Strona główna 0_Slider Co dalej z terenem po byłej stacji pogotowia? Kuria nie rezygnuje z...

Co dalej z terenem po byłej stacji pogotowia? Kuria nie rezygnuje z planów utworzenia Centrum Edukacyjno-Kulturalnego

2

Aktualne pozostają plany budowy ogólnodostępnego Chrześcijańskiego Centrum Edukacyjno-Kulturalnego w miejscu po dawnej siedzibie pogotowia ratunkowego przy pl. Wojska Polskiego – zapewnia świdnicka kuria, która sześć lat temu kupiła ten teren z przeznaczeniem na działalność kulturową i oświatową.

Przypomnijmy, już w 2004 roku powiat świdnicki w drodze bezprzetargowej sprzedał świdnickiej kurii teren dawnego szpitala zakaźnego przy pl. Wojska Polskiego, gdzie następnie ulokowało się Wyższe Seminarium Duchowne w Świdnicy. W oparciu o wycenę rzeczoznawcy, cenę szpitalnej działki o powierzchni 1,4214 ha ustalono na 2 mln 51 tys. złotych.

Uchwałą Nr XXII/273/2004 z dnia 27 października 2004 r. Rada Powiatu w Świdnicy wyraziła zgodę na udzielenie bonifikaty od ceny ww. nieruchomości w wysokości 60%. Bonifikaty udzielono na podstawie art. 68 ust. 1 pkt 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami, zgodnie z którym właściwy organ może udzielić za zgodą, odpowiednio wojewody albo rady lub sejmiku, bonifikaty od ceny ustalonej zgodnie z art. 67 ust. 3, m.in. w przypadku, jeżeli nieruchomość jest sprzedawana osobom fizycznym i osobom prawnym, które prowadzą działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo-rozwojową, wychowawczą, sportową lub turystyczną, na cele niezwiązane z działalnością zarobkową, a także organizacjom pożytku publicznego na cel prowadzonej działalności pożytku publicznego. Po zastosowaniu bonifikaty, kwota do zapłaty wyniosła 820 400 zł – tłumaczył ostatnio Piotr Fedorowicz, starosta świdnicki. Należność z tego tytułu rozłożona została na 10 rat.

O kupno kolejnych dwóch działek przy placu Wojska Polskiego, sąsiadujących z terenem uczelni, a które zajmowała stacja pogotowia, wystąpił rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy, ks. Tadeusz Chlipała. Wartość rynkową działek o powierzchni 0,4564 ha oszacowano na 721 800 złotych, przy czym w lutym 2014 roku Rada Powiatu ponownie wyraziła zgodę na udzielenie bonifikaty w wysokości 55%. Tym samym, po zastosowaniu bonifikaty, kwota do zapłaty wyniosła 324 810 zł. – Mogliśmy zastosować bonifikatę ze względu na przeznaczenie. Diecezja chce tutaj prowadzić działalność oświatową i kulturalną, m.in. chodzi o ogólnie dostępną bibliotekę – wskazywał ówczesny starosta Zygmunt Worsa.

W styczniu 2015 roku, podczas symbolicznego otwarcia nowego kompleksu Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy przy ulicy Leśnej, rektor Wyższego Seminarium Duchownego zapowiedział, że na miejscu dawnej stacji pogotowia powstanie Chrześcijańskie Centrum Edukacyjno-Kulturalne z salami wykładowymi i biblioteką – Chcemy, by było to miejsce powszechnie dostępne, otwarte dla mieszkańców Świdnicy – deklarował ks. Chlipała. Od tej zapowiedzi minęło już kilka lat, jednak samo Centrum wciąż nie doczekało się realizacji. Świdnicka kuria ogłosiła teraz, że podtrzymuje chęć realizacji swoich planów.

Nadal trwają prace związane z adaptacją pomieszczeń tam się znajdujących na cele związane z Chrześcijańskim Centrum Edukacyjno-Kulturalnym. Części odremontowanych pomieszczeń, służy celom wykładowym i dostępna jest w ramach organizowanych przez Wyższe Seminarium Duchowne kursów i spotkań otwartych dla mieszkańców miasta Świdnicy, o których Ksiądz Rektor informuje poprzez ks. proboszczów lub innymi środkami społecznego przekazu. W przyszłości, w miarę możliwości i potrzeb część pomieszczeń będzie też posiadała potrzebny zbiór biblioteczny – tłumaczy ks. Daniel Marcinkiewicz, rzecznik świdnickiej kurii.

Obecnie mieszkańcy Świdnicy korzystają z otwartej i funkcjonującej przy seminarium bibliotece, do której serdecznie w godzinach jej pracy zapraszamy – dodaje ks. Marcinkiewicz.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułMłodziczki Polonii zagrają znacznie później. Znamy wstępny plan młodzieżowych MP
Następny artykułŁowca pedofilów pomógł w zatrzymaniu podejrzewanego o przestępstwa seksualne