniaturze – zwiedzanie makiet kolejowych,
 • Stacja nr 7 – balony z helem,
 • Stacja nr 8 – przejażdżki lokomotywą spalinową oraz wagonem.

Każdy kupiony bilet pomaga w utrzymaniu wyjątkowego muzeum i pozwala na odnawianie kolejnych wagonów oraz lokomotyw. Muzeum jest obecnie czynne od 10.00 do 18.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Weekend atrakcji w Kościele Pokoju (sobota-niedziela)

Kościół Pokoju od dwóch tygodni jest otwarty dla turystów. W każdy weekend na odwiedzających czekają dodatkowe atrakcje. Nie inaczej będzie tym razem! Z uwagi na zbliżający się Dzień Dziecka, szczególnie mile widziane będą rodziny z dziećmi.

 • „piątek o piątej” – 29 maja o godz. 17.00 goście poszukiwać będą skarbów na placu Pokoju wspólnie z przewodniczkami Martą Miniewicz i Anną Motyką,
 • „koncertowa sobota” – 30 maja o godz. 12.00 odbędzie się minikoncert: kantor dr Maciej Bator zagra wspólnie z synami, 5-letnim Leonardem i 7-letnim Bernardem. W tym rodzinnym wykonaniu usłyszymy Psalm 90 /Bert Matter/ i Hayducki /Mikołaj z Krakowa/.
 • „z wizytą w niedzielę” – 31 maja o godz. 12.00 na osobistą gawędę o Kościele Pokoju zaprasza jego gospodarz, ks. bp Waldemar Pytel.

Kościół został przystosowany do przepisów sanitarnych: jest zaopatrzony w maty dezynfekujące i płyny do dezynfekcji. Goście są proszeni o korzystanie z maseczek i zachowanie odpowiednich odległości.

Eko-targowisko w Pszennie (sobota)

Z każdym tygodniem przybywa wystawców odwiedzających Eko-targowisko w Pszennie. Co sobotę, od godziny 8.00, na terenie boiska sportowego przy ulicy Kolejowej 1 oferują oni zdrowe i smaczne produkty.

Dla kupujących targowisko czynne jest w każdą sobotę, z wyjątkiem świąt przypadających na ten dzień. Sprzedaż artykułów spożywczych powinna odbywać się zgodnie z wymogami zawartymi w odrębnych przepisach, a w szczególności zgodnie z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa żywności i żywienia oraz jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

Zarówno sprzedający, jak i kupujący mają obowiązek zakrywania twarzy. Obowiązuje także nakaz utrzymywania bezpiecznej odległości. Limit osób przebywających jednocześnie na targu, to 4 osoby na 1 stanowisko handlowe (nie wliczając sprzedawców). Każdy sprzedawca ma obowiązek obsługi w rękawiczkach oraz posiadać w miejscu handlu płyn do dezynfekcji rąk, dostępny również dla kupujących.

Sztolnie Walimskie czekają na odwiedzających

Od 25 maja Sztolnie Walimskie otwarte są dla turystów przez cały tydzień. Z powodu zagrożenia koronawirusem obowiązują specjalne warunki zwiedzania:

 • Zwiedzanie odbywa się z pracownikiem sztolni w grupie ok. 15 osób, oczekiwanie na wejście do 40 min.
 • Maksymalna ilość osób przebywających w podziemiach – 50 osób.
 • Wstęp jedynie w maseczkach, na terenie sztolni obowiązuje zakaz ich ściągania.
 • Przed wejściem należy zdezynfekować ręce.
 • W podziemiach należy zachować bezpieczną odległość od siebie 2 m.

W miesiącach maj – wrzesień, obiekt czynny jest codziennie:

 • od poniedziałku do piątku od 9:00, ostatnie wejście o 17:00,
 • w soboty, niedziele i święta od 9:00, ostatnie wejście o 18:00.

Więcej informacji na stronie internetowej www.sztolnie.pl.

/opr. mn/

Poprzedni artykułRozdzielono środki z Funduszu Pomocy Rozwojowej. Dotacje wspomogą budowę chodników i oświetlenia
Następny artykułStrzegom: ruszyła przebudowa ulicy 3 Maja