Strona główna 0_Slider Bp Marek Mendyk nowym biskupem świdnickim

Bp Marek Mendyk nowym biskupem świdnickim

28

Papież Franciszek mianował bp. Marka Mendyka, dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji legnickiej, biskupem diecezjalnym w Świdnicy. Zastąpi on odchodzącego na emeryturę bp. Ignacego Deca.

Decyzję Papieża ogłosiła we wtorek w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. – Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację księdza biskupa Ignacego Deca z posługi biskupa świdnickiego. Mianował biskupem świdnickim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji legnickiej Marka Mendyka – poinformował w wydanym komunikacie Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Nominacja Ojca Świętego przywołuje we mnie pewną refleksję. Powołanie na biskupa świdnickiego to przede wszystkim przywołanie tych momentów mojego życia, które odnoszą się do początków, także początków powołania, mojej życiowej Galilei. Na terenie diecezji świdnickiej znajduje się bowiem nie tylko mój rodzinny dom, ale też takie miejsca, gdzie odkrywałem swoje powołanie. Mogę powiedzieć, że właściwie wracam do początków mojego życiowego powołania, pierwszego też nawrócenia i pierwszej miłości w relacji z Panem Jezusem – podkreślił bp Marek Mendyk w wypowiedzi dla serwisu Vatican News.

„Bp Marek Mendyk urodził się 18 marca 1961 roku w Głuszycy k. Wałbrzycha. Tam również uczęszczał do Szkoły Podstawowej Nr 2. Po jej ukończeniu rozpoczął naukę w Technikum Chemicznym w Żarowie. W 1981 roku po zdaniu egzaminu dojrzałości rozpoczął formację w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym oraz studia w Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. W 1987 roku ukończył studia uzyskując stopień magistra teologii z zakresu teologii pastoralnej. Święcenia prezbiteratu przyjął 23 maja 1987 roku w archikatedrze wrocławskiej z rąk ówczesnego metropolity wrocławskiego księdza Henryka Kardynała Gulbinowicza. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Jerzego w Dzierżoniowie.

W 1991 roku został skierowany na studia specjalistyczne w Instytucie Teologii Pastoralnej Katolickiego Uniwersytetu  Lubelskiego w zakresie: katechetyka. Studia te ukończył w dniu 21 marca 1995 roku obroną pracy doktorskiej pod tytułem: “Liturgiczny wymiar katechezy w świetle katechetycznych dokumentów Kościoła po Soborze Watykańskim II”. Po ustanowieniu przez papieża Jana Pawła II w 1992 roku diecezji legnickiej został inkardynowany do tejże diecezji.

Od roku 1995 pełnił funkcję dyrektora Wydziału Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej. Od tego czasu jest również wykładowcą katechetyki w Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu – studia w Legnicy. W latach 2001-2005 pełnił funkcję wicerektora Wyższego Seminarium Duchownego ds. studiów. W latach 2002-2006 był dyrektorem Diecezjalnego Centrum Edukacyjnego. 2 czerwca 2002 roku został uhonorowany godnością prałata – kapelana honorowego Ojca Świętego, a w roku 2004 włączony przez biskupa legnickiego do Kolegium Konsultorów Diecezji Legnickiej, Rady Kapłańskiej oraz Kapituły Katedralnej. W diecezji pełnił również funkcję wizytatora ds. nauczania religii i koordynatora fundacji “Dzieła Nowego Tysiąclecia”. W 2008 roku został mianowany przez biskupa legnickiego diecezjalnym duszpasterzem osób niepełnosprawnych oraz opiekunem duchowym Młodzieżowej Orkiestry Diecezji Legnickiej i asystentem kościelnym Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Młodzieżowej Orkiestry “Sursum corda” w Legnicy.

24 grudnia 2008 r. papież Benedykt XVI mianował ks. prałata Marka Mendyka biskupem pomocniczym diecezji legnickiej. Święcenia biskupie nominat przyjął dnia 31 stycznia 2009 roku (wspomnienie św. Jana Bosko) w katedrze legnickiej z rąk biskupa legnickiego Stefana Cichego. Współkonsekretorami byli: abp Marian Gołębiewski – metropolita wrocławski i bp Stefan Regmunt, biskup zielonogrsko-gorzowski. Jest m.in. przewodniczącym Komisji Wychowania Katolickiego.” /Diecezja Legnicka/

Komisja Wychowania Katolickiego, na czele której stoi biskup Mendyk, wspierała krakowskiego metropolitę abp Marka Jędraszewskiego, który w 2019 roku w rocznice Powstania warszawskiego mówił: „Czerwona zaraza już po naszej ziemi nie chodzi. Jest nowa, która chce opanować umysły – tęczowa”. Biskup ostrzegał równiez rodziców przed pozalekcyjnymi zajęciami, dotyczącymi edukacji seksualnej i apelował o rodzicielską kontrolę. W rozmowie z Polską Agencją Prasową mówił m.in. o „przerażających, wręcz niewyobrażalnych skutkach” prowadzenia edukacji seksualnej na Zachodzie. Był również orędownikiem wprowadzenia religii na listę przedmiotów maturalnych.

Ignacy Dec, pierwszy biskup świdnicki

Ustanowienie diecezji świdnickiej i mianowanie pierwszego biskupa świdnickiego w 2004 roku było jedną z ostatnich decyzji papieża Jana Pawła II. Diecezja świdnicka powstała 24 lutego z połączenia 13 dekanatów archidiecezji wrocławskiej i 8 diecezji legnickiej. Miesiąc później, 25 marca odbył się uroczysty ingres i sakra Ignacego Deca.

Biskup Ignacy Dec był jednym z najbliższych Tadeuszowi Rydzykowi polskich hierarchów, silnie związanym z Radiem Maryja. Konserwatywne poglądy prezentował od pierwszych dni posługi w diecezji świdnickiej.  – Z jednej strony środowiska lewicowe a nawet lewackie, wspierane przez dobrze zorganizowane ruchy feministyczne, w imię rzekomej nowoczesności forsują środki antykoncepcyjne i prawo do aborcji. Z drugiej strony prawdziwi chrześcijanie jednoczą się w modlitwie i podejmują działania na rzecz obrony życia od poczęcia, aż do naturalnej śmierci – mówił w szesnastą rocznicę ingresu, przywołując słowa Jana Pawła II o cywilizacji życia i cywilizacji śmierci. – Statystyki są dzisiaj przerażające. Żaden człowiek nie ma prawa niszczyć ludzkiego życia, a w parlamentach wielu krajów toczą są dyskusje na temat powszechności aborcji i w niektórych krajach już dawno uchwalono ustawy proaborcyjne. W majestacie prawa niszczy się niewinne, bezbronne ludzkie życie. Zabija się je nie z nakazu, ale na życzenie nieodpowiedzialnych, zdeprawowanych ludzi, zwykle za niemałe pieniądze – dodał. – Niektórzy politycy mówią, że aborcja jest tematem zastępczym. Jeżeli 3 miliony dzieci rocznie zabijamy w Europie jest tematem zastępczym, to co jest głównym tematem? Bezpieczeństwo energetyczne Europy, ocieplenie klimatyczne? – pytał biskup.

/mn/
Życiorys pochodzi ze strony Diecezji Legnickiej

Poprzedni artykułPolicjanci kontrolują autobusy
Następny artykułJeziora Plitwickie – zielony zakątek Chorwacji