Strona główna 0_Slider 180 milionów złotych dla szkół na laptopy i internet. Na ile może...

180 milionów złotych dla szkół na laptopy i internet. Na ile może liczyć każda gmina?

1

Obowiązkowe zdalne nauczanie okazało się ogromnym wyzwaniem. Jak wskazywali dyrektorzy świdnickich szkół, problemów jest bardzo dużo, a podstawowe to brak wydajnych platform elektronicznych, brak laptopów i dostępu do szybkiego internetu. Jak zapowiada ministerstwo cyfryzacji, od 1 kwietnia samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze na zakup niezbędnego sprzętu dla szkół. Każda gmina może liczyć na minimum 40 tysięcy złotych.

pixabay

 Jak informuje ministerstwo cyfryzacji, Komisja Europejska poparła pomysł, by zaoszczędzone do tej pory – w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa – środki przekazać na zakup sprzętu dla szkół. A oszczędności jest sporo – ponad 180 milionów złotych. Od najbliższej środy (1 kwietnia) samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze na laptopy, tablety – a jeśli jest taka potrzeba –  także na mobilny dostęp do internetu.

– Zależy nam na czasie. Dlatego zdecydowaliśmy się na najszybszy i najprostszy tryb. Nasz cel to możliwie najmniej formalności i jak najszybsze wypłaty – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Jeśli któryś z samorządów już dziś wie, że jego nauczyciele lub uczniowie potrzebują sprzętu lub dostępu do internetu, już teraz może je kupować. Zwrócimy pieniądze za te zakupy – dodaje szef MC.

Ministerstwo zapewnia, że procedura bedzie prosta. – Szybki, elektroniczny wniosek do Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC). Ekspresowa procedura wnioskowania i wypłata środków. O pieniądze może wnioskować każda gmina. Na jakie kwoty można liczyć? To zależy od gminy – już dziś wiemy, że będzie to niemniej niż 40 tysięcy złotych na gminę – informuje MC.

Ministerstwo oczekuje, ze gminy i powiaty w tej chwili oszacują potrzeby i już rozpoczną zakupy. – Wydatki można już ponosić, wnioski zaczniemy przyjmować od 1 kwietnia. Nie wskazujemy parametrów sprzętu, zależy nam na tym, by gminy zmaksymalizowały efekty wsparcia, działając w oparciu o potrzeby mieszkańców i maksymalizując liczbę zakupionego sprzętu. Chodzi o to, by trafił do jak największej grupy potrzebujących uczniów. Kolejny krok – to wniosek do CPPC. Nie potrzeba wkładu własnego. Złożenie wniosku to gwarancja wypłaty – czytamy w komunikacie ministerstwa.

Poprzedni artykułStrzegomscy radni wsparli finansowo szpital w Świdnicy
Następny artykuł96-latka pomaga w walce z epidemią. Szyje maseczki dla świdnickiej przychodni