Strona główna Temat dnia Limity klientów i obowiązkowe rękawiczki w sklepach, konieczność zachowania 2 metrów odstępu...

Limity klientów i obowiązkowe rękawiczki w sklepach, konieczność zachowania 2 metrów odstępu od innych ludzi. Rząd zaostrza ograniczenia

41

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie kolejnych ograniczeń w związku z trwającą epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. Większość z nich zacznie obowiązywać od jutra i będzie funkcjonować przez najbliższe 2 tygodnie.

  • Wprowadzony zostanie limit klientów w sklepach – maksymalnie 3 osoby na jeden punkt kasowy.
  • Obowiązywać będzie wymóg zachowania 2 metrów odległości między osobami w przestrzeni publicznej.
  • Obowiązkowe będzie noszenie rękawiczek przez klientów w sklepach.
  • Nastąpi ograniczenie dostępu do parków, skwerów, miejsc rekreacyjnych.
  • Osoby do 18 roku życia będą mogły wychodzić z domu tylko pod opieką dorosłego opiekuna.
  • Dodatkowe wymogi w zakładach pracy. 1,5 metra odległości między stanowiskami pracy oraz zapewnienie środków ochrony.
  • W godzinach 10-12 sklepy i apteki będą otwarte tylko dla seniorów 65+.
  • Zamknięte zostaną hotele i miejsca noclegowe.

Albo sytuacja będzie dramatyczna, albo dłuższa, ale bardziej dająca się kontrolować. Nie możemy sobie pozwolić na rozluźnienie. Podjęliśmy kolejne decyzje dotyczące następnych obostrzeń – mówił szef rządu podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Musimy dalej ograniczać dystans społeczny i stąd wynikają kolejne ograniczenia. Być może teraz jest ten najtrudniejszy moment w rozwoju epidemii. Widzimy duże przyrosty i one będą jeszcze wyższe. Stąd tak ważna zasada dystansu. Najważniejsza jest zasada dystansowania. To 2 metry od drugiej osoby, z wyjątkiem kiedy rodzic opiekuje się dzieckiem na spacerze, albo gdy opiekujemy się osoba z niepełnosprawnościami. Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy – tłumaczył Morawiecki.

– Wprowadzamy ograniczenie dostępu do parków, bulwarów, do skwerów, miejsc rekreacji, plaż, bo widzieliśmy, że nie zachowaliśmy dyscypliny społecznej w takim wymiarze jak powinniśmy. Wprowadzamy zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich.  Wprowadzamy również ograniczenia dotyczące punktów handlowych i usługowych. Wprowadzamy limity korzystania z kas, do 3 osób na jedną kasę. Jeżeli jest 5 kas, to w sklepie może przebywać 15 osób. W urzędach pocztowych, ze względu na większe ściśnięcie powierzchni, ten limit to 2 osoby na jedno okienko. Zamknięte będą wszystkie salony fryzjerskie, kosmetyczne, piercingu itd. – wyliczał premier.

Przed sklepami należy nakładać rękawiczki. Zamknięte zostaną w weekend sklepy budowlane, otwarte pozostaną sklepy spożywcze, apteki i drogerie. W godzinach 10-12 sklepy i apteki otwarte tylko dla seniorów 65+. W ten sposób chcemy zmniejszyć liczbę spotkań osób najbardziej zagrożonych. Na czas pandemii odwołujemy wszystkie zabiegi rehabilitacyjne, które nie są niezbędne ze względu na stan zdrowia – kontynuował Morawiecki.

Przypomnijmy, zgodnie z ostatnimi danymi przekazanymi przez Ministerstwo Zdrowia w całej Polsce potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u 2132 osób, z czego 31 chorych zmarło.

/mn/