Strona główna Wydarzenia Jeziora Plitwickie – zielony zakątek Chorwacji

Jeziora Plitwickie – zielony zakątek Chorwacji

0

Myśląc o wakacjach, wyobrażasz sobie wypoczynek nieopodal szumu wody, śpiewu ptaków i spacery ścieżkami wydeptanymi wśród zieleni? Wszystko to jest na wyciągnięcie Twojej ręki – Chorwacja zaprasza nad Jeziora Plitwickie. Sprawdź, jak zwiedzać Park Jezior Plitwickich, ile to kosztuje i kiedy najlepiej wybrać się na wycieczkę do Chorwacji.

Park Narodowy Jezior Plitwickich – natura w pełnej krasie
Kompleks Jezior Plitwickich leży w środkowej części Chorwacji. To potężny akwen wodny – długość wszystkich jezior wynosi ok. 8,2 km i zajmują one powierzchnię ok. 200 hektarów, choć jednocześnie jest to zaledwie 1 proc. całego Parku. Z uwagi na bogatą i zróżnicowaną florę i faunę występującą na tym terenie, już pod koniec lat 20. ubiegłego wieku powstał tam pierwszy rezerwat. Finalnie w roku 1949 r. Chorwaci utworzyli Park Narodowy Jezior Plitwickich, który 30 lat później znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Dziś to miejsce, które obowiązkowo umieszcza się we wszystkich przewodnikach turystycznych.

Ponieważ Chorwacja jest jednym z popularniejszych kierunków wakacyjnych podróży, niespecjalnie dziwi fakt, że co roku Jeziora Plitwickie są odwiedzane przez wielu turystów z całego świata. Nie tylko jednak różnokolorowe wody tych jezior są atrakcją – uwagę turystów przyciągają również wodospady, zapierające dech w piersiach widoki, liczne jaskinie oraz bogaty świat flory i fauny. Więcej na ten temat można przeczytać na https://orangeparking.pl/blog/jeziora-plitvickie-w-samym-sercu-natury. Jeziora Plitwickie to po prostu serce dzikiej i nieokiełznanej przez człowieka natury.

Zwiedzanie Parku Narodowego Jezior Plitwickich
Na terenie Parku Narodowego Jezior Plitwickich obowiązują pewne zasady, o których musi pamiętać każdy zwiedzający. Zostały one dokładnie opisane na oficjalnej stronie internetowej Jezior Plitwickich. Zabronione jest m.in.: rozbijanie obozowisk na terenie Parku, łowienie ryb, rozpalanie ognisk, jazda na rowerze czy zbieranie roślin. Turyści mogą poruszać się wyłącznie po wytyczonych szlakach – schodzenie z nich również jest zabronione. Grupy zwiedzających (powyżej 15 osób) mogą skorzystać z usług przewodników komunikujących się po chorwacku, angielsku, włosku, francusku, niemiecku lub hiszpańsku.

Jeziora Plitwickie można zwiedzać przez cały rok (chociaż z uwagi na rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2 Park od 21 marca jest nieczynny do odwołania). Godziny otwarcia Parku Narodowego Jezior Plitwickich są uzależnione od pory roku – latem (od 1 czerwca do 20 sierpnia) turyści mogą przebywać na jego terenie od 7 do 20, a zimą (od ostatniej niedzieli października do ostatniej niedzieli marca) od 8 do 16.

Ile kosztują bilety i gdzie je zakupić?
Jeżeli Jeziora Plitwickie są jedynym celem podróży do Chorwacji, nocleg można zarezerwować w jednym z kilku pobliskich hoteli – Bellevue, Jezero, Plitvice lub Grabovac. Bilety do Parku można nabyć zarówno na miejscu (w kasach przy wejściach), jak i zarezerwować online (na oficjalnej stronie Parku). Cena biletu zależy od kilku czynników – wieku turysty, pory roku i tego, czy jest to bilet jednodniowy, czy dwudniowy. Przykładowo w 2020 r. dorośli, którzy Jeziora Plitwickie będą chcieli zwiedzać w okresie od 1 kwietnia do 31 maja, zapłacą 180 HRK (ok. 108 zł) za osobę za bilet jednodniowy lub 300 HRK (ok. 180 zł) za osobę za bilet dwudniowy. W cenę biletu wliczone są też ubezpieczenie od wypadku oraz możliwość skorzystania z atrakcji dostępnych na trasie, np. przejażdżka łodzią.

Dla zwiedzających przygotowano wiele szlaków. Przykładowo Program B to wycieczka, która trwa od 3 do 4 godzin. W jej ramach turyści spacerują po kanionie Dolnych Jezior, mogą skorzystać z rejsu po największym jeziorze – Kozjak, a także widokowej przejażdżki pociągiem turystycznym. Ze wszystkimi programami, szlakami i atrakcjami można zapoznać się na stronie internetowej Parku lub po przyjeździe na miejscu, korzystając z przygotowanych map dla turystów. Są one dostępne w biurach informacyjnych Parku. Postaw na piękne wakacje w Chorwacji!

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułBp Marek Mendyk nowym biskupem świdnickim
Następny artykułLimity klientów i obowiązkowe rękawiczki w sklepach, konieczność zachowania 2 metrów odstępu od innych ludzi. Rząd zaostrza ograniczenia